Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին, հայտնում է ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հարցեր: Վարչապետը կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության դիվերսիֆիկացումը և ընդգծել, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող ներուժին:
Թիմուր Ուրազաևի խոսքով՝ Ղազախստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և պատրաստ է քննարկել տարբեր ծրագրեր ու նախագծեր, որոնք նոր թափ կհաղորդեն տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Այդ համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ճանապարհաշինության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը, Մեղրի ազատ տնտեսական գոտում ղազախական կապիտալի ներգրավման, Երևանով տարանցիկ չվերթների կազմակերպման հնարավորություններին և մի շարք այլ հարցերի:

Карен Карапетян принял посла Казахстана
Премьер-министр Карен Карапетян принял Чрезвычайного и полномочного посла Казахстана в Армении Тимура Уразаева, сообщает официальный сайт Правительства РА.
На встрече были обсуждены вопросы развития торгово-экономических отношений между двумя странами. Премьер-министр отметил важность диверсификации двустороннего торгово-экономического сотрудничества и подчеркнул, что нынешние объемы торгового оборота между Арменией и Казахстаном не соответствуют существующему потенциалу.
По словам Тимура Уразаева, Казахстан заинтересован в дальнейшем развитии отношений с Арменией в различных сферах и готов обсудить различные программы и проекты, которые придадут новый размах углублению и укреплению экономических связей.
В этом контексте собеседники коснулись сотрудничества в сферах промышленности, сельского хозяйства, дорожного строительства, туризма, возможностей привлечения казахстанского капитала в Мегринскую свободную экономическую зону, организации транзитных авиарейсов через Ереван и ряда других вопросов.