Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական պարգևները
Պետական պարգևներով որպես կանոն պարգևատրվում են  հայրենիքի պաշտպանության և պետության անվտանգության ապահովման գործում նշանակալի ավանդի, բարեգործական ակտիվ գործունեության, ինչպես նաև պետությանը մատուցած բացառիկ այլ ծառայությունների համար: Պետական պարգևները խրախուսման բարձրագույն ձևն են։
Դրանցով պարգևատրված մարդիկ առանձնանում են հայրենիքի նկատմամբ ունեցած մեծ նվիրումով, պետության առջև կատարած սխրանքներով և հայրենանվեր քայլերով:
Հայոց բանակի օրվա խորհուրդն իր մեջ պարունակում է  անհրաժեշտություն՝ ևս մեկ անգամ ծանոթանալու Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական պարգևներին և դրանց նշանակությանը, և ևս մեկ անգամ խորին հարգանքով ու երախտագիտությամբ լցվել հայրենիքի նվիրյալների նկատմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևներով պարգևատրում է հանրապետության Նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կոչումը համարվում է «Հայաստանի ազգային հերոսի» կոչումը: Այն շնորհվում է երկրի պաշտպանության և իրավակարգի ամրապնդման բնագավառում ու ազգային նշանակալի արժեքների ստեղծման գործում Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած համազգային նշանակություն ունեցող բացառիկ ծառայությունների համար: Այս կոչմանն արժանացած անձանց հանձնվում է Հայրենիքի շքանշան, որը կրում են կրծքի ձախ կողմում:
Մեր օրերում հաճախ ենք լսում Մարտական խաչ շքանշանի մասին, որը շնորհվում է հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերած բացառիկ արիության, անձնուրացության ու հմտության համար: Մարտական խաչ շքանշանն ունի առաջին և երկրորդ աստիճան: Այն ևս կրում են կրծքի ձախ կողմում` Հայրենիքի շքանշանից հետո:
Պատվո շքանշանը շնորհվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական և ազգային շահերի պաշտպանության, անկախության, ժողովրդավարության հաստատման գործում առանձնահատուկ ծառայություններ մատուցելու, Հայաստանի Հանրապետության հետ բարեկամություն հաստատելու, ամրապնդելու և զարգացնելու, ինչպես նաև ժողովուրդների միջև խաղաղության ամրապնդման գործում նշանակալի ավանդ ներդնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության զարգացման, բնական և հասարակական գիտությունների, գյուտարարության, մշակույթի, կրթության, առողջապահության, հասարակական գործունեության ասպարեզներում ձեռք բերած ակնառու նվաճումների, ինչպես նաև արտասահմանյան երկրների հետ գիտատեխնիկական, տնտեսական ու մշակութային համագործակցության զարգացմանը նպաստող գործունեության համար շնորհվում է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշան: Այն ևս կրում են կրծքի ձախ կողմում` Մարտական խաչ շքանշանից հետո:
«Տիգրան Մեծ» շքանշանով պարգևատրվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական գործիչները, զինված ուժերի և այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինծառայողները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և այլ զորքերի զորամասերը: «Տիգրան Մեծ» շքանշանը կրում են կրծքի աջ կողմում, շքանշանների առկայության դեպքում` դրանցից առաջ:
«Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանը շնորհվում է հայրենիքի հանդեպ զինվորական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած բացառիկ խիզախության, ինչպես նաև բանակաշինության ու զորքերի մարտական պատրաստության ապահովման գործում մատուցած ակնառու ծառայությունների համար: Կրում են կրծքի աջ կողմում` «Տիգրան Մեծ» շքանշանից հետո:
Շքանշաններից զատ հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար պարգևատրվում են նաև մեդալներով: Այդ մեդալներն են Արիության մեդալը, Մարտական ծառայության մեդալը, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալը, «Անբասիր ծառայության համար» քառաստիճան մեդալը, «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալիը, «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալիը , «Դրաստամատ Կանայան» մեդալը, «Գարեգին Նժդեհ» մեդալը, «Վազգեն Սարգսյան» մեդալը, «Նելսոն Ստեփանյան» մեդալը, «Ծովակալ Իսակով» մեդալը և «Մարտական հերթապահության համար» մեդալը: Դրանք շնորհվում են հայրենիքի պաշտպանության ոլորտում՝ տարբեր հայրենանվեր ծառայությունների կատարման համար:
Պետության անվտանգության ոլորտում բարձր գնահատելի ծառայություններ կատարած անձինք կարող են պարգևատրվել նաև կրծքանշաններով՝ «Քաջարի մարտիկ», «Հայոց բանակի գերազանցիկ», «Լավագույն զինվոր-մարզիկ»:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական պարգևները այն պարգևներն են, որոնցով պարգևատրում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիները՝ Հայրենիքի նկատմամաբ բացառիկ ծառայությունների համար։
ԼՂՀ բարձրագույն կոչումն է «Արցախի հերոս» կոչումը։ Այս կոչմանն արժանացած մարդկանց հանձնվում է «Ոսկե արծիվ» շքանշանը:
Արցախի «Մարտական խաչ» 1-ին և 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգևատրվում են ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի մարտիկներն ու սպաները՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած ակնառու խիզախության և արիության համար։
«Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով պարգևատրվում են մատուցած այնպիսի բացառիկ ծառայությունների համար, որոնք նպատակաուղղված են ԼՂՀ բարօրությանը։
«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգևատրվում են էկոնոմիկայի, գիտության, մշակույթի, առողջապահության ոլորտներում ունեցած ակնառու նվաճումների համար, որոնք նպաստում են ԼՂՀ ազգային կենսագործունեության և բարգավաճման առաջընթացին։
ԼՂՀ մեդալներն են «Արիության համար», «Մարտական ծառայություն», «Շուշիի ազատագրման համար», «Մխիթար Գոշ», «Վաչագան Բարեպաշտ», «Անանիա Շիրակացի», «Երախտագիտություն» մեդալները:
Պետական պարգևները հայրենանվեր գործունեությունը խրախուսելու լավագույն միջոցն են: Պետական պարգևի արժանանալը յուրաքանչյուրի համար ինչպես մեծագույն պատիվ է, այնպես էլ մեծագույն պատասխանատվություն:

State Awards of the Republic of Armenia and Artsakh Republic
As a rule, State Awards are granted for exceptional services in the field of the protection of the homeland and the security of the state, as well as for the active charity or other significant contribution to the state. State Awards are the highest way of encouragement.
The people awarded stand out with great devotion to the homeland and exceptional patriotism.
"Armedia" IAA presents an article about the State Awards of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic and their value.
The supreme title of "National Hero of Armenia" is awarded for exclusive services of nation-wide importance rendered to the Republic of Armenia in the spheres of the defense of the state and the strengthening of law and order, as well as and for the creation of significant values.
Persons awarded with the supreme title of "National Hero of Armenia" are given the Order of "Motherland", which is borne on the left side of the chest.
Today we can often hear about the Order of "Battle Cross" which is awarded for exclusive courage, self-sacrifice and skill shown during the defense of the motherland and the ensuring of security. The Order of "Battle Cross" has first and second degrees. It is also borne on the left side of the chest, after the Order of "Motherland".
The Order of "Honor" is awarded for significant services in the spheres of the defense of the state and the protection of national interests of the Republic of Armenia aimed at the consolidation of independence and democracy, for considerable contribution to the establishment, strengthening and development of friendship with the Republic of Armenia, as well as for the maintenance of peace between nations.
For significant achievements in the spheres of the development of the economy, natural and social sciences, inventions, culture, education, healthcare and social activity, as well as for activity, promoting the development of the scientific-technical, economic and cultural cooperation of the Republic of Armenia with foreign countries the Order of "Saint Mesrop Mashtots" is awarded. It is borne on the left side of the chest, too, following the Order of the "Battle Cross".
The Order of "Tigran the Great" is awarded to the statesmen of the Republic of Armenia, to the military of the high command staff of the Armed forces and other forces, as well as to the military units of the Armed forces and other forces of the Republic of Armenia. The Order of "Tigran the Great" is borne on the right side of the chest; in the case of the presence of other orders - it precedes them.
The Order of "Vardan Mamikonian" is awarded for exclusive courage, displayed when carrying out military duties to the Motherland, as well as for significant services provided for the construction of the military and the securing of the combat training of the forces.
The Order of "Vardan Mamikonian" is borne on the right side of the chest, following the Order "Tigran the Great".
Beside the Orders, for significant contribution to the state people can be awarded with Medals. Those Medals are the Medal "For Courage", the Medal of "Service in Battle", the Medal "For Services Contributed to the Motherland" , the Medal "For Fair Service", the "Marshal Baghramyan" Medal, the "Andranik Ozanyan" Medal, the "Drastamat Kanayan" Medal, the "Garegin Nzdeh" Medal, the of "Vazgen Sargsyan" Medal, the "Nelson Stepanyan" Medal, the "Admiral Isakov" Medal, the Medal for "Combat Watch".
For exceptional services in the field of nation’s security Badges also can be awarded: the "Brave Fighter" Badge, the "Excellent Soldier of the Armenian Army" Badge, the "Best Soldier-Sportsman" Badge.
State Awards of the Nagorno-Karabakh Republic are granted to the NKR citizens for exceptional services to the Nation.
Set supreme ‘’title’’ of NKR is the "Hero of Artsakh" that is awarded for exclusive services in the defence of the state, strengthening its economic might, and for creating significant national values. Individuals awarded with this highest title are also awarded the Golden Eagle Order.
The Battle Cross Order of 1st and 2nd degrees is awarded to officers and soldiers of the NKR Defence Army for exclusive courage and valour shown during the defence of the Motherland.
The Grigor Lousavorich Order is awarded for exclusive services contributed to the well being of the NKR.
The Mesrop Mashtots Order is awarded for remarkable achievements in the spheres of economy, science, culture and health care that substantially contribute to progress and prosperity of the Nagorno Karabagh Republic.
NKR Medals are the Medal "For Courage", the Medal "For Service in Battle", the Medal "For Liberation of Shoushi", the "Mkhitar Gosh" Medal, the "Vachagan Barepasht" Medal, the "Anania Shirakatsi" Medal, ’’The "Gratitude" Medal.
The State Awards are the best way to promote patriotic activities. The awards are not only a great honor for everybody but also a great responsibility.