Ինտերնետն այսօր կորցրեց իր հերոսին. մահացել է ժամանակակից ինտերնետի հիմնադիրներից մեկը
Ժամանակակից ինտերնետի հիմնադիրներից մեկը `«Electronic Frontier Foundation» կիբեռանվտանգության ոլորտում իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպության հիմնադիր ամերիկացի Ջոն Փերի Բարլուն 70 տարեկան հասակում մահացել է, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Ինտերնետն այսօր կորցրեց իր հերոսին: EFF-ն (Electronic Frontier Foundation) սգում է իր իմաստուն համահիմնադիր Ջոն Փերրի Բարլոուի մահը»,- նշված է կազմակերպության Facebook-յան էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ: Ընկերությունից նշել են, որ Բարլոուն քնած վիճակում է մահացել:
«Առանց չափազանցնելու կարելի է ասել, որ ինտերնետի հիմնական սեգմենտները, որոնց այսօր բոլորս ծանոթ ենք ու սիրում ենք, գոյություն ունեն և զարգանում են Բարլոուի ղեկավարման ու տեսլականի շնորհիվ»,- նշել են EFF-ից:
Բարլոուն եղել է 1990 թվականին իրավապաշտպան Electronic Frontier Foundation կազմակերպության հիմնադրման ակունքներում, որը պաշտպանում է կապի էլեկտրոնային միջոցների օգտատերերի իրավունքները: Դրանից զատ, նա հայտնի է ինտերնետին նվիրված իր աշխատանքներով: 70-ական թվականներին կիթառահար Բոբ Վեյրի համահեղինակությամբ Բարլոուն նաև մի քանի երգ է գրել ամերիկյան Grateful Dead ռոք խմբի համար:

Сегодня интернет потерял своего героя: скончался один из основоположников современного интернета
Один из основоположников современного интернета, основатель американской неправительственной организации Electronic Frontier Foundation, которая занимается защитой прав в киберпространстве, американец Джон Перри Барлоу скончался в возрасте 70 лет, сообщила компания, сообщает РИА Новости
"Сегодня интернет потерял своего героя. EFF (Electronic Frontier Foundation) скорбит об уходе своего мудрого сооснователя Джона Перри Барлоу", - говорится в сообщении на странице организации в Facebook. Как отмечает компания, Барлоу ушел из жизни во сне.
"Без преувеличения можно сказать, что основные сегменты интернета, которые мы все сегодня знаем и любим, существуют и развиваются благодаря руководству и видению Барлоу",- отметили в EFF.
Барлоу стоял у истоков создания в 1990 году правозащитной организации Electronic Frontier Foundation, которая отстаивает права пользователей электронных средств связи. Кроме того, он известен благодаря работам, посвященным интернету. В 70-х в соавторстве с гитаристом Бобом Вейром Барлоу также написал несколько песен для американской рок-группы Grateful Dead.