Արցախի ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին
Հունվարի 24-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին, փոխանցում է Artsakhpress-ը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում առկա իրավիճակը։ Արցախի ԱԳ նախարարը նշել է, որ սահմանին տիրող հարաբերական հանգստությունն ավելի շատ իրավիճակային բնույթ է կրում, ինչի վկայություն է այն փաստը, որ արդեն իսկ հունվարի սկզբից ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումներ են տեղի ունեցել։
Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը դրական է գնահատել Կրակովում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման վերաբերյալ սկզբունքային համաձայնության ձեռքբերումը՝ հույս հայտնելով, որ պայմանավորվածությունների իրագործումը կբարձրացնի գրասենյակի մոնիթորինգային կարողությունները, քանի որ առանց միջադեպերի հետաքննության և դրանց կրկնության կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման իրավիճակն ամեն պահի կարող է փոխվել։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

Министр иностранных дел Республики Арцах принял Анджея Каспшика
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян 24 января принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспшика. Об этом сообщили в пресс-службе МИД НКР.
В ходе встречи стороны обсудили ситуацию на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана. Глава МИД Арцаха отметил, что относительное спокойствие на границе носит скорее ситуативный характер, о чем свидетельствует тот факт, что уже с первых дней января имели место нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня.
В этом контексте Масис Маилян положительно оценил достижение принципиального согласия в Кракове по расширению офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, выразив надежду, что реализация договоренностей повысит мониторинговые возможности офиса, так как без внедрения механизмов расследования инцидентов и предотвращения их повторения, ситуация может измениться в любой момент.
Стороны также затронули ряд вопросов, касающихся деятельности офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.