ԱՄՆ-ը Թուրքիային կոչ է արել պայքարել ոչ թե քրդերի, այլ՝ ԻՊ-ի դեմ
ԱՄՆ Պետդեպը կոչ է անում Թուրքիային Սիրիայում քրդերի դեմ չձեռնարկել ռազմական գործողություններ, այլ կենտրոնանալ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի վրա: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիզեր Նաուերթը։
«Մենք թուրքերին կոչ կանեինք նման գործողություններ չձեռնարկել: Մենք ցանկանում ենք, որ այնտեղ բոլորը կենտրոնացած լինեն թիրախի՝ ԻՊ վրա», - ասել է Նաուերթը։
Միևնույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը մտադիր չէ Սիրիայում «սահմանների անվտանգության ուժեր» ստեղծել, իսկ քրդերին օգնության հիմնական նպատակը ԻՊ-ից ազատագրված տարածքներում անվտանգության ապահովումն է:

США призвали Турцию бороться с ИГ вместо курдов
Госдепартамент США призывает Турцию не предпринимать действий против сирийских курдов, которых поддерживает Вашингтон, а сосредоточиться на борьбе с террористами из группировки "Исламское государство". Об этом, как передает РИА Новости, заявила в четверг на брифинге официальный представитель ведомства Хезер Науэрт.
"Мы, конечно, не знаем, будет ли это. Мы бы призвали турок не предпринимать действий такого рода. Мы хотим, чтобы все (стороны) там (в Сирии – ред.) были сфокусированы на цели – ИГ", -сказала Науэрт.
При этом она подтвердила, что США не намерены создавать "силы безопасности границы" в Сирии, и отметила, что этот вопрос, возмутивший Анкару, был "неверно представлен", а главная цель помощи курдам заключается в обеспечении безопасности на освобожденных от ИГ районах.