Ամենահետաքրքիրը՝ «Օսկար»-ի մասին
Կինոյի սիրահարներն արդեն սկսել են քննարկել «Օսկար - 2018»-ը, և շատերը կանխատեսում են, որ այս տարվա «Օսկար»-ի արդյունքները վերջին տարիների ընթացքում ամենաանկանխատեսելին են լինելու: Այս տարին առավել հաջող կարող է լինել բրիտանացի մասնակիցների համար, գրում է BBC-ն: Չի բացառվում, որ 5 անվանակարգերից 3-ում բախտը ժպտա հենց նրանց, մասնավորապես՝ Հարի Օլդմանին «Մութ ժամանակներ» (Darkest Hour) ֆիլմում Ուինսթոն Չերչիլին մարմնավորելու համար, Դենիել Դեյ-Լյուիսին և Դենիել Կալուեին:
«Օսկար»-ի հավակնողների ցանկը գլխավորում է ռեժիսոր Գիլերմո դել Տորոյի «Ջրի ձևը»  (The Shape of Water) ֆիլմը, որը ներկայացված է 13 անվանակարգերում, այդ թվում՝ «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում: Այս ֆիլմին հաջորդում է ռեժիսոր Քրիստոֆեր Նոլանի «Դյունկերկ» (Dunkirk) ռազմական դրաման, որը ներկայացված է 8 անվանակարգերում, որոնց թվում են նաև «Լավագույն ֆիլմ» և «Լավագույն ռեժիսորական աշխատանք» անվանակարգերը: «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացված են նաև «Կոչի՛ր ինձ քո անունով» (Call Me by Your Name), «Մութ ժամանակներ» (Darkest Hour), «Հեռացի՛ր» (Get Out), «Լեդի Բըրդ» (Lady Bird),  «Երևակայական թել», (Phantom Thread), «Գաղտնի դոսյե» (The Post), «3 բիլբորդ Էբբինգի սահմանին, Միսսուրի» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) ֆիլմերը։
«Լավագույն դերասան» անվանակարգում կպայքարեն դերասաններ Տիմոտի Շալամեն, Դենիել Դեյ-Լյուիսը, Դենիել Կալուեն, Հարի Օլդմանը, Դենզել Վաշինգտոնը: «Լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում ներկայացված են Սալլի Հոքինսը, Ֆրենսիս Մանդորմանդը, Մարգո Ռաբբին, Սիրշա Ռոնանը և Մերիլ Սթրիփը: Ինչպես միշտ, Օսկար կհանձնվեն նաև հետևյալ անվանակարգերում. «Լավագույն ռեժիսորական աշխատանք», «Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան», «Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի», «Լավագույն օրիգինալ սցենար», «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ», «Լավագույն օպերատորական աշխատանք», «Լավագույն երաժշտություն», «Լավագույն մոնտաժ», «Լավագույն վիզուալ էֆեկտներ», «Լավագույն հագուստի դիզայն», «Լավագույն ձայնային մոնտաժ», ինչպես նաև «Լավագույն շպար»:
Հավելենք, որ մրցանակաբաշխությունն այս տարի տեղի կունենա մարտի 4-ին, և այն կվարի ամերիկացի հայտնի դերասան, հաղորդավար Ջիմի Քիմելը:
Ահա որոշ հետաքրքիր փաստեր «Օսկար» մրցանակաբաշխության մասին:
Սա ԱՄՆ գլխավոր և ամենահեղինակավոր մրցանակաբաշխությունն է կինոյի ոլորտում, որն ամեն տարի գտնվում է ողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում: «Օսկար» շնորհվում է Ամերիկյան կինոարվեստի ակադեմիայի կողմից: Ի տարբերությունը բազմաթիվ այլ պրոֆեսիոնալ մրցանակաբաշխությունների, «Օսկար» շնորհվում է Ակադեմիայի անդամների ընդհանուր քվեարկության արդյունքում, այլ ոչ նախապես ընտրված ժյուրիի կողմից: Ամերիկյան կինաակադեմիան ունի քվեարկելու իրավունք ունեցող ավելի քան 5 հազար անդամ, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր ուղղությունը: Այդ ուղղություններից առավել ներկայացուցչականը դերասանականն է: Ակադեմիայի յուրաքանչյուր ստորաբաժանում քվեարկում է միայն իր կատեգորիայում: Կինոակադեմիայի անդամները միասին քվեարկում են միայն մեկ կատեգորիայում. «Լավագույն ֆիլմ»:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունն ուղիղ եթերով հեռարձակվում է աշխարհի տասնյակ երկրներում: Մինչև 1976 թվական միջոցառումը հեռարձակել է NBC ալիքը, այժմ այդ իրավունքը պատկանում է ABC-ին: Նշենք, որ «Օսկարի» առաջին մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել 1929 թվականին: Ուշագրավ է, որ մրցանակաբաշխության գոյության ողջ ընթացքում այդ միջոցառումը հետաձգվել է երեք անգամ։ Առաջինը 1938 թվականին էր՝ կապված Լոս Անջելեսում ավերիչ ջրհեղեղի հետ, ապա 1968 թվականին՝ կապված Մարտին Լյութեր Քինգի սպանության հետ և 1981 թվականին՝ կապված նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի նկատմամբ իրականացված մահափորձի հետ։
Նշենք նաև, որ կարմիր գորգը, որի վրայով անցնում են կինոյի համաշխարհային աստղերը, մոտ 150 մետր է, լայնությունը՝ 10: Այն բաղկացած է մի քանի գլանափաթեթից, որոնցից յուրաքանչյուրը կշռում է 135 կիլոգրամ, իսկ դրա ընդհանուր քաշը 5 տոննա է: Գորգը կինոթատրոն է բերվում միջոցառումից 4 օր առաջ 2 հսկայական բեռնատար մեքենաներով: Այն փռելու համար անհրաժեշտ է 2 օր և 21 մարդ:  Միջոցառումից անմիջապես հետո գորգը սկսում են հավաքել, և դա տևում է ընդամենը 4 ժամ:
Ինչ վերբերվում է «Օսկար»-ի հայտնի արձանիկին, ապա դրա դիզայնը պատկանում է Սեդրիկ Հիբոնսոնին: Յուրաքանչյուր արձանիկ պատված է ոսկով: Դրա բարձրությունը 34 սանտիմերտր է, իսկ քաշը՝ 3,85 կիլոգրամ: Արձանիկն այսօր ունի նույն տեսքը, ինչ ունեցել է «Օսկար»-ի առաջին մրցանակաբաշխության ժամանակ: Նշենք, որ բացի ոսկե արձանիկից հաղթողներն ստանում են նաև արժեքավոր նվերներ շոուի հովանավորներից:
Եվ, իհարկե, չենք կարող չնշել «Օսկար»-ի ռեկորդների մասին։ Այսպես, Ստացած ոսկե արձանիկների թվով ռեկորդակիր մինչ օրս հանդիսանում է Walt Disney Pictures-ի հիմնադիր Ուոլթ Դիսնեյը (26 մրցանակ)։ Մրցանակների քանակով (11 մրացանակ) ռեկորդը կիսում են 3 ֆիլմ․ «Բեն-Հուր» (1959), «Տիտանիկ» (1997) և «Մատանիների տիրակալը․ արքայի վերադարձը» (2003)։ Վերջին ֆիլմըն աննախադեպ հաջողություն է ունեցել՝ բոլոր 11 մրցանակները։

Все самое интересное об "Оскаре"
Любители кино уже начали обсуждать "Оскар-2018", и многие прогнозируют, что результаты "Оскара" этого года будут одними из самых непредсказуемых за последнее время. Как пишет BBC, этот год является потенциально удачным для британских исполнителей. Три из пяти категорий "Лучший актер", скорее всего, возьмут именно они: Гари Олдман за роль Уинстона Черчилля в фильме "Темные времена", Дэниэл Дэй-Льюис, воплотивший образ кутюрье в фильме "Призрачная нить", и Дэниэл Калуя за фильм ужасов "Ловушка", где он исполнил роль молодого чернокожего мужчины, который впервые приходит в гости к семье своей белой подруги.
Список претендентов на "Оскар" возглавляет фантастический фильм режиссера Гильермо дель Торо "Форма воды", который получил 13 номинаций, в том числе за лучший фильм. За ним следует британская военная драма "Дюнкерк", которая получила восемь номинаций, среди которых и номинация на лучший фильм, и на лучшую режиссуру - Кристоферу Нолану. В номинации "Лучший фильм" представлены также фильмы "Зови меня своим именем", "Темные времена", "Прочь", "Леди Берд", "Призрачная нить", "Секретное досье" и "Три билборда на границе Эббинга, Миссури".
За номинацию "Лучшая мужская роль" будут бороться актеры Тимоти Шаламе, Дэниел Дей - Льюис, Дэниел Калуэ, Гэри Олдмен, Дэнзел Вашингтон. А в номинации "Лучшая женская роль" представлены Салли Хокинс, Френсис Мандорманд, Марго Робби, Сирша Ронан и Мэрил Стрип. Как всегда, "Оскары" будут вручены также в номинациях "Лучшая режиссура", "Лучшая мужская роль второго плана", "Лучшая женская роль второго плана", "Лучший оригинальный сценарий", "Лучший фильм на иностранном языке", "Лучшая операторская работа", "Лучшая музыка", "Лучший монтаж", "Лучшие визуальные эффекты", "Лучший дизайн костюмов", "Лучший звуковой монтаж", а также "Лучший грим".
Добавим, что церемония награждения состоится 4 марта. Ведущим будет американский телеведущий, актер, комик Джимми Киммел.
А сейчас - несколько интересных фактов о премии "Оскар".
Это - главная кинопремия США и самая престижная кинонаграда мира. "Оскар" вручается ежегодно Американской академией киноискусства. В отличие от многих иных профессиональных премий, "Оскары" вручаются по результатам всеобщего голосования членов Академии, а не по выбору назначенного заранее жюри. Американская Киноакадемия состоит из более чем 5000 членов с правом голоса, разделенным по различным подразделениям. Самым представительным из них является актерское. Каждое подразделение голосует за претендентов исключительно в своей категории, пишет Oscar.kinonews.  Вместе члены Киноакадемии голосуют только в одной категории - "Лучший фильм".
Торжественная церемония вручения транслируется в десятках стран в прямом эфире. До 1976 года прямая трансляция церемонии проводилась каналом NBC, теперь же права принадлежат телеканалу ABC. Первое вручение премии "Оскар" состоялось в 1929 году. Интересно, что за все время существования проведении этой церемонии она откладывалась трижды: 1938 год - в связи с разрушительным наводнением в Лос-Анджелесе, 1968 - в связи с убийством Мартина Лютера Кинга, 1981 - в связи с покушением на президента Рональда Рейгана.
Отметим также, что длина красной дорожки, по которой проходят мировые звезды кино - около 150 метров, ширина - около 10. Она состоит из нескольких рулонов, каждый весом 135 кг, а ее общий вес - пять тонн. К кинотеатру ковер доставляется за четыре дня до церемонии на двух огромных грузовиках. Как пишет Kinopoisk, требуются два дня и 21 человек, чтобы расстелить дорожку: соединить между собой все части, скрыть стыки и разровнять. Сразу после начала церемонии дорожку начинают убирать. На это уходит всего 4 часа.
Что касается известной статуэтки "Оскара", ее дизайн был разработан Седриком Гиббонсом. Каждая статуэтка изготавливается из покрытого золотом британниума и покоится на постаменте из черного мрамора. Высота статуэтки - 34 см, диаметр подиума - 13 см, вес - 3,85 кг. В том виде, в каком она существует в настоящее время, золотая статуэтка была вручена на первой же церемонии, но название "Оскар" появилось только в 1939 году. Отметим также, что, помимо самой золотой статуэтки, победители также получают ценные подарки от спонсоров шоу.
И, конечно же, не можем не отметить рекорды кинопремии "Оскар". Итак, рекордсменом по количеству завоеванных золотых статуэток по сей день остается Уолт Дисней, основатель студии Walt Disney Pictures - 26 наград. Рекорд по количеству наград (11) делят три фильма: "Бен-Гур" (1959), "Титаник" (1997) и "Властелин колец: Возвращение короля" (2003). Фильм "Властелин колец: Возвращение короля" (2003) добился уникального достижения, завоевав 11 наград из 11 возможных.