ՀԱՊԿ-ը ոստիկանական խաղաղապահ ստորաբաժանում է ձևավորում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ոստիկանական խաղաղապահ ստորաբաժանում է ձևավորում և չի բացառում ռազմական ներուժի օգտագործումը: Այդ մասին Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«2017 թվականին ՄԱԿ-ի խնդրանքով մենք սկսեցինք մշտական պատրաստության ոստիկանական ուղղվածության խաղաղապահ ստորաբաժանման ստեղծումը: Կարծում եմ, որ 2018 թվականին համապատասխան որոշումներ կկայացվեն. բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացվել են: Մնում է համապատասխան նորմատիվ փաստաթուղթ ընդունել», - ասել է Սեմերիկովը:
«Վերջերս ոստիկանական հատվածի մասնակցությունը ՄԱԿ-ի առաքելության ուշադրության կենտրոնում է»,- ասել է նա:
«Մենք չենք բացառում, որ մեր ներուժը կարող է օգտագործվել ՄԱԿ-ի առաքելություններում, այդ թվում նաև՝ ռազմական կոնտինգենտում: Հետևաբար, հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի պահանջները, մենք արդեն մի քանի տարի է պատրաստում ենք մեր խաղաղապահներին»,- ասել է նա:

ОДКБ формирует полицейское миротворческое подразделение
ОДКБ формирует полицейское миротворческое подразделение и не исключает задействование воинского потенциала, заявил на брифинге в Москве заместитель генсека ОДКБ Валерий Семериков, передает РИА Новости.
"Мы в 2017 году по просьбе ООН приступили к формированию миротворческого подразделения полицейской направленности постоянной готовности. Я думаю, что в 2018 году будут приняты соответствующие решения, вся подготовительная работа проведена. Осталось принять соответствующий нормативный документ", - сообщил он на брифинге.
"В последнее время акцент миссии ООН делается на участии полицейских контингентов", - отметил он.
"Мы не исключаем, что наш потенциал может быть задействован в миссиях ООН, в том числе и в воинский контингент. Поэтому мы с учетом стандартов ООН, с учетом требований уже несколько лет готовим наших миротворцев", - отметил он.