Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը միաձայն ընդունել է Արցախին սատարող հռչակագիր
Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը միաձայն ընդունել է Արցախին սատարող հռչակագիր, որտեղ ընդգծվում է Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի միջև պատմականորեն հարուստ հարաբերությունները, մշակույթի և համայնքային կառավարման ոլորտներում ձևավորված սերտ կապերը, հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից:
Հռչակագրում նշված է, որ Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը խոչընդոտում է նրանց հիմնարար իրավունքների իրականացմանը և հակասում ազատության, հավասարության ու համագործակցության ոգուն, որոնք անհրաժեշտ են տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար:
Փաստաթղթում նշված է, որ հաշվի առնելով հակամարտության կենսական վտանգը Արցախի բնակչության համար՝ Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է անում ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները՝ ապահովելու բնակչության պաշտպանությունը և իրականացնել բոլոր քայլերը, որոնք թույլ կտան նպաստել նրա բնակիչների անվտանգությանը:
Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտը նաև որոշում է կայացրել մասնակցելու Արցախին մարդասիրական կարիքները հոգալու համար աջակցություն ցուցաբերելու հարցում՝ Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի միջոցով տրամադրելով 50 000 եվրոյի չափով մարդասիրական օգնություն։

Council of the French Department of Bouches-du-Rhône adopted a Declaration in support of Artsakh
The Council of the French Department of Bouches-du-Rhône unanimously adopted a Declaration in support of Artsakh, which in particular emphasized the historically rich relations between the Republic of Armenia, the Republic of Artsakh and the Bouches-du-Rhône Department, as well as the close ties in the fields of culture and community management.
The Declaration notes that the isolation of the people of Artsakh is an impediment to the realization of their fundamental rights and contradicts the spirit of freedom, equality and cooperation needed for the establishment of lasting peace in the region.
The document further states that taking into account the vital danger of the conflict for the people of Artsakh, the Council of the Bouches-du-Rhône Department calls on the French Government to take all possible measures to ensure the protection of the population and to take all steps to contribute to the security of the people of Artsakh.
The Bouches-du-Rhône Department also decided to participate in the provision of assistance to Artsakh by providing 50,000 euros in humanitarian aid through the Coordinating Council of Armenian Organizations in France.