Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հույս հայտնելով, որ դիվանագիտական գործունեության մեջ իր մեծ փորձով և ակտիվ գործունեությամբ նա կնպաստի հայ-լեհական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանը: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի ու Լեհաստանի միջև հարաբերությունները մշտապես եղել են կառուցողական և ջերմ:
Ընդգծելով, որ անցած տարի երկու երկրները նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, նախագահը երախտագիտություն է հայտնել լեհ ժողովրդին՝ հայ ժողովրդի մի հատվածի հանդեպ մինչ այժմ ցուցաբերվող բարեկամական և ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լեհաստանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ընդունելության համար և պաշտոնավարման շրջանում իր առաջնահերթ խնդիրը համարել մեծ ներուժ ունեցող հայ-լեհական տնտեսական կապերի խորացման, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճի ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Չեպլակը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններից բացի, քննարկել են բազմակողմ ձևաչափով՝ միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ փաստաթղթի շրջանակներում հայ-լեհական համագործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից մեծապես կարևորել են միջխորհրդարանական երկխոսության ակտիվացումը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը և Լեհաստանի դեսպանը մտքեր են փոխանակել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:

Ambassador of Poland to Armenia Presented His Credentials to RA President
Today, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Armenia Pavel Ceplak presented his credentials to RA President Serzh Sargsyan, the press service of the RA President informs.
Congratulating the Ambassador on assuming the office, the President of Armenia wished him every success and expressed the hope that strong with a remarkable wealth of long experience and diplomatic activities, he would help upgrade the Armenian-Polish relations and expand the bilateral cooperation agenda. Serzh Sargsyan noted with satisfaction that the relations between Armenia and Poland have always been constructive and warm.
Emphasizing that last year the two countries marked the 25th anniversary of diplomatic relations, as well as the 650th anniversary of establishment of the Armenian community in Poland, President Sargsyan thanked the Polish people for the friendly and warm attitude shown to a portion of our people.
Thankful for the reception, the Ambassador said that during his tenure, he will face the priority task of exerting consistent efforts to deepen the Armenian-Polish economic ties, which have great development potential, and boost the commodity turnover between the two countries.
In addition to the opportunities for developing bilateral relations in political, economic and humanitarian spheres, President Sargsyan and Ambassador Ceplak discussed issues related to the furtherance of cooperation in multilateral formats - within international organizations.
Reference was made to the development of the Armenian-Polish cooperation on the margins of EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in the wake of its signing. The parties stressed the need for intensifying the inter-parliamentary dialogue as a powerful means for strengthening interstate relations.
In conclusion, the President of Armenia and the Polish Ambassador exchanged views on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.