Կիպրոսում սկսվել է նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը
Փետրվարի 4-ին Կիպրոսի Հանրապետությունում սկսվել է հերթական նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլի քվեարկությունը, որից հետո կորոշվի պետության նոր առաջնորդը:
Քանի որ պետության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուներից ոչ մեկին առաջին փուլում չի հաջողվել հաղթահարել 50 տոկոսանոց շեմը, երկրորդը փուլին մասնակցում է առավելագույն թվով ձայներ ստացած 2 թեկնածու:
Նրանք են երկրի ներկայիս նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը, ում առաջին փուլում հաջողվել էր հավաքել ընտրողների ձայների 35.5 տոկոսը, ինչպես նաև հիմնական ընդդիմադիր կուսակցության կողմից աջակցություն ստացած Ստավրոս Մալասը, որի օգտին քվեարկել է ընտրողների 30.25 տոկոսը:

На Кипре начался второй тур президентских выборов
Голосование во втором туре очередных президентских выборах, по итогам которых будет определен новый глава государства, началось 4 февраля в Республике Кипр, передает ТАСС. В 07:00 по местному времени в стране открылись более 1 тыс. избирательных участков.
В связи с тем, что никому из претендентов на пост главы государства не удалось преодолеть 50-процентный барьер в первом туре, во втором принимают участие два кандидата, набравшие большее количество голосов.
Среди них - действующий президент страны Никос Анастасиадис, которому удалось набрать в первом туре 35,5% голосов избирателей и кандидат, поддерживаемый основной оппозиционной партией острова Прогрессивная партия трудового народа Кипра (АКЭЛ), Ставрос Малас, за которого проголосовали 30,25% избирателей.