Սեփական երկրում անպատժելիությունը կուրացրել է դիկտատորին. Ալիևն այլևս չի ընկալում իր խոսքերի կշիռն ու հետադարձ ուժը. Նաիրա Կարապետյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) քարտուղար, Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարության և Ալիևի հռետորաբանության վերաբերյալ:
- Տիկի´ն Կարապետյան, տարածաշրջան կատարած այցից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես եկան հայտարարությամբ: Ի՞նչ կարևոր շեշտադրումներ կառանձնացնեիք:
- ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարության մեջ մի քանի հիմնական շեշտադրում պետք է առանձնացնեմ: Առաջինը՝ 2016թ.-ի ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, հետագայում նաև` Ժնևում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների բարեխիղճ կատարման անհրաժեշտությունն է: Սա մի գործիք է, որ կզսպի հարևան պետության ագրեսիան, քանի որ հստակ տեսանելի կդառնա հրադադարի խախտման ցանկացած փորձ, միջազգային հանրությունն էլ կստանա պատասխան, թե ով է այդ հրադադարը խախտողը:
Երկրորդը, որ կցանկանայի առանձնացնել, կապակցված է առաջինի հետ և վերաբերում է շփման գծում կորուստներին: Նույն հայտարարության մեջ երկու անգամ մեջբերել Ժնևյան պայմանավորվածությունն՝ Ադրբեջանին դնում է փակուղու մեջ` նա պետք է չխոչընդոտի Կասպրշիչի գրասենյակի հնարավորությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը, այլապես անուղղակիորեն ընդունում է, որ հրադադարը խախտում են հենց իրենք: Մյուս կողմից, ներդնելով այս մեխանիզմները, նա կապում է իր իսկ ձեռքերը: Հայաստանը ներկայումս խիստ շահեկան դիրքում է. այն, ինչ մենք բազմիցս հայտարարել ենք, հիմա ուղղակիորեն հաստատվում է:
Եվ երրորդ կարևոր կետը՝ կոչն է զերծ մնալ բորբոքիչ հայտարարություններից և սադրիչ գործողություններից: Փաստորեն, համանախագահները, քաջ ծանոթ լինելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը, նախընտրական այս շրջանում փորձում են զերծ պահել նրան նմանատիպ կոչերից:
Ինձ համար այս հայտարարության առանձնահատկությունն այն էր, որ այն ամբողջովին ուղղված էր Ադրբեջանին զսպելուն:
Երևանը «հետ վերադարձնելու» վերաբերյալ Ալիևի հայտարարությունը որոշ մարդկանց կողմից մեկնաբանվում է որպես նախընտրական քարոզարշավի մի մաս, որին շատ ուշադրություն պետք չէ դարձնել: Արդյո՞ք նման մեկնաբանությունները չեն նպաստում Ադրբեջանի կողմից հակայակական հռետորաբանության սրմանը: Ի՞նչ վտանգներ է պարունակում նման քաղաքականությունը:
- Բնականաբար, նման հայտարարությունները չի կարելի թողնել առանց ուշադրության: Ես իսկապես կարծում եմ, որ այն արվում է ավելի շատ ներքին լսարանի համար, սակայն Իլհամ Ալիևը իր հորից չի կարողացել ժառանգել չափի զգացողությունը: Շատ ժամանակ նրա ծայրահեղական քայլերն ու հայտարարություններն, ինչպես, օրինակ, իր կնոջը երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակելը կամ հրապարակային ճառում ողջ հայությանը դիտարկելն իբրև թշնամի, խիստ բացասական են ազդում նրա միջազգային քաղաքական կերպարի վրա:
Հայտարարությունը, որում Երևանը դիտարկվում է իբրև «պատմական ադրբեջանական տարածք» և համոզմունք է հայտնվում, որ մի օր ադրբեջանցիները այն «վերադարձնելու են», կարծում եմ՝ շատ ուժեղ խաղաքարտ է մեզ համար, որ չգիտակված կերպով մատուցվել է Ալիևի կողմից: Արձագանքը, հավատացե՛ք, պատշաճ է` թե’ դիվանագիտական, թե’ խորհրդարանական և թե’ հասարակական օղակներում այն հավուր պատշաճի մատուցվում է և դեռ մատուցվելու է:
Վտանգը մեկն է` հարևանին պետք է սաստել, քանի դեռ վերջնականապես չի թունավորել իր իսկ ժողովրդին. Ալիևների կլանը մի օր կգնա, լինի դա 10, 20, 30, թե 50 տարուց, բայց ադրբեջանական հասարակության գիտակցությունը մաքրելու և սթափեցնելու համար դեռ շատ ու շատ ջանքեր կպահանջվեն:
Սեփական երկրում անպատժելիությունը կուրացրել է դիկտատորին. Ալիևն այլևս չի ընկալում իր խոսքերի կշիռն ու հետադարձ ուժը:
- Նման պարագայում որո՞նք պետք է լինեն հայկական կողմերի քայլերը, այդ թվում՝ ուղղված միջազգային հանրութանը՝ Բաքվի առավելապաշտական ձգտումները դատապարտելու և զսպելու համար:
- Պատասխանը, կարծում եմ, շատ կարճ է` հետևողականորեն օգտագործել բոլոր միջազգային հարթակները և շարունակել ի ցույց աշխարհի ներկայացնել ագրեսոր Ադրբեջանի և նրա դիկտատոր ղեկավարի իրական կերպարը: Միասնական և հետևողական աշխատանքը միշտ էլ տալիս է իր պտուղները:

Наира Карапетян: "Ильхам Алиев не смог унаследовать от своего отца чувство меры"
ИАА "Армедиа" представляет интервью с секретарем Единой либеральной национальной партии, бывшим депутатом Национального Собрания Армении Наирой Карапетян - о заявлении сопредседателей Минской Группы ОБСЕ и риторике Алиева.
- "Армедиа": Госпожа Карапетян, после регионального визита сопредседатели Минской Группы ОБСЕ распространили совместное заявление. Что было в нем самым важным?
- Наира Карапетян: Необходимо выделить несколько важных акцентов, сделанных в последнем заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ. Первое - подчеркивание необходимости добросовестно выполнять договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге, а позднее - в Женеве после апрельской войны 2016 года. Это инструмент, который будет сдерживать агрессию Азербайджана, так как будет четко видна любая попытка нарушения режима прекращения огня, а международное сообщество получит ответ на вопрос, кто является нарушителем.
Второе, что я бы выделила, связано с первым и относится к человеческим потерям на линии соприкосновения. Дважды в одном заявлении ссылаясь на женевские договоренности, посредники ставят Азербайджан в тупик. Он должен не препятствовать расширению возможностей офиса специального представителя Действующего председателя ОБСЕ и внедрению механизма расследования инцидентов, в противном случае получится, что он косвенно признает, что именно азербайджанская сторона нарушает перемирие. С другой стороны, внедряя эти механизмы, он связывает себе руки. Армения в данном случае в очень выгодном положении. То, о чем мы многократно заявляли, сейчас подтверждается.
И третий важный пункт - призыв воздержаться от обостряющих ситуацию заявлений и провокационных действий. Фактически, посредники, будучи очень хорошо знакомы с воинственной риторикой Азербайджана, на этом предвыборном этапе пытаются сдержать Алиева от таких заявлений.
Для меня особенность этого заявления была в том, что оно было полностью направлено на сдерживание Азербайджана.
- Заявления Алиева о том, что он "вернет Ереван", было прокомментировано со стороны многих как часть предвыборной компании, на которую не стоит обращать большого внимания. Не способствуют ли такие заявления обострению антиармянской риторики со стороны Азербайджана? Какие угрозы таит в себе такая политика?
- Естественно, такие заявления нельзя оставлять без внимания. Я действительно считаю, что они направлены на внутреннюю аудиторию, но Ильхам Алиев не смог унаследовать от своего отца чувство меры. Часто его радикальные действия и заявления, как например, назначение собственной жены на пост первого вице-президента или объявление всех армян своими врагами, очень отрицательно влияют на его международной политический имидж.
Заявление, в котором Ереван представляется в качестве "исторической азербайджанской земли", и президент страны выражает уверенность, что однажды азербайджанцы "вернут его", я считаю очень сильным козырем для Армении, который, не осознавая того, преподнес сам Алиев. За этим последовала правильная реакция как дипломатических, парламентских, так и общественных кругов, и этот козырь еще используется и будет использоваться.
Но существует одна угроза, и противника нужно сдерживать, чтобы он окончательно не отравил сознание своего народа. Клан Алиева однажды уйдет - будь то через 10, 20, 30, или 50 лет, а для того, чтобы очистить сознание азербайджанского общества и привести его в чувства, еще понадобится очень много усилий.
Безнаказанность в собственной стране ослепила диктатора. Алиев больше не осознает вес и обратную силу своих слов.
- В таком случае какими должны быть шаги армянской стороны, в том числе, направленные на международную общественность, чтобы достичь осуждения и сдерживания максималистских устремлений Баку?
- Ответ, думаю, очень короткий: последовательно использовать все международные площадки и продолжать на обозрение всего мира демонстрировать истинное лицо агрессора Азербайджана и его руководителя - диктатора. Единая и последовательная работа всегда дает свои плоды.