Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հույս հայտնելով, որ դիվանագիտական գործունեության մեջ իր մեծ փորձով և ակտիվ գործունեությամբ նա կնպաստի հայ-լեհական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանը: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի ու Լեհաստանի միջև հարաբերությունները մշտապես եղել են կառուցողական և ջերմ:
Ընդգծելով, որ անցած տարի երկու երկրները նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, նախագահը երախտագիտություն է հայտնել լեհ ժողովրդին՝ հայ ժողովրդի մի հատվածի հանդեպ մինչ այժմ ցուցաբերվող բարեկամական և ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լեհաստանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ընդունելության համար և պաշտոնավարման շրջանում իր առաջնահերթ խնդիրը համարել մեծ ներուժ ունեցող հայ-լեհական տնտեսական կապերի խորացման, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճի ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Չեպլակը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններից բացի, քննարկել են բազմակողմ ձևաչափով՝ միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ փաստաթղթի շրջանակներում հայ-լեհական համագործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից մեծապես կարևորել են միջխորհրդարանական երկխոսության ակտիվացումը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը և Լեհաստանի դեսպանը մտքեր են փոխանակել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:

Новоназначенный посол Польши вручил президенту Армении верительные грамоты
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты Чрезвычайного и полномочного посла Республики Польша в Республике Армения Павла Чеплака.
Президент Республики поздравил посла с вступлением в должность и пожелал успехов, выразив надежду, что своим большим опытом на дипломатическом поприще и активной деятельностью он будет способствовать укреплению армяно-польских отношений и расширению повестки сотрудничества. Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что отношения между Арменией и Польшей всегда были конструктивными и тёплыми.
Подчеркнув, что в прошлом году две страны отметили 25-летие установления дипломатических отношений, а также 650-летие формирования в Польше армянской общины, президент выразил благодарность польскому народу за дружбу и тёплое отношение, оказываемые по сей день к одной части армянского народа.
Посол Польши выразил благодарность президенту за приём и счёл своей первоочередной задачей в период пребывания в должности последовательную работу в направлении углубления имеющих большой потенциал армяно-польских экономических связей, роста объёмов товарооборота между двумя странами.
Президент Саргсян и посол Чеплак, кроме возможностей развития двусторонних отношений в политической, экономической, гуманитарной сферах, обсудили вопросы, касающиеся многосторонних форматов взаимодействия в международных структурах.
Речь шла также о развитии армяно-польского сотрудничества в рамках подписанного Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве РА-ЕС.
Собеседники с точки зрения укрепления межгосударственных отношений подчеркнули важность активизации межпарламентского диалога.
На встрече президент РА и посол Польши обменялись мнениями по переговорному процессу мирного урегулирования карабахского конфликта.