Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Բրիջիթ Բրինքին
Փետրվարի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին:
Ողջունելով հյուրին` արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների հետ ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները։ Նա հավելեց, որ բարձրաստիճան շփումները լավ հնարավորություն են ընձեռում քննարկելու հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության օրակարգային հարցերը, փոխգործակցության առավել խորացման ու զարգացման հեռանկարները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բրիջիթ Բրինքը նշեց, որ Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները և հետաքրքրված է տարբեր բնագավառներում հայ-ամերիկյան համագործակցության հետագա ընդլայնմամբ։ «Ես հպարտ եմ Հայաստանի հետ մեր տնտեսական գործընկերության ձեռքբերումներով: Մեր երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն անցյալ տարվա առաջին տասնմեկ ամիսների ընթացքում աճել է ավելի քան 35%-ով, և մենք շարունակում ենք ամերիկյան նոր և մեծածավալ ներդրումների ականատեսը լինել Հայաստանում», շեշտեց ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը։
Հանդիպանը մտքեր փոխանակվեցին քաղաքական երկխոսության, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական կապերի առավել խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող համատեղ քայլերի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվեց Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի գործունեության, հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների կարևորությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները՝ բարձր գնահատելով ԱՄՆ-ի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ համատեղ գործադրվող ջանքերը: Արտգործնախարարը հավելեց, որ տարիներ շարունակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններում ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական կեցվածքը խաթարում է գործընթացը և թույլ չի տալիս առաջընթաց արձանագրել:
Ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետը վերահաստատեց ԱՄՆ հանձնառությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ շարունակելու ակտիվ ներգրավվածությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ։
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը բարձր գնահատեց խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Բրիջիթ Բրինքը մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հրատապ խնդիրների շուրջ։

Глава МИД Армении принял Бриджит Бринк
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 9 февраля, принял заместителя помощника государственного секретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк, сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу МИД РА.
В ходе встречи Эдвард Налбандян отметил, что Армения высоко оценивает сформировавшиеся с США партнерские отношения. Он добавил, что высокопоставленные контакты предоставляют хорошую возможность для обсуждения вопросов повестки дня армяно-американского дружественного партнерства, перспектив дальнейшего развития и углубления взаимодействия.
Поблагодарив за прием, Бриджит Бринк отметила, что США придают важность партнерским отношениям с Арменией и заинтересованы в дальнейшем расширении армяно-американского сотрудничества в различных сферах.
"Я горжусь достижениями нашего экономического партнерства с Арменией. Торговый оборот между двумя нашими странами за 11 месяцев 2017 года вырос на боле чем 35%, и мы продолжаем становиться свидетелями новых и масштабных американских инвестиции в Армении", – сказала заместитель помощника государственного секретаря США Бриджит Бринк.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг совместных шагов, предпринимаемых в направлении расширения политического диалога,  договорно-правовой базы, дальнейшего углубления торгово-экономических связей. Обоюдно была подчеркнута важность деятельности Армяно-американского совета по торговле и инвестициям, работ армяно-американской межправительственной комиссии.
Эдвард Налбандян представил последние развития вокруг процесса мирного  урегулирования карабахской проблемы, высоко оценив совместные усилия США, а также других стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – России и Франции.
Глава МИД Армении добавил, что годами деструктивная позиция азербайджанской стороны в переговорах, проходящих в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, наносит ущерб процессу и не позволяет достичь прогресса.
В свою очередь Бриджит Бринк подтвердила приверженность США, как страны-сопредседателя МГ ОБСЕ, продолжить активную вовлеченность в направлении исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы.
Заместитель помощника государственного секретаря США высоко оценила активное участие Армении в миротворческих миссиях.
Бриджит Бринк и Эдвард Налбандян обменялись мнениями по ряду актуальных международных и региональных проблем.