Բաքվի պատասխանը հաստատեց ՀՀ նախագահի խոսքերի իրավացիությունը
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ բավական սուր արձագանք առաջացրեց Բաքվում: Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունն այդ կապակցությամբ և դրան հաջորդած դիվերսիայի փորձը ցույց տվեցին Սարգսյանի խոսքերի իրավացիությունը, որ հիմնական խնդիրն ադրբեջանական կողմի առավելապաշտական հավակնություններն ու անպատասխանատվությունը՝ պայմանավորվածությունների կատարման հարցում:
Խոսելով միջազգային հանրությունից մեր ակնկալիքների մասին՝ Սարգսյանը նշեց, որ միջազգային հանրության մեծագույն ներդրումն այսօր բանակցային գործընթացի առաջմղման հարցում կարող է լինել Ադրբեջանի վրա ազդեցությունը գործելը, որպեսզի զսպվեն վերջինիս առավելապաշտությունն ու Բաքուն պատրաստ լինի կառուցողական բանակցությունների: Հակամարտության կարգավորման բանալին վստահության մթնոլորտում համաձայնեցված և բոլոր կողմերում հավասարապես կյանքի կոչվող փոխզիջումները պետք է լինեն, ինչն այսօրվա իրավիճակում անհնար է:
Բաքուն հրաժարվում է կատարել նույնիսկ նվազագույն պարտավորություններն՝ ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, այն է՝ կյանքի կոչել ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման և սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման վերաբերյալ Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները: Դրա փոխարեն, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ նախագահի ելույթից անմիջապես հետո հետևեց սահմանային նոր լարվածություն և դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, որը հետ շպրտվեց:
Ավելին՝ առավելապաշտական պահանջներից հրաժարվելու ՀՀ նախագահի կոչին ի պատասխան՝ Բաքվից հայտարարեցին, թե «Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական համայքնները կարող են ինքնորոշում վայելել Ադրբեջանի կազմում»: Եվ վերահաստատեց, որպես առաջին քայլ Արցախից հայկական զորքերը դուրս բերելու իր պահանջները: Սա ոչ այլ ինչ է, քան մատնանշված առավելապաշտությունն ու ապակառուցողականությունը: 2007-ից ի վեր բանակցությունների հիմք հանդիսացող սկզբունքները ենթադրում են Արցախի վերջնական կարգավիճակի սահմանում Արցախի ժողովրդի կամարտահայտման արդյունքում, իսկ զորքերի դուրսբերումն ընդհանուր կարգավորման փաթեթի մաս է, և ոչ որևէ կերպ առաջին կամ այլ առանձին քայլ:
Ուստի, այսօր կարգավորման գործընթացի առաջնային խնդիրը շարունակում է մնալ վստահության կառուցումը՝ հրադադարի ամրապնդման և առնվազն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման միջոցով, և կառուցողական քաղաքական երկխոսության վերականգնումը, որի հիմքում չեն լինի մի կողմի պահանջները՝ առանց փոխզիջման պատրաստակամության:

Ответ Баку доказал, что президент Армении был прав
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна с трибуны ПАСЕ и его заявления о перспективе урегулирования карабахского конфликта вызвали довольно резкую реакцию азербайджанских властей. Заявление МИД Азербайджана и последовавшая за этим попытка диверсионного вторжения в Арцах показали, что Серж Саргсян был прав, когда говорил, что основная проблема - в максималистских требованиях азербайджанской стороны и ее безответственности в вопросе выполнения договоренностей.
Говоря об ожиданиях армянских сторон от международной общественности, Саргсян отметил, что величайшим вкладом последней в продвижение процесса урегулирования карабахского конфликта было бы оказание влияния на Азербайджан, чтобы сдержать его максимализм и подготовить Баку к конструктивным переговорам. Ключ урегулирования конфликта - в формировании атмосферы доверия и равных взаимных уступках всех сторон, что в сегодняшней ситуации невозможно.
Баку отказывается выполнять даже минимальные обязательства, направленные на укрепление перемирия – пойти на расширение офиса специального представителя действующего председателя ОБСЕ и внедрение механизма расследования инцидентов на границах, о которых президенты Армении и Азербайджана договорились в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Вместо этого, сразу после выступления президента Армении в ПАСЕ, последовала новая попытка эскалации напряженности на границе и была совершена диверсия, которую арцахская сторона отбила.
Более того, в ответ на высказывание Сержа Саргсяна отказаться от максималистских требований, из Баку заявили, что "армянская и азербайджанская общины Нагорного Карабаха могут пользоваться автономией в составе Азербайджана", и снова озвучили свое требование о выводе армянских войск из Арцаха. Это - не что иное, как очередное доказательство максимализма и деструктивности. Начиная с 2007 года, в принципах, служащих основной переговорного процесса, зафиксировано, что окончательный статус Карабаха должен быть определен в результате свободного волеизъявления народа Карабаха, а вывод войск является частью общего пакета урегулирования конфликта и не может быть первым или отдельным шагом.
Следовательно, сегодня первоочередной задачей процесса урегулирования карабахского конфликта продолжает оставаться проблема выстраивания атмосферы доверия - путем укрепления перемирия и выполнения, как минимум, уже достигнутых договоренностей, а также восстановление политического диалога, в основе которого будут не требования одной стороны, без готовности к компромиссам, а взаимные уступки.