Ավստրալիան մտադիր է դառնալ աշխարհի 10 առաջատար զենք արտահանողներից մեկը
Ավստրալիայի կառավարությունը ղեկավար Մալքոլմ Թյորնբուլը հայտարարել է, որ երկրի ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման նոր ռազմավարություն է մշակել սպառազինության արտահանման ծավալները կտրուկ մեծացնելու նպատակով՝ նշելով, որ 10 տարի հետո Ավստրալիան պետք է մտնի  զենքի համաշխարհային 10 գլխավոր արտահանողների թվի մեջ, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Նոր ռազմավարության կենտրոնական տարրը 3,8 մլրդ դոլար (մոտ 3 մլրդ դոլար ընթացիկ փոխարժեքով) ընդհանուր գումարով հատուկ արտահանման ֆոնդի հիմնադրումն է, որի միջոցները պետք է օգտագործվեն ընկերությունների արտոնյալ վարկավորման համար, որոնք ծրագրում են մեծացնել այլ երկրներ սպառազինության մատակարարումները:
Ներկայումս Ավստրալիան արտասահման սպառազինության խոշորագույն մատակարարների ցուցակում զբաղեցնում է 20-րդ հորիզոնականը: «Մեր նպատակն է առաջին տասնյակի մեջ մտնելը»,- լրագրողների հետ զրույցում շեշտել է երկրի վարչապետը:

Австралия намерена войти в десятку крупнейших мировых экспортеров вооружений
Правительство Австралии разработало новую стратегию развития военно-промышленного комплекса страны с целью резко увеличить объемы экспорта вооружений. Об этом объявил в понедельник премьер-министр Малколм Тернбулл, отметив, что через десять лет Австралия должна будет войти в число 10 главных мировых экспортеров оружия, передает ТАСС.
Центральным элементом новой стратегии является учреждение специального экспортного фонда на общую сумму 3,8 млрд долларов (около $3 млрд по текущему курсу), средства которого будут использоваться на льготное кредитование компаний, планирующих наращивать поставки вооружений в другие страны.
В настоящее время Австралия занимает 20-ю строку в списке крупнейших поставщиков вооружений за рубеж. "Наша цель - войти в первую десятку",- подчеркнул глава правительства в беседе с журналистами.