Արցախի ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին
Հունվարի 24-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին, փոխանցում է Artsakhpress-ը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում առկա իրավիճակը։ Արցախի ԱԳ նախարարը նշել է, որ սահմանին տիրող հարաբերական հանգստությունն ավելի շատ իրավիճակային բնույթ է կրում, ինչի վկայություն է այն փաստը, որ արդեն իսկ հունվարի սկզբից ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումներ են տեղի ունեցել։
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը դրական է գնահատել Կրակովում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման վերաբերյալ սկզբունքային համաձայնության ձեռքբերումը՝ հույս հայտնելով, որ պայմանավորվածությունների իրագործումը կբարձրացնի գրասենյակի մոնիթորինգային կարողությունները, քանի որ առանց միջադեպերի հետաքննության և դրանց կրկնության կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման իրավիճակն ամեն պահի կարող է փոխվել։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

Karabakh FM Receives Personal Representative of OSCE Chairperson-in-Office
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received on Wednesday Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, news.am reports.
During the meeting, the sides discussed the situation on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. The Foreign Minister of Artsakh noted that the relative calmness on the border is rather situational, as evidenced by the fact that since early January, violations of the ceasefire regime by the Azerbaijani side have been taking place.
In this context, Masis Mayilian positively assessed the agreement in principle to expand the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office reached in Krakow, expressing hope that the implementation of the agreements would increase the monitoring capabilities of the Office, since without the establishment of mechanisms for investigating incidents and preventing their recurrence the situation may change at any moment.
The sides also touched upon a range of issues related to the activities of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.