2018 թվականի օլիմպիական առաջին հաջողությունները
2018 թվականի հունվարի 10-16-ը Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում տեղի է ունեցել Ժաուտիկովյան միջազգային 14-րդ օլիմպիադան, որին մասնակցել է նաև ՀՀ դպրոցականների թիմը: Հայաստանի թիմը ներկայացրել է 18 դպրոցական՝ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցից և Քվանտ վարժարանից:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԿԳՆ մամուլի ծառայությունը, Հայաստանի երկու թիմերը նվաճել են 7 մեդալ՝ 2 ոսկի և 5 բրոնզ: Ֆիզմաթ դպրոցի թիմից մեդալների են արժանացել՝ Գևորգյան Դավիթ /ֆիզիկա, ոսկե մեդալ/, Մաղաքյան Գագիկ /մաթեմատիկա, ոսկե մեդալ/, Մարտիրոսյան Վահան /մաթեմատիկա, բրոնզե մեդալ/,  Կարագուլյան Վահե /մաթեմատիկա, բրոնզե մեդալ/, Սարգսյան Էմմա /ֆիզիկա, բրոնզե մեդալ/: Քվանտ վարժարանից բրոնզե մեդալների են արժանացել՝ Կարալյան Ալեքսանդր /մաթեմատիկա/,  Անդրեասյան Սամվել /ինֆորմատիկա/:
ՀՀ թիմերը ղեկավարել են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Տիգրան Սարդարյանը և Քվանտ վարժարանի ֆիզիկայի ուսուցիչ Գրիգոր Աղաբաբյանը:

Армянские школьники завоевали медали на Международной Жаутыковской олимпиаде
Ученики армянских школ приняли участие в XIV Международной Жаутыковской олимпиаде, проходящей в Астане, завоевав семь медалей: две золотые и пять бронзовых. Как передает Sputnik Армения, об этом сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении.
Армению на олимпиаде, проходившей с 10 по 16 января в столице Казахстана, представляли 18 воспитанников физико-математической специальной школы имени Шаиняна и колледжа "Квант".
"Две команды из Армении сумели завоевать семь медалей: две золотые и пять бронзовых. Школьники соревновались по предметам математика, физика и информатика", — говорится в сообщении.
В международной олимпиаде, прошедшей с 10 по 16 января 2018 года, приняли участие 68 команд из 15 стран мира.