Սերժ Սարգսյանը ՊԵԿ նախագահին հանձնարարել է հնարավորինս արագ գործարկել էլեկտրոնային հարթակը
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանն այսօր զեկուցել է 2017 թվականի պետական եկամուտների հավաքագրմանը զուգահեռ համակարգում իրականացված բարեփոխումները` ուղղված ինչպես հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության բարձրացմանը, այնպես էլ գործարար միջավայրի բարելավմանը, ներդրումների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, թափանցիկության մեծացմանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից:
ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է նաև 2018թ. կոմիտեի գործունեության առաջնահերթությունները, տարեսկզբից ուժի մեջ մտած Հարկային նոր օրենսգրքի կարգավորումներով նախատեսվող աշխատանքերն ու ակնկալվող արդյունքները:
Վարդան Հարությունյանը զեկուցել է, որ ստուգումների հասցեականությունն ապահովելու նպատակով վերանայվել են ռիսկային չափանիշները, ավելին՝ 25%-ով կրճատվել է թեմատիկ ստուգումների քանակը: Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ մոնիթորինգային կենտրոնի գործարկման շնորհիվ հարկ վճարողների գործունեության նկատմամբ իրականացվող տեսչական ընթացիկ հսկողությունը տեղափոխվել է էլեկտրոնային հարթակ: Կոմիտեի ղեկավարը Նախագահին հայտնել է, որ 2017թ. ընթացքում իրականացված 3117 օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում արձանագրվել է 3 մլրդ դրամ բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումար, իսկ 2017թ. ընթացքում ավարտված քրեական գործերով պետական բյուջե է վերականգնվել 8.5 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ 4.6 մլրդ դրամով կամ 85.3%-ով ավելի:
Օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներից ՊԵԿ նախագահն առանձնացրել է արտադրական նշանակության մեքենաների, սարքավորումների և հումքի ներմուծումն ԱԱՀ-ից ազատելու նախաձեռնությունը: Վարդան Հարությունյանն ընդգծել է, որ 2000 ինքնազբաղված անձինք ազատվել են հարկերից, իսկ հարկային համաներում նախատեսող օրենքներով հարկ վճարողներն ազատվել են տույժերից ու տուգանքներից՝ հաշվարկներն ինքնուրույն ճշգրտելու դեպքում: Կոմիտեի ղեկավարի հավաստմամբ՝ մինչև 20 մլն դրամի հայտերի հիման վրա արտահանողներին ԱԱՀ-ի գումարները վերադարձվել են ընդամենը 4 օրվա ընթացքում և առանց ուսումնասիրության:
Վարդան Հարությունյանը Նախագահին զեկուցել է նաև էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի կարողությունների զարգացման աշխատանքի արդյունքները՝ ընդգծելով, որ 2017թ. ընթացքում հարկ վճարողների շուրջ 97%-ը հաշվարկները հարկային մարմին է ներկայացրել էլեկտրոնային եղանակով: Բացի այդ, հարկային պարտավորությունները օնլայն դիտելու հնարավորություն է ստեղծվել: Կոմիտեի ղեկավարը ներկայացրել է, որ արդեն գործարկվել է մեկ միասնական գանձապետական հաշվի համակարգը, իսկ մաքսային մուտքի անդորրագրերի մշակման և ապրանքի էլեկտրոնային հայտարարագրման համակարգերի շնորհիվ մաքսային ձևակերպումներն իրականացվում են տեղեկատվական ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Զեկույցի ընթացքում կոմիտեի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ՊԵԿ նոր կառուցվածքին՝ նշելով, որ հարկային տեսչությունները և մաքսատները լուծարվել են, իսկ դրանց փոխարեն ձևավորված վարչությունները ներառվել են կոմիտեի աշխատակազմի կառուցվածքում:
Անդրադառնալով 2018թ. ընթացքում նախատեսված ծրագրերին՝ Վարդան Հարությունյանն առանձնացրել է մոնիթորինգային կենտրոնի գործունեության ընդլայնումը, որի նպատակը, ըստ կոմիտեի ղեկավարի, ստուգումներն առավել հասցեական դարձնելն է: Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահը զեկուցել է նաև մաքսային հսկողության «կապույտ ուղի» ընթացակարգի ներդրման աշխատանքի մասին, որի արդյունքում ապրանքները հսկողության կենթարկվեն հետբացթողումային փուլում: Վարդան Հարությունյանը հավաստիացրել է, որ հարկ վճարողը գրասենյակից ինտերնետ կապի միջոցով մաքսային հայտարարագրում իրականացնելու հնարավորություն կստանա: ՊԵԿ նախագահի զեկույցը ներառել է նաև ներքին անվտանգության համակարգի կատարելագործման և հակակոռուպցիոն միջոցառումները:
Աշխատանքային հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է նաև Մեղրիի անցակետի արդիականացման ծրագրի ընթացքը:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է՝ շարունակել աշխատանքները բյուջեով նախատեսված մուտքերն ապահովելու նպատակով՝ առանց խոչընդոտելու տնտեսվարողների բնականոն գործունեությունը: Հիմնականում կենտրոնանալ փաստաթղթային ստուգումների վրա՝ բացահայտելու համար ռիսկային տնտեսվարողներին: Շարունակել հարկային և մաքսային մարմինների գործունեության թափանցիկության աստիճանի բարձրացումը, հատուկ ուշադրություն դարձնել մաքսային ձևակերպումների գործընթացի պարզեցմանը, պահանջվող ժամանակի կրճատմանը: Հնարավորին կարճ ժամանակահատվածում գործարկել էլեկտրոնային հարթակը, որը հնարավորություն կտա մաքսային ձևակերպումներն իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով՝ նվազագույնի հասցնելով տնտեսվարողների և մաքսային մարմինների միջև շփումները:
Նախագահը հանձնարարել է նաև ապահովել պետական սահմանի Մեղրիի անցումային կետի արդիականացման և վերակառուցման ծրագրի իրականացումը՝ դրանով ավարտին հասցնելով Հայաստանի պետական սահմանի անցակետերի արդիականացման և վերազինման աշխատանքները: ՊԵԿ-ին հանձնարարվել է նաև շարունակել նպատակային աշխատանքը միջազգային կազմակերպությունների տարբեր վարկանիշներով հարկային և մաքսային ընթացակարգերին տրված գնահատականների բարելավման ուղղությամբ:

Председатель КГД доложил президенту Армении о реформах в системе
В ходе рабочей встречи с президентом Республики председатель Комитета государственных доходов при правительстве Вардан Арутюнян 11 января доложил о реформах, реализованных в системе в 2017 году параллельно с выполнением плана государственных доходов, которые направлены как на повышение соотношения налоги/ВВП, так и на улучшение делового климата, создание благоприятных условий для инвестиций, увеличение прозрачности, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Председатель КГД представил также приоритеты деятельности комитета в 2018 году, работы, намеченные в связи с регулировками вступившего в силу с начала года нового Налогового кодекса, и ожидаемые результаты.
Вардан Арутюнян доложил, что с целью обеспечения адресности проверок пересмотрены рисковые критерии, более того, на 25% сокращено число тематических проверок. По словам председателя КГД, благодаря работе мониторингового центра, текущий инспекционный контроль в отношении деятельности налогоплательщиков перемещён на электронную площадку. Руководитель Комитета сообщил президенту, что в результате проведённых в течение 2017 года 3117 оперативно-следственных мероприятий выявлены суммы в размере 3 млрд драмов, которые должны быть дополнительно выплачены в бюджет, а по завершённым в 2017 году уголовным делам в государственный бюджет выплачено недостачи в размере 8,5 млрд драмов, по сравнению с 4,6 драмов прошлого года, или более 85,3%.
Из реформ законодательного поля председатель КГЕ выделил инициативу освобождения от НДС ввоза машин, механизмов и сырья производственного значения. Вардан Арутюнян подчеркнул, что 2000 самозанятых лиц освобождены от налогов, а по законам, предусматривающим налоговую амнистию, налогоплательщики освобождены от штрафов и пени, в случае самостоятельного уточнения расчётов. По заверению руководителя Комитета, на основании заявок до 20 млн драмов экспортёрам возвращены суммы НДС всего в течение четырёх дней и без расследования.
Вардан Арутюнян доложил президенту также о результатах работ по развитию возможностей систем электронного управления, подчеркнув, что в течение 2017 года порядка 97% налогоплательщиков представили расчёты налоговым органам в электронной форме. Кроме того, создана возможность онлайн рассмотрения налоговых обязательств. Руководитель комитета представил, что уже задействована система единого казначейского счёта, а благодаря системам разработки ввозных таможенных сертификатов и электронного декларирования товара таможенное оформление производится с применением современных информационных технологий.
В ходе доклада руководитель комитета коснулся также новой структуры КГД, отметив, что налоговые инспекции и таможни распущены, а сформированные вместо них управления включены в структуру аппарата Комитета.
Касаясь намеченных на 2018 год программ, Вардан Арутюнян констатировал расширение деятельности мониторингового центра, цель которого, согласно руководителю Комитета, сделать проверки более адресными. Председатель Комитета государственных доходов доложил также о внедрении процедуры "синий коридор", в результате чего контроль может осуществляться после отпуска товара. Вардан Арутюнян заверил, что налогоплательщик из офиса посредством интернета получит возможность предоставлять таможенные декларации. Доклад председателя КГД включал также меры по совершенствованию системы внутренней безопасности и противодействию коррупциии.
В ходе рабочей встречи представлен также ход программы модернизации пограничного контрольно-пропускного пункта Мегри.
Президент Республики поручил продолжать работы по обеспечению предусмотренных бюджетом поступлений, не препятствуя нормальной деятельности хозяйствующих субъектов. В основном сконцентрироваться на проверках документации, для выявления рискованных хозяйственников. Продолжать повышение степени прозрачности деятельности налоговых и таможенных органов, обращать особое внимание на упрощение процесса подачи таможенных деклараций, сокращение временных затрат. В возможно короткие сроки задействовать электронную систему, которая даст возможность осуществлять подачу таможенных деклараций в электронной форме, доводя до минимума контакты между хозяйствующими субъектами и таможенными органами.
Президент поручил также обеспечить реализацию программы модернизации и перестройки пограничного контрольно-пограничного пункта Мегри, таким образом, доведя до завершения работы по модернизации и переоснащению государственных пограничных КПП Армении. Комитету государственных доходов поручено также продолжать целевые работы в направлении улучшения оценок, которые налоговым и таможенным процедурам дают различные рейтинги международных организаций.