Արմեն Աշոտյան. խորհրդարանի առջև դրված խնդիրներն արտաքին քաղաքականության ոլորտում լուծվում են (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ
ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի հետ:
- Պարո՛ն Աշոտյան, 6-րդ գումարման Ազգային Ժողովի աշխատանքների մեկնարկին ՀՀ նախագահն իր ելույթում շեշտեց խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված սկզբունքների ներդրման կարևորությունը: Ի՞նչ աշխատանքներ են այդ ուղղությամբ իրականացվել առ այսօր, և այդ համատեքստում 2018թ-ի համար հետագա ի՞նչ քայլեր են անկալվում իրականացնել:
- Խորհրդարանական հանրապետության կառուցման ճանապարհին, իհարկե, մեծանալու է նաև խորհրդարանի ներգրավվածությունն արտաքին հարաբերությունների, միջազգային օրակարգի և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ: Բացի ավանդական գործիքակազմից, որ ունեն ոլորտային հանձնաժողովները, խորհրդարանն առհասարակ՝ իրականացնելու խորհրդարանական վերահսկողություն (հարցուպատասխաններ, բյուջետային հաշվետվություններ և այլն), կա նաև հարցի բովանդակային կողմ, և մեր հանձնաժողովը, որը Ազգային Ժողովի բոլոր գումարումների ժամանակ աչքի է ընկել իր ակտիվությամբ, այս պահին ևս պատրաստ է իր վրա վերցնել խորհրդարանական դիվանագիտության համակարգողի, ռիթմը ստեղծողի և աջակցողի, վերլուծական կարողությունների ձևավորման ֆունկցիաները:
Նախևառաջ կազմակերպչական իմաստով, իհարկե, նոր ընթացակարգեր են սահմանվել միջխորհրդարանական պատվիրակությունների, հանձնաժողովների և բարեկամական խմբերի գործունեության համար: Հստակեցվել են պահանջները, աշխատանքի նկարագրությունը՝ ավելի մեծ նախաձեռնողականություն և աշխատասիրություն է ակնկալվում բոլոր այն պատգամավորներից, ովքեր ներգրավված են: Թարմացվել են խորհրդարանական պատվիրակությունների, բարեկամական խմբերի կազմերը, խորհրդարանական դիվանագիտությունն իրականացվում է տարբեր մակարդակներում՝ Ազգային Ժողովի նախագահի, հանձնաժողովի, պատվիրակությունների, բարեկամական խմբերի, խմբակցությունների միջոցով: Այսինքն` մենք շատ բազմաշերտ հնարավորություններ ունենք և շատ կարևոր է, որ համադրված աշխատենք այս ուղղությամբ: Այս համադրման և համակարգման ֆունկցիաներն էլ իր վրա վերցնում է Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը:
Խորհրդարանական դիվանագիտության կարողություններն ավելի հզորացնելու համար մեր հանձնաժողովի որոշմամբ անցյալ տարվանից ստեղծվել է և շատ ակտիվ գործում է Վերլուծական խորհուրդը, որն իր մեջ միավորում է Հայաստանի լավագույն, առաջադեմ և գիտակ քաղաքագետների, վերլուծաբանների, տարածաշրջանային մասնագետների, և աշխատանքի արդյունքները մենք զգում ենք, մենք ունենում ենք հետադարձ կապ հանրության մասնագիտացված հատվածի հետ, որը մեզ համար ստեղծում է նաև պրոդուկտ՝ բովանդակություն:
Աշխատանքներն, իհարկե, պետք է կրեն երկարաժամկետ բնույթ: Այս փուլում կարող եմ փաստել, որ խորհրդարանի առջև դրված խնդիրներն արտաքին քաղաքականության ոլորտում լուծվում են, և դրա մասին է վկայում ոչ միայն փոխայցելությունների մեծացած ինտենսիվությունը, այլ նաև քաղաքական այն բովանդակությունը, որն արտացոլվում է տարաբնույթ բանաձևերում, որոշումներում, հայտարարություններում և այլն: Հայաստանի ազգային և պետական շահերը լավագույնս ներկայացված են այդ բանաձևերում, բոլոր մակարդակներում: Իհարկե սա գործընթաց է, որը չունի ավարտ, մշտական կատարելագործման, սխալների ուղղման, նոր գաղափարների գեներացիայի կարիք կա, և հանձնաժողովն այս հանգուցային դերակատարությունը իր վրա ստանձնելով՝ նաև որոշակի պատասխանատվություն ունի համակարգման և համադրված աշխատանքի համար բոլոր մակարդակներում: Կարծում եմ՝ այս խորհրդարանն ունի բոլոր կարողությունները, որպեսզի լավագույնս ներկայացնի Հայաստանն ու Հայաստանի ժողովրդին արտերկրում:
- Որո՞նք են եղել 2017թ-ին ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտության հիմնական ձեռքբերումներն ու բացթողումները:
- Այս հարցին պատասխանել չեմ սիրում: Պարզապես նշեմ, որ առավելությունն այն է, որ մենք ունենք նոր հնարավորություններ որպես խորհրդարան, որը գործելու է խորհրդարանական հանրապետության շրջանակներում նոր Սահմանադրությամբ: Խնդիրներն էլ ծագում են նրանից, որ մենք առաջին անգամ ենք կառավարման այս համակարգով աշխատելու: Մենք բոլորս պետք է հասկանանք սա, փոխենք ու փոխվենք, փոփոխենք միջավայրը, որպեսզի լավագույնս օգտվենք խորհրդարանական կառավարման մոդելի առավելություններից, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքականության ասպարեզում:
Խորհրդարանական դիվանագիտությունն ունի մի շարք առավելություններ գործադիր իշխանության կողմից իրականացվող քաղաքականության նկատմամաբ, որովհետև ավելի ներկայացուցչական է, ավելի ազատ է, քանի որ ներկայացնում է տարբեր քաղաքական ուժեր և ավելի հանրային է: Այս առավելությունները հակադրման դաշտում չեն, այս առավելությունները համալրման դաշտում են, որովհետև որպես քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչներ՝ կառավարության և խորհրդարանի քաղաքական մեծամասնությունն իրականացնում է նույն գործողություն: Մենք պարզապես գործադիրի տեսակետների մեխանիկական վերարտադրողը չենք, մենք այդ տեսակետների և որոշումների կայացման վրա ներազդելու ունակություն և մեխանիզմներ ունեցող մարմին ենք՝ նախևառաջ մտավոր աշխատանքի շնորհիվ, հետևաբար խորհրդարանական դիվանագիտությունը չի գալիս արձագանքելու կամ կրկնելու գործադիր իշխանության տեսակետները, այն գալիս է հարստացնելու և ուժեղացնելու գործադիր իշխանությանը տրված լծակները և կյանքի կոչելու որոշակի քաղաքականություն:
- Իսկ որո՞նք են լինելու 2018թ-ի աշխատանքային հիմնական ուղղությունները:
- Մենք ունենք ավանդական ուղղություններ, դա մեր եվրասիական կամ ռուսական ուղղությունն է, որի արտահայտումները շատ են՝ թե’ երկկողմ հարաբերությունները Ռուսաստանի դաշնության երկու պալատների հետ, թե’ ՀԱՊԿ, թե’ Եվրասիական, թե’ ԱՊՀ ձևաչափեր: Իհարկե, մենք ունենք եվրոպական, ատլանտիկ ուղղություն, որն իր մեջ ներառում է Եվրախորհրդարանի հետ հարաբերությունները, Եվրոպայի Խորհրդի կառույցների հետ հարաբերությունները, ՆԱՏՕ, ԵԱՀԿ և այլն: Մենք ունենք նաև ցանկություն ավելի ակտիվ աշխատելու ասիական երկրների հետ՝ մասնավորապես մուսուլմանական աշխահի հետ, բայց ոչ միայն: Հետևաբար 2018թ-ին մենք պետք է զարգացնենք արդեն ավանդական եղած հարաբերությունները՝ քաղաքական նոր կապեր, հնարավորություններ ստեղծելով և բացենք նոր հորիզոններ: Մենք ունենք 59 բարեկամական խումբ, որոնց պոտենցիալը դեռ լավագույնս չի օգտագործվել, և այդ աշխատանքին իրական բովանդակություն հաղորդելու խնդիր կա՝ ստեղծելու բովանդակություն:
- Պարո’ն Աշոտյան, անդրադարձաք 2017թ-ին ստեղծված Վերլուծական խորհրդին, որը, կարծես թե, նոր քաղաքական մշակույթ է ձևավորել: Ի՞նչ հետագա ծրագրեր կան այդ խորհրդի հետ կապված:
- Երբ ձևավորվում էր Վերլուծական խորհուրդը, հոռետեսներն ասում էին, որ այդ խորհուրդը չի աշխատի, որովհետև Աշոտյանին պետք էր բացառապես միանվագ PR, կամ մասնագետներն անվճար չեն աշխատի, կամ խորհրդարանին դա պետք չի գա և այլն: Գոնե այս 8 ամիսներն ապացուցեցին, որ այդպես չէ: Իհարկե, բոլոր քաղաքական և հանրային գործիչներին PR պետք է, բայց մեր բոլոր նիստերը փակ են և PR-ի տեղ չկա: Իսկ PR-ի ցանկության դեպքում դաշտերը շատ են:
Մենք ուզում ենք աշխատել, և ես շնորհակալ եմ այն տասնյակ փորձագետներին, որոնց մեջ կան ինչպես շատ պատկառելի մարդիկ, այնպես էլ երիտասարդ մասնագետներ, ովքեր պատրաստ են հանրային, հասարակական հիմունքներով աշխատել ընդհանուր պետական, ազգային շահը բյուրեղացնելու և այն առաջ տանելու համար: Մենք մի քանի նիստ ենք գումարել, այս տարի ևս այդ նիստերը լինելու են: Նիստերի արդյունքում ստեղծվում են վերլուծական տեղեկանքներ, որոնք նեղ շրջանակներում շրջանառվում են (քաղաքական վերնախավի շրջանակներում, նաև Արցախում):
Վերլուծական խորհուրդը նաև միջազգայնացման հետաքրքիր հեռանկարներ է բացել, որովհետև մի շարք դեսպանատներ մեծապես հետաքրքրված են այս խորհրդի նիստերով, գալիս են, ներկա են, պատրաստակամություն են հայտնում համագործակցելու: ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, ԵՄ կողմից ունենք նման հետաքրքրություններ:
Այս տարի, իհարկե, լավ կլինի, եթե կարողանանք որոշակի արտաբյուջետային միջոցներ գտնել խորհրդի գործունեության կազմակերպչական ծախսերը հոգալու համար: Օրինակ, շատ եմ ուզում ունենալ ներքին վերլուծական ինտերնետ պորտալ՝ ստեղծված խորհրդի բազայի հիման վրա, որը թույլ կտա մեկտեղել խորհրդի անդամ փորձագետների մտավոր աշխատանքի արդյունքները՝ հոդվածները, հրապարակումները և այլն: Ուզում եմ նաև արտագնա նիստերի, համատեղ նիստերի ձևաչափեր ունենալ: Ցանկություն կա նաև նախաձեռնել տարեկան քաղաքագիտական հոդվածների ժողովածուի հրապարակում: Կարծում եմ՝ խորհրդարանին էլ է դա պետք, և եթե այս տարվա առաջին կիսամյակում ինձ հաջողվի կազմակերպչական աշխատանքներ տանել դրական արդյունքով, ապա երկրորդ կիսամյակում, կարծում եմ, ականատեսը կլինենք ևս մեկ հետաքրքիր նախաձեռնության: Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հովանու ներքո, ԱԺ քաղաքական աջակցությամբ մենք կունենանք այսպես կոչված վերլուծական, քաղաքագիտական տարեգիրք, որտեղ կարող են տպվել մեր լավագույն մասնագետների ամենահետաքրքիր հոդվածները:

Армен Ашотян: "Проблемы, стоящие перед парламентом во внешнеполитической сфере, решаются" (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет вниманию наших читателей эксклюзивное интервью с председателем Постоянной комиссии по внешним связям Национального Собрания Республики Армения, заместителем председателя Республиканской партии Армении (РПА) - Арменом Ашотяном.
- Господин Ашотян, на старте деятельности 6-го созыва Национального Собрания РА президент Армении подчеркнул в своем обращении важность внедрения принципов повышения эффективности парламентской дипломатии. Какие меры были приняты в этом направлении до сих пор и какие дальнейшие шаги запланированы на 2018 год в этом контексте?
- На пути к парламентской республике участие парламента во внешних связях, в международной повестке дня и во внешней политике Армении, безусловно, возрастает. Помимо традиционного инструментария, который имеется в распоряжении отраслевых комиссий и парламента в целом для осуществления парламентского контроля (вопросы-ответы, бюджетная отчетность и т. д.), есть и содержательная сторона вопроса; и наша комиссия, которая во время всех созывов парламента отличалась своей активностью, сейчас также готова взять на себя функции координатора парламентской дипломатии, формирования ее аналитического потенциала и т.п.
Во-первых, в организационном смысле для деятельности межпарламентских делегаций, комитетов и групп дружбы были созданы новые процедурные условия. Были уточнены требования, порядок работы: теперь от всех депутатов, принимающих участие в процессе, требуется больше инициативности и усердия. Были обновлены составы парламентских делегаций, групп дружбы. Парламентская дипломатия осуществляется на различных уровнях - посредством спикера Национального Собрания, комитетов, делегаций, групп дружбы и фракций. То есть у нас многослойные возможности, и очень важно сочетать работу в этом направлении. И функции координации и перекрещивания работ берет на себя наша Постоянная комиссия по внешним связям.
С целью укрепления потенциала парламентской дипломатии по решению нашей комиссии в прошлом году был создан и очень активно действует Аналитический совет, который объединяет в себе лучших, прогрессивных и хорошо образованных политологов, аналитиков, региональных экспертов Армении, и мы чувствуем результаты работы, мы имеем обратную связь с специализированным сектором общества, что для нас создает также продукт - содержание.
Работа, конечно, должна быть долгосрочной. На данном этапе могу констатировать, что проблемы во внешнеполитической сфере, стоящие перед парламентом, решаются, и об этом свидетельствует не только возросшая интенсивность взаимных визитов, но и то политическое содержание, что отражается в различных резолюциях, решениях, заявлениях и т.д. Национальные и государственные интересы Армении наилучшим образом представлены в этих резолюциях на всех уровнях. Конечно, это процесс, не имеющий конца: есть необходимость постоянного совершенствования, исправления ошибок, генерирования новых идей, и комиссия, принимая на себя эту ключевую роль, также несет определенную ответственность за координацию и сочетание работ на всех уровнях. Я думаю, что у этого парламента есть все возможности, чтобы наилучшим образом представлять Армению и народ Армении за рубежом.
- Каковы были основные достижения и упущения парламентской дипломатии Армении в 2017 году?
- Я не люблю отвечать на этот вопрос. Хочу лишь отметить, что преимущество заключается в том, что у нас есть новые возможности в качестве парламента, который будет функционировать в рамках парламентской республики в соответствии с новой Конституцией. Проблемы возникают из-за того, что мы впервые будем работать в этой системе правления. Нам всем нужно это понять, изменить и измениться, изменить обстановку, чтобы наилучшим образом воспользоваться преимуществами парламентской модели правления, в том числе – в области внешней политики.
Парламентская дипломатия имеет ряд преимуществ перед политикой, проводимой исполнительной властью, потому что она более представительская, более свободная, поскольку представляет различные политические силы, и она более публичная. Эти преимущества не находятся в поле противопоставления, эти преимущества пополняют друг друга, потому что как представители политического большинства - и правительства, и парламента - это большинство осуществляет те же действия. Мы не просто механические репродукторы взглядов исполнительного органа, мы - орган со способностью и механизмами влиять на эти взгляды и решения, в первую очередь -посредством интеллектуальной работы. Поэтому парламентская дипломатия не приходит, чтобы реагировать или повторять взгляды исполнительной власти, она приходит, чтобы обогащать и укреплять рычаги, данные исполнительному органу, реализовывая определенную политику.
- Каковы будут основные направления вашей работы в 2018 году?
- У нас есть традиционные направления: это наше евразийское или российское направление, проявления которого многочисленны: и двусторонние отношения с двумя палатами парламента Российской Федерации, и форматы ОДКБ и СНГ, и Евразийский формат. Конечно, у нас есть европейское, атлантическое направление, которое включает в себя отношения с Европейским парламентом, отношения со структурами Совета Европы, НАТО, ОБСЕ и т.д. У нас также есть желание поактивнее работать с азиатскими странами, в частности, с мусульманским миром, но не только. Следовательно, в 2018 году мы должны будем развивать традиционные отношения, создавая новые политические связи и возможности и открывать новые горизонты. У нас есть 59 групп дружбы, потенциал которых пока не используется целиком, и есть проблема насыщения содержанием этой работы.
- Господин Ашотян, вы говорили об основанном в 2017 году Аналитическом совете, который, по сути, является элементом новой политической культуры. Каковы дальнейшие планы по отношению к этому совету?
- Когда формировался Аналитический совет, пессимисты говорили, что его работа не будет успешной, потому что Ашотяну нужен, якобы, исключительно единовременный PR, или же что эксперты не будут работать бесплатно, или парламенту это не понадобится и т.д. По крайней мере, прошедшие 8 месяцев доказали, что это не так. Конечно же, все политические и общественные деятели нуждаются в PR, но все наши заседания закрытые, и пиару нет места. А вообще для PR есть очень много возможностей!
Мы хотим работать, и я благодарен десяткам экспертов, среди которых есть как очень известные люди, так и молодые специалисты, которые готовы добровольно и бесплатно работать в целях кристаллизации государственных и национальных интересов и их претворения в жизнь. Мы уже провели несколько заседаний, в этом году продолжим нашу работу. По результатам наших заседаний подготавливаются аналитические справки, которые потом распространяются в узком кругу (среди политической элиты, а также в Арцахе).
Аналитический совет также открыл интересные перспективы интернационализации, поскольку ряд посольств высказал заинтересованность в заседаниях этого совета - их представители приходят, посещают заседания, выражают готовность к сотрудничеству. Такая заинтересованность была выражена со стороны США, России, Китая и ЕС.
В этом году было бы, конечно, хорошо, если б мы могли найти внебюджетные средства для покрытия организационных расходов совета. Например, хотелось бы иметь внутренний аналитический интернет-портал, созданный на базе совета, который позволил бы объединить результаты умственной работы членов совета, экспертов: статьи, публикации и т.д. Я также хотел бы, чтоб мы имели форматы выездных и совместных сессий. Также есть желание инициировать публикацию сборника ежегодных политических статей. Думаю, что парламент тоже нуждается в этом, и если в первой половине этого года мне удастся провести организационные работы и иметь положительные результаты, то во второй половине года, я думаю, мы станем свидетелями еще одной интересной инициативы: под эгидой Постоянной комиссии по внешним связям, при политической поддержке НС, будет издан так называемый аналитический, политический ежегодник, в котором будут напечатаны наиболее интересные статьи наших лучших экспертов.