Արմեն Աշոտյան. խորհրդարանի առջև դրված խնդիրներն արտաքին քաղաքականության ոլորտում լուծվում են (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ
ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի հետ:
- Պարո՛ն Աշոտյան, 6-րդ գումարման Ազգային Ժողովի աշխատանքների մեկնարկին ՀՀ նախագահն իր ելույթում շեշտեց խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված սկզբունքների ներդրման կարևորությունը: Ի՞նչ աշխատանքներ են այդ ուղղությամբ իրականացվել առ այսօր, և այդ համատեքստում 2018թ-ի համար հետագա ի՞նչ քայլեր են անկալվում իրականացնել:
- Խորհրդարանական հանրապետության կառուցման ճանապարհին, իհարկե, մեծանալու է նաև խորհրդարանի ներգրավվածությունն արտաքին հարաբերությունների, միջազգային օրակարգի և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ: Բացի ավանդական գործիքակազմից, որ ունեն ոլորտային հանձնաժողովները, խորհրդարանն առհասարակ՝ իրականացնելու խորհրդարանական վերահսկողություն (հարցուպատասխաններ, բյուջետային հաշվետվություններ և այլն), կա նաև հարցի բովանդակային կողմ, և մեր հանձնաժողովը, որը Ազգային Ժողովի բոլոր գումարումների ժամանակ աչքի է ընկել իր ակտիվությամբ, այս պահին ևս պատրաստ է իր վրա վերցնել խորհրդարանական դիվանագիտության համակարգողի, ռիթմը ստեղծողի և աջակցողի, վերլուծական կարողությունների ձևավորման ֆունկցիաները:
Նախևառաջ կազմակերպչական իմաստով, իհարկե, նոր ընթացակարգեր են սահմանվել միջխորհրդարանական պատվիրակությունների, հանձնաժողովների և բարեկամական խմբերի գործունեության համար: Հստակեցվել են պահանջները, աշխատանքի նկարագրությունը՝ ավելի մեծ նախաձեռնողականություն և աշխատասիրություն է ակնկալվում բոլոր այն պատգամավորներից, ովքեր ներգրավված են: Թարմացվել են խորհրդարանական պատվիրակությունների, բարեկամական խմբերի կազմերը, խորհրդարանական դիվանագիտությունն իրականացվում է տարբեր մակարդակներում՝ Ազգային Ժողովի նախագահի, հանձնաժողովի, պատվիրակությունների, բարեկամական խմբերի, խմբակցությունների միջոցով: Այսինքն` մենք շատ բազմաշերտ հնարավորություններ ունենք և շատ կարևոր է, որ համադրված աշխատենք այս ուղղությամբ: Այս համադրման և համակարգման ֆունկցիաներն էլ իր վրա վերցնում է Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը:
Խորհրդարանական դիվանագիտության կարողություններն ավելի հզորացնելու համար մեր հանձնաժողովի որոշմամբ անցյալ տարվանից ստեղծվել է և շատ ակտիվ գործում է Վերլուծական խորհուրդը, որն իր մեջ միավորում է Հայաստանի լավագույն, առաջադեմ և գիտակ քաղաքագետների, վերլուծաբանների, տարածաշրջանային մասնագետների, և աշխատանքի արդյունքները մենք զգում ենք, մենք ունենում ենք հետադարձ կապ հանրության մասնագիտացված հատվածի հետ, որը մեզ համար ստեղծում է նաև պրոդուկտ՝ բովանդակություն:
Աշխատանքներն, իհարկե, պետք է կրեն երկարաժամկետ բնույթ: Այս փուլում կարող եմ փաստել, որ խորհրդարանի առջև դրված խնդիրներն արտաքին քաղաքականության ոլորտում լուծվում են, և դրա մասին է վկայում ոչ միայն փոխայցելությունների մեծացած ինտենսիվությունը, այլ նաև քաղաքական այն բովանդակությունը, որն արտացոլվում է տարաբնույթ բանաձևերում, որոշումներում, հայտարարություններում և այլն: Հայաստանի ազգային և պետական շահերը լավագույնս ներկայացված են այդ բանաձևերում, բոլոր մակարդակներում: Իհարկե սա գործընթաց է, որը չունի ավարտ, մշտական կատարելագործման, սխալների ուղղման, նոր գաղափարների գեներացիայի կարիք կա, և հանձնաժողովն այս հանգուցային դերակատարությունը իր վրա ստանձնելով՝ նաև որոշակի պատասխանատվություն ունի համակարգման և համադրված աշխատանքի համար բոլոր մակարդակներում: Կարծում եմ՝ այս խորհրդարանն ունի բոլոր կարողությունները, որպեսզի լավագույնս ներկայացնի Հայաստանն ու Հայաստանի ժողովրդին արտերկրում:
- Որո՞նք են եղել 2017թ-ին ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտության հիմնական ձեռքբերումներն ու բացթողումները:
- Այս հարցին պատասխանել չեմ սիրում: Պարզապես նշեմ, որ առավելությունն այն է, որ մենք ունենք նոր հնարավորություններ որպես խորհրդարան, որը գործելու է խորհրդարանական հանրապետության շրջանակներում նոր Սահմանադրությամբ: Խնդիրներն էլ ծագում են նրանից, որ մենք առաջին անգամ ենք կառավարման այս համակարգով աշխատելու: Մենք բոլորս պետք է հասկանանք սա, փոխենք ու փոխվենք, փոփոխենք միջավայրը, որպեսզի լավագույնս օգտվենք խորհրդարանական կառավարման մոդելի առավելություններից, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքականության ասպարեզում:
Խորհրդարանական դիվանագիտությունն ունի մի շարք առավելություններ գործադիր իշխանության կողմից իրականացվող քաղաքականության նկատմամաբ, որովհետև ավելի ներկայացուցչական է, ավելի ազատ է, քանի որ ներկայացնում է տարբեր քաղաքական ուժեր և ավելի հանրային է: Այս առավելությունները հակադրման դաշտում չեն, այս առավելությունները համալրման դաշտում են, որովհետև որպես քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչներ՝ կառավարության և խորհրդարանի քաղաքական մեծամասնությունն իրականացնում է նույն գործողություն: Մենք պարզապես գործադիրի տեսակետների մեխանիկական վերարտադրողը չենք, մենք այդ տեսակետների և որոշումների կայացման վրա ներազդելու ունակություն և մեխանիզմներ ունեցող մարմին ենք՝ նախևառաջ մտավոր աշխատանքի շնորհիվ, հետևաբար խորհրդարանական դիվանագիտությունը չի գալիս արձագանքելու կամ կրկնելու գործադիր իշխանության տեսակետները, այն գալիս է հարստացնելու և ուժեղացնելու գործադիր իշխանությանը տրված լծակները և կյանքի կոչելու որոշակի քաղաքականություն:
- Իսկ որո՞նք են լինելու 2018թ-ի աշխատանքային հիմնական ուղղությունները:
- Մենք ունենք ավանդական ուղղություններ, դա մեր եվրասիական կամ ռուսական ուղղությունն է, որի արտահայտումները շատ են՝ թե’ երկկողմ հարաբերությունները Ռուսաստանի դաշնության երկու պալատների հետ, թե’ ՀԱՊԿ, թե’ Եվրասիական, թե’ ԱՊՀ ձևաչափեր: Իհարկե, մենք ունենք եվրոպական, ատլանտիկ ուղղություն, որն իր մեջ ներառում է Եվրախորհրդարանի հետ հարաբերությունները, Եվրոպայի Խորհրդի կառույցների հետ հարաբերությունները, ՆԱՏՕ, ԵԱՀԿ և այլն: Մենք ունենք նաև ցանկություն ավելի ակտիվ աշխատելու ասիական երկրների հետ՝ մասնավորապես մուսուլմանական աշխահի հետ, բայց ոչ միայն: Հետևաբար 2018թ-ին մենք պետք է զարգացնենք արդեն ավանդական եղած հարաբերությունները՝ քաղաքական նոր կապեր, հնարավորություններ ստեղծելով և բացենք նոր հորիզոններ: Մենք ունենք 59 բարեկամական խումբ, որոնց պոտենցիալը դեռ լավագույնս չի օգտագործվել, և այդ աշխատանքին իրական բովանդակություն հաղորդելու խնդիր կա՝ ստեղծելու բովանդակություն:
- Պարո’ն Աշոտյան, անդրադարձաք 2017թ-ին ստեղծված Վերլուծական խորհրդին, որը, կարծես թե, նոր քաղաքական մշակույթ է ձևավորել: Ի՞նչ հետագա ծրագրեր կան այդ խորհրդի հետ կապված:
- Երբ ձևավորվում էր Վերլուծական խորհուրդը, հոռետեսներն ասում էին, որ այդ խորհուրդը չի աշխատի, որովհետև Աշոտյանին պետք էր բացառապես միանվագ PR, կամ մասնագետներն անվճար չեն աշխատի, կամ խորհրդարանին դա պետք չի գա և այլն: Գոնե այս 8 ամիսներն ապացուցեցին, որ այդպես չէ: Իհարկե, բոլոր քաղաքական և հանրային գործիչներին PR պետք է, բայց մեր բոլոր նիստերը փակ են և PR-ի տեղ չկա: Իսկ PR-ի ցանկության դեպքում դաշտերը շատ են:
Մենք ուզում ենք աշխատել, և ես շնորհակալ եմ այն տասնյակ փորձագետներին, որոնց մեջ կան ինչպես շատ պատկառելի մարդիկ, այնպես էլ երիտասարդ մասնագետներ, ովքեր պատրաստ են հանրային, հասարակական հիմունքներով աշխատել ընդհանուր պետական, ազգային շահը բյուրեղացնելու և այն առաջ տանելու համար: Մենք մի քանի նիստ ենք գումարել, այս տարի ևս այդ նիստերը լինելու են: Նիստերի արդյունքում ստեղծվում են վերլուծական տեղեկանքներ, որոնք նեղ շրջանակներում շրջանառվում են (քաղաքական վերնախավի շրջանակներում, նաև Արցախում):
Վերլուծական խորհուրդը նաև միջազգայնացման հետաքրքիր հեռանկարներ է բացել, որովհետև մի շարք դեսպանատներ մեծապես հետաքրքրված են այս խորհրդի նիստերով, գալիս են, ներկա են, պատրաստակամություն են հայտնում համագործակցելու: ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, ԵՄ կողմից ունենք նման հետաքրքրություններ:
Այս տարի, իհարկե, լավ կլինի, եթե կարողանանք որոշակի արտաբյուջետային միջոցներ գտնել խորհրդի գործունեության կազմակերպչական ծախսերը հոգալու համար: Օրինակ, շատ եմ ուզում ունենալ ներքին վերլուծական ինտերնետ պորտալ՝ ստեղծված խորհրդի բազայի հիման վրա, որը թույլ կտա մեկտեղել խորհրդի անդամ փորձագետների մտավոր աշխատանքի արդյունքները՝ հոդվածները, հրապարակումները և այլն: Ուզում եմ նաև արտագնա նիստերի, համատեղ նիստերի ձևաչափեր ունենալ: Ցանկություն կա նաև նախաձեռնել տարեկան քաղաքագիտական հոդվածների ժողովածուի հրապարակում: Կարծում եմ՝ խորհրդարանին էլ է դա պետք, և եթե այս տարվա առաջին կիսամյակում ինձ հաջողվի կազմակերպչական աշխատանքներ տանել դրական արդյունքով, ապա երկրորդ կիսամյակում, կարծում եմ, ականատեսը կլինենք ևս մեկ հետաքրքիր նախաձեռնության: Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հովանու ներքո, ԱԺ քաղաքական աջակցությամբ մենք կունենանք այսպես կոչված վերլուծական, քաղաքագիտական տարեգիրք, որտեղ կարող են տպվել մեր լավագույն մասնագետների ամենահետաքրքիր հոդվածները:

Armen Ashotyan: The Challenges Parliament Faces in Foreign Policy Sphere are Being Solved (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia, Deputy Chairman of the Republican Party Armen Ashotyan.
- Mr. Ashotyan, in his address to the National Assembly of the 6th convocation, the President of Armenia emphasized the importance of introducing the principles for increasing the effectiveness of parliamentary diplomacy. What activities have been carried out in this direction so far and in that context what further steps are planned for 2018?
- Of course, on the way to parliamentary republic, parliament's involvement in external relations, international agenda and Armenia's foreign policy will increase. In addition to the traditional tools that have sectoral commissions, the parliament generally executes parliamentary oversight (question-and-answer, budget reports, etc.), there is also the content side of the issue, and our commission, which has always been distinguished by its active participation in all the National Assembly convocations, will take on the functions of forming the parliamentary diplomacy, creating the analytical capacity.
First, in terms of organizational meaning, new procedures have been set up for inter-parliamentary delegations, committees, and friendship groups. Now more initiative and diligence are required from all the MPs involved in the process. Parliamentary delegations, members of friendship groups have been updated, parliamentary diplomacy is implemented at various levels through the Speaker of the National Assembly, the Committees, Delegations, Friendship groups, and factions. That is to say, we have multilayer opportunities and it is very important to work together in this direction. And it is the Standing Committee on Foreign Relations that is responsible for the coordination of all this.
Last year Analytical Council was created by the decision of our committee in order to further strengthen the capacity of parliamentary diplomacy. The Council involves the best, progressive and well-educated political experts, analysts, regional specialists in Armenia. We feel the results of our work. This Council creates content for us.
The work should, of course, be a long-term one. At this stage, I can state that the problems the parliament faces in the foreign policy sphere are solved , and it is noteworthy that not only the increased intensity of mutual visits proves this fact, but also the political content reflected in various resolutions, statements and so on. The national and state interests of Armenia are best represented in those resolutions at all levels. Of course, this is a process that does not have an end, and needs constant improvement, correction of mistakes, generation of new ideas, and the commission has taken this key role and has a certain responsibility for coordination and co-operation at all levels. I think this parliament has all the capabilities to best represent Armenia and the people of Armenia abroad.
- What were the key achievements and omissions of the parliamentary diplomacy in 2017?
- I do not like to answer this question. I just want to point out that the advantage is that we have new opportunities as a parliament that will function within the framework of new parliamentary republic under the new Constitution. Problems arise from the fact that it is the first time we work with this system of management. We all need to understand this, to change the environment so that we can benefit from the advantages of the parliamentary governance model, including the foreign policy.
Parliamentary diplomacy has a number of advantages over the policy pursued by the executive, because it is more representative, more liberal as it represents different political forces and more public. We are not just mechanical reproducers of the views of the executive body, we are a body with the ability and mechanisms to influence these views and decisions, first of all through intellectual work, so parliamentary diplomacy does not come to react or repeat the views of the executive power, it comes to enrich and strengthen the levers given to the executive body and to implement a certain policy.
- What are the main directions of work for the 2018?
- We have traditional directions: it is our Eurasian or Russian direction, the manifestations of which is numerous - the bilateral relations with the two chambers of the Russian Federation, the CSTO, the Eurasian and the CIS formats. Of course, we have a European, Atlantic direction, which includes relations with the European Parliament, relations with the Council of Europe structures, NATO, OSCE and others. We also have a desire to work more actively with Asian countries, especially with the Muslim world, but not only. Therefore, in 2018, we will develop traditional relations, create new political relationships, open new horizons. We have 59 friendship groups which potential has not been used well yet.
- Mr. Ashotyan, you talked about the Analytical Council founded in 2017, which seems to have created a new political culture. What further plans are there regarding the Council?
- When the Analytical Council was formed, the pessimists said that the council would not succeed as the experts would not work for free, or the parliament would not need it. However these 8 months have proven that this is not the case.
We want to work and I am grateful to dozens of experts who are ready to work on a public, voluntary basis for the crystallization of national interests. We have convened several sessions and more sessions will be held this year, too. As a result of these sessions, analytical references are prepared that are circulated within narrow circles (within the political elite and in Artsakh as well).
The Analytical Council has also opened interesting prospects for internationalization, as a number of embassies are highly interested in meetings of this council, they come, attend, express willingness to cooperate. Such interests have been expressed from the United States, Russia, China and the EU.
This year, of course, it would be good if we could find some extra-budgetary resources to cover organizational expenses of the Council. For example, I would like to have an internal analytical Internet portal that would allow you to combine the results, articles, publications, the works of the Council experts. I also want to have formats of outgoing sessions and joint sessions. There is also a desire to initiate a publication of a collection of annual political articles. I think the parliament needs it, and if in the first half of this year I manage to carry out organizational work with positive results, then in the second half of the year, I think, we will be witnessing another interesting initiative. Under the aegis of the NA Standing Committee on Foreign Relations, we will have the so-called analytical and political yearbook, where the most interesting articles of our best experts will be printed.