Ալիևը կրկին փորձում է մոլորեցնել սեփական հանրությանը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նախարարների կաբինետի՝ 2017 թվականի երկրի տնտեսական զարգացմանը նվիրված նիստի ժամանակ ունեցած իր ելույթով կրկին փորձել է մոլորեցնել սեփական հանրությանն ու խեղաթյուրել իրականությունը: Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Ալիևը հայտարարել է, թե այդ հակամարտությունը պետք է լուծվի՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա՝ շեշտելով միայն տարածքային ամբողջականությունը: Ավելին, նա նշել է, թե միջազգային հանրությունը ևս, այդ թվում՝ Եվրամիությունը, պաշտպանում են հենց այս մոտեցումը:
Բնականաբար, նման հայտարարությունը կարող է սեփական հնարության մի ստվար հատվածի մոտ ընկալվել որպես բացարձակ ճշմարտություն  և ոգևորություն առաջացնել: Այնուամենայնիվ, Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված միջազգային մոտեցումներին թեկուզ ոչ շատ ակտիվ հետևած անձանց մոտ Ալիևի հայտարարությունը հարցեր կառաջացնի:
Բավական է միայն հիշել, որ Հայաստանի և Եվրամիության միջև 2017թ-ի վերջին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ամրագրում է հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտությունը Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի երեք սկզբունքների հիման վրա ՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք: Իսկ նման ձևակերպումը վերահաստատում է հայկական կողմերի այն դիրքորոշումը, որ հակամարտության լուծումն առանց Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման պարզապես անհնար է:
Այս համատեքստում կարևոր է նշել, որ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ այս մոտեցումը Եվրամիության՝ որպես կառույցի և միության առանձին անդամ երկրների մոտեցումն է, և Համաձայնագրի վավերացումից հետո այն կդառնա ԵՄ ամրագրված դիրքորոշումը: Այս առումով առավել քան տրամաբանական է, որ ԵՄ-ն և ԵՄ անդամ երկրները հակամարտության վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումն արտահայտելիս պետք է հիմնվեն հենց այս մոտեցման վրա: Խոսքը վերաբերում է նաև բոլոր այն փաստաթղթերին, որոնց մեջ անդրադարձ կլինի Ղարաբաղյան հակամարտությանը, այդ թվում՝ Ադրբեջան-ԵՄ հնարավոր համաձայնագրին:
Ուստի, անկախ Ալիևի կողմից արված հայտարարություններին՝ անհրաժեշտ  է հիմնվել փաստերի վրա և առաջնորդվել դրանցով՝ չտրվելով տարաբնույթ մանիպուլյացիաների:

Алиев вновь пытается обмануть собственное общество
На заседании кабинета министров по экономическому развитию страны президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с речью, пытаясь вновь ввести собственное общество в заблуждение и исказить реальность. Говоря о карабахском конфликте, Алиев сказал, что конфликт должен быть разрешен на основе международного права, подчеркнув при этом только принцип территориальной целостности. Кроме того, он отметил, что международное сообщество, включая Европейский Союз, поддерживает этот подход.
Естественно, что среди части азербайджанского общества подобное заявление может быть воспринято в качестве абсолютной истины и может стать источником вдохновения. При этом у тех, кто следит за международным реакциям на карабахский конфликт, заявление Алиева вызовет множество вопросов.
Достаточно вспомнить, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанное между Арменией и Европейским Союзом в конце 2017 года, зафиксировало, что урегулирование конфликта должно основываться на трех принципах Хельсинкского Заключительного акта - неприменение силы или угроза ее применения, территориальная целостность и право народов на самоопределение. И эта формулировка подтверждает позицию армянских сторон в том, что решение конфликта просто невозможно без реализации права народа Арцаха на самоопределение.
В этом контексте важно отметить, что такой подход к карабахскому конфликту - это подход Европейского Союза - как структуры и отдельных членов Союза, а после ратификации Соглашения он станет позицией всего ЕС. В этом смысле более логично, что ЕС и страны-члены ЕС должны иметь в качестве основы этот подход, выражая свою позицию по конфликту. Это также относится ко всем документам, касающимся карабахского конфликта, включая возможное соглашение между ЕС и Азербайджаном.
Поэтому, несмотря на заявления Алиева, необходимо иметь в качестве основы только существующие факты и руководствоваться ими - без всяких манипуляций.