Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորին
Հունվարի 26-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի շվեդ պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Լարս Ադակտուսոնին, ով Ստեփանակերտ է ժամանել ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Կասպար Կարամպետյանի ուղեկցությամբ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում արտաքին գործերի նախարարը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, մասնավորապես, Արցախի միջազգային ճանաչման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացներում առաջընթացի ձեռքբերմանն ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Անդրադառնալով Արցախում պետականաշինության գործընթացում առկա ձեռքբերումներին՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքների հիման վրա անկախ պետականության ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանը վերահաստատել է Արցախի պատրաստակամությունը ԵՄ հետ համագործակցության հարցում՝ ուղղված Արցախում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ ԵՄ համագործակցությունն Արցախի հետ իր ներդրումը կունենա տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդման գործում, քանի որ կցուցադրի Արցախի մեկուսացմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության անթույլատրելիությունը՝ որպես հակամարտության կարգավորման միջոց։

Foreign Minister of Artsakh Received a Member of the European Parliament
On January 26, Foreign Minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received Member of the European Parliament from Sweden, member of the Foreign Relations Committee Lars Adaktusson, who had arrived in Stepanakert, accompanied by President of the European Armenian Federation for Justice and Democracy Kaspar Karampetian, official page of Artsakh Foreign Ministry reports.
During the meeting, the Foreign Minister briefed on the priorities of Artsakh's foreign policy, in particular, the steps aimed at achieving progress in the processes of international recognition of Artsakh and peaceful settlement of the conflict between Azerbaijan and Karabakh.
Touching upon the achievements in the state-building process in Artsakh, the Foreign Minister stressed the commitment of the people and authorities of the Republic of Artsakh to strengthening the independent statehood based on democratic values and principles. In this context, Masis Mayilian reiterated the readiness of Artsakh for cooperation with the EU aimed at strengthening the democratic institutions in Artsakh.
The Foreign Minister expressed confidence that the EU's cooperation with Artsakh would contribute to the strengthening of peace and stability in the region, thus demonstrating the unacceptability of Azerbaijan's policy of isolating Artsakh as a means of resolving the conflict.