Նախագահը մասնակցել է ԵԽ-ին պաշտոնական հուշանվերի հանձնման արարողությանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ստրասբուրգում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդին ՀՀ Նախագահի անունից պաշտոնական հուշանվերի՝ հայկական խաչքարի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողությանը: Խաչքարի ցուցապաստառը բացել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը: Հանրապետության Նախագահը և Թորբյորն Յագլանդն արարողության կապակցությամբ հանդես են եկել ելույթներով: Արարողության ավարտին Հանրապետության Նախագահը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաև արարողությանը մասնակող Դանիայի վարչապետ Լարս Ռասմուսենին ցուցադրել է ԵԽ բակում՝ մուտքի հարակից հատվածում, տեղադրված խաչքարը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Եվրոպայի խորհրդին հայկական խաչքարի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողության ժամանակ
Մեծարգո´ պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Հարգելի´ հայրենակիցներ,
Տիկնա´յք և պարոնայք,
Եվրոպայի խորհրդում գոյություն ունեցող գեղեցիկ ավանդույթի ներքո, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու 65-ամյակի կապակցությամբ այսօր Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդին է նվիրում հայ ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգության ամենավառ կերտվածքներից մեկը՝ հայկական խաչքարը։ Մեզ համար մեծ պատիվ և հպարտություն է, որ այն այսուհետ ապրելու է Ստրասբուրգի սրտում՝ մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հովանու ներքո՝ ի նշան այդ արժեքներին մեր անվերապահ հավատարմության։
Իր երկուհազարամյա պատմությամբ՝ խաչքարագործությունը նաև հայ ժո-ղովրդի արդի մշակութային դրսևորումներից է․ այսօր էլ մեր խաչքարագործները, հենվելով ազգային ավանդույթների վրա, իրենց վարպետությամբ շարունակում են ոչ միայն վերարտադրել ու թարմացնել, այլև ստեղծագործել, վերաիմաստավորել ու նորովի մատուցել այդ արվեստը:
Պատահական չէ, որ սահմանափակ մակերեսի վրա անվերջության պատրանք ստեղծող հայկական խաչքարային արվեստը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։ Այս հուշարձանն արտացոլումն է այն արժեքների, որոնց վրա խարսխված են հենց Եվրոպայի խորհրդի հիմնասյուները։ Եվ կասկածից վեր է, որ ժողովուրդների մշակութային ժառանգության կոթողները Եվրոպայի խորհրդի տարածքում և ամենուր պետք է օգտվեն պաշտպանության համընդհանուր մեխանիզմներից։ Այդ հանձնառությունը պարտավոր է երաշխավորել քաղաքակրթական արժեքներից իրենց չօտարող յուրաքանչյուր պետություն։
Պարո՛ն Գլխավոր քարտուղար,
Այսօրվա արարողությունը, հավատացած եմ, մեծ խորհուրդ ունի բոլորիս համար, նաև՝ Ստրասբուրգում և Էլզասի շրջանում ապրող ֆրանսահայերի ու այստեղ աշխատող մեր քաղաքացիների համար, քանզի սա առաջին հայկական հուշարձանն է Ֆրանսիայի այս հատվածում։ Թող այս գեղեցիկ պուրակի այցելուներին խաչքարը մշտապես հիշեցնի Եվրոպայի խորհրդի դավանած հիմնարար արժեքների անօտարելիության ու անխախտելիության մասին։
ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի ելույթը Եվրոպայի խորհրդին հայկական խաչքարի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողության ժամանակ
Պարո՛ն Սարգսյան, պարո՛ն Նալբանդյան, պարո՛ն Ռասմուսեն, պարո՛ն դեսպան, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Ես ուրախ եմ ընդունել այս նվերը՝ միջնադարյան խաչքարի՝ հուշաքարի և Հայաստանի հարուստ մշակույթի խորհրդանիշի այս հիասքանչ արտապատկերումը: Նշելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու 65-ամյակը՝ այս նվերը կդառնա ամենօրյա հիշեցում, թե ինչու ենք մենք այստեղ: Պաշտպանելու և առաջ մղելու մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը՝ ի շահ մեր 47 անդամ պետությունների շուրջ 800 միլիոն քաղաքացիների:
Այս քարը և Ձեր անձնական ներկայությունն այստեղ այսօր, Նախագա՛հ Սարգսյան, հստակ արտահայտում են Հայաստանի հանձնառությունը մեր արժեքների և մեր համաեվրոպական իրավական տարածքի հանդեպ: Եվրոպայի համար մարտահրավերներով լի մերօրյա ժամանակներում այդ նվիրվածությունն առավել կարևոր է և առավել գնահատելի: Իրապես, 2001 թվականին Եվրոպայի խորհրդին միանալուց ի վեր Հայաստանը, մի շարք համապարփակ ներքին բարեփոխումներ իրականացնելով, նշանակալի քայլեր է արել՝ ի կատարումն իր պարտավորությունների: Գործընթացը դեռևս շարունակվում է, սակայն արդեն իսկ էական առաջընթաց է արձանագրվել:
Վերջին զարգացումների առումով ողջունել ենք սահմանադրական բարեփոխումները և ընդգծել կառավարության վճռականությունը՝ պաշտպանելու և առաջ մղելու կանանց իրավունքները: Դա արտահայտվեց վերջերս «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» օրենքի ընդունմամբ: Այն իր հերթին ճանապարհ է բացում Ստամբուլի կոնվենցիայի ստորագրման համար:
Հայաստանը նաև կազմակերպությունում հստակ առաջնորդություն ցուցաբերեց 2013 թվականին Նախարարների կոմիտեում իր առաջին նախագահության ընթացքում: Այդ ընթացքում մի շարք մեծ նախաձեռնություններ իրականացվեցին Դատարանի համակարգի ամրապնդման առումով՝ Եվրոպական կոնվենցիային հավելյալ արձանագրությունների ընդունման միջոցով:
Այսպիսով, քանի դեռ Հայաստանը շարունակում է լիովին իրականացնել անդամակցության իր պարտավորություններն ու հանձնառությունները, նրա ժողովուրդն ու իշխանությունները կարող են լիահույս լինել Եվրոպայի խորհրդի աջակցության նկատմամբ: Միաժամանակ, մենք ընդունում ենք այս նվերը հաճույքով և երախտագիտությամբ:

Serzh Sargsyan Participated in the Ceremony of Handing the Official Souvenir to the Council of Europe
Today President Serzh Sargsyan participated the ceremony of handing the official souvenir, Armenian khachkar, to the Council of Europe on behalf of the President of the Republic of Armenia. The model-plate of the khachkar was unveiled by President Serzh Sargsyan and the Secratary General Thorbjørn Jagland. On this occasion the President of the Republic and Thorbjørn Jagland made speeches. At the end of the ceremony President of the Republic showed the khachkar, situated in the yard, at the entrance of the Council of Europe building, to the Secretary General of the Council of Europe, as well as Prime-Minister of Denmark Lars Løkke Rasmussen, who also participated in the ceremony.
Remarks by President Serzh Sargsyan at the ceremony of handing the official souvenir to the Council of Europe
Distinguished Secretary General,
My fellow compatriots,
In line with the well-established and fine tradition and to mark the 65th anniversary of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms in force, today Armenia donates to the Council of Europe a vivid token of Armenian nation’s historical and cultural heritage, a khachkar, a cross-stone. It is an honor and privelege for us that it will be erected in the heart of Strasbourg, under the protection of human rights and democracy, in order to signify our unswerving dedication to those values.
The two-milenia long history of the art and craft of making cross-stones is also a manifestation of the contemporary Armenian culture: today the craftsmen continue to develop the historical tradition; they continue to skillfully reproduce and renew it, they continue to creatively review the tradition and introduce it anew.
It is no coincidence that the art of the Armenian cross-stone, which creates an impression of eternity on a limited surface, is included in the UNESCO Intangible Cultural Heritage List. This monument reflects the values that are the founding pillars of the Council of Europe. All the monuments of the cultural heritage in the Council of Europe area, undoubtedly, should benefit from the universally applied mechanisms of protection. And such a commitment should be guaranteed by any State that deems itself part and parcel of the values of civilization.
Mr. Secretary General,
Today’s ceremony, I believe, bears great symbolism for all of us, including the Armenian French community of Strasbourg, Alsace region and Armenian citizens employed here since it is the first Armenian monument erected in this part of France. Let it remind the visitors of this beautiful park of the inalienable and integral nature of the founding values of this organization.
I thank you.
Remarks by the Secretary General of the Council of Europe at the ceremony of handing the official souvenir to the CoE
President Sargsyan, Mr. Nalbandyan, Mr. Rasmussen, Mr. Ambassador, ladies and gentlemen,
I am delighted to accept this gift: a magnificent replica of a medieval Khachkar- a memorial stone and a symbol of Armenia’s rich culture.
Marking the 65-th anniversary of the European Convention on Human Rights entering into force, this present will act as a daily reminder of why we are here. To protect and promote human rights, democracy and the rule of law to the benefit of over 800 million citizens across all 47 of our member states.
The stone-and your personal presence here today President Sargsyan-are also a clear illustration of Armenia’s commitment to our values and to our pan-European legal space.
In today’s challenging times for Europe, that attachment is all the more important and all the more appreciated.
Indeed, since joining the Council of Europe in 2001, Armenia has taken significant steps to implement its obligations through a series of comprehensive domestic reforms.
This process is still ongoing but significant progress has already been achieved.
Among the latest developments, we have seen welcome constitutional reforms and we have noted the government’s determination to protect and promote women rights.
This was illustrated by the recent adoption of a law on preventing and combating domestic violence.
That in turn has paved the way for the signature of the Istanbul Convention.
Armenia also demonstrated sound leadership within the Organisation during its first chairmanship of the Committee of Ministers in 2013.
During its term of office some major initiatives were carried out to reinforce our Court’s system, through the adoption of additional protocols to the European Convention.
So, as Armenia continues on the path to fully meeting its membership obligations and commitments, its people and authorities can count on the support of the Council of Europe.