ԱՄՆ-ի միջուկային նոր դոկտրինը մարդկությանը մոտեցնում է ոչնչացման. Զարիֆ
ԱՄՆ-ի միջուկային նոր դոկտրինը մարդկությանը մոտեցնում է ոչնչացման, հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆը։
«ԱՄՆ-ի միջուկային դոկտրինն արտացոլում է մեծ կախվածություն միջուկային զենքից՝ չնայած միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին, այդպիսով մոտեցնելով մարդկությանը ոչնչացման։ Զարմանալի չէ, որ այժմ մենք 1953 թվականից ի վեր առավել մոտ ենք ապոկալիպսիսին։ Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանը ոչնչացնելու ձգտման մեջ Թրամփի համառությունը բխում է նույն վտանգավոր անխոհեմությունից», - գրել է Զարիֆը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Պենտագոնը փետրվարի 2-ին հրապարակել է ԱՄՆ միջուկային դոկտրինը, որում նշվում է, որ ԱՄՆ-ի ջանքերն ուղղված են լինելու փոքր հզորության միջուկային մարտագլխիկների արտադրությանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ը շարունակելու է միջուկային ուժերի արդիականացումը և միջուկային տրիադայի տարրերի զարգացումը:

Iran: the Nuclear Doctrine of the USA is a Threat to Humanity
The Iranian Foreign Ministry has addressed the recently released US Nuclear Posture Review, which designates Iran, China, Russia and North Korea as potential threats to US national security, SputnikNews reports.
In the Nuclear Posture Review (NPR), released on February 2, 2018, US President Trump has delineated the country's stance on nuclear weapons: in general, the president decided to follow Obama's plan for modernizing the country's nuclear arsenal in three directions: new bomber aircraft, submarines and land-based missiles.
Commenting on the document, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif described the possible consequences it might bring to the world.
“The nuclear doctrine of the United States reflects greater dependence on nuclear weapons, contrary to the Treaty on the nonproliferation of nuclear weapons, thus bringing humanity to complete destruction. It is not surprising that now we are the closest to Apocalypse since 1953,” wrote the Iranian foreign Minister on Twitter.