Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին, հայտնում է ՀՀ Կառավարության պաշտոնական կայքը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հարցեր: Վարչապետը կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության դիվերսիֆիկացումը և ընդգծել, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող ներուժին:
Թիմուր Ուրազաևի խոսքով՝ Ղազախստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և պատրաստ է քննարկել տարբեր ծրագրեր ու նախագծեր, որոնք նոր թափ կհաղորդեն տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Այդ համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ճանապարհաշինության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը, Մեղրի ազատ տնտեսական գոտում ղազախական կապիտալի ներգրավման, Երևանով տարանցիկ չվերթների կազմակերպման հնարավորություններին և մի շարք այլ հարցերի:

Karen Karapetyan Receives Kazakhstan Ambassador
Prime Minister Karen Karapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia Timur Urazayev, official page of Government reports.
Issues related to the development of trade and economic relations between the two countries were discussed at the meeting.
The Premier highlighted the diversification of bilateral economic cooperation, stressing that the current level of bilateral trade turnover does not correspond to the existing potential.
As Timur Urazayev noted, keen to develop multifaceted relations with Armenia, Kazakhstan stands ready to discuss various programs and projects that will give new impetus to the furtherance of economic ties. In that context, the interlocutors touched upon cooperation in industry, agriculture, road construction, tourism, attracting Kazakh capital in the free economic zone of Meghri, as well as the possibility of launching transit flights via Yerevan and a number of other issues.