Սեփական երկրում անպատժելիությունը կուրացրել է դիկտատորին. Ալիևն այլևս չի ընկալում իր խոսքերի կշիռն ու հետադարձ ուժը. Նաիրա Կարապետյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) քարտուղար, Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարության և Ալիևի հռետորաբանության վերաբերյալ:
- Տիկի´ն Կարապետյան, տարածաշրջան կատարած այցից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես եկան հայտարարությամբ: Ի՞նչ կարևոր շեշտադրումներ կառանձնացնեիք:
- ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարության մեջ մի քանի հիմնական շեշտադրում պետք է առանձնացնեմ: Առաջինը՝ 2016թ.-ի ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, հետագայում նաև` Ժնևում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների բարեխիղճ կատարման անհրաժեշտությունն է: Սա մի գործիք է, որ կզսպի հարևան պետության ագրեսիան, քանի որ հստակ տեսանելի կդառնա հրադադարի խախտման ցանկացած փորձ, միջազգային հանրությունն էլ կստանա պատասխան, թե ով է այդ հրադադարը խախտողը:
Երկրորդը, որ կցանկանայի առանձնացնել, կապակցված է առաջինի հետ և վերաբերում է շփման գծում կորուստներին: Նույն հայտարարության մեջ երկու անգամ մեջբերել Ժնևյան պայմանավորվածությունն՝ Ադրբեջանին դնում է փակուղու մեջ` նա պետք է չխոչընդոտի Կասպրշիչի գրասենյակի հնարավորությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը, այլապես անուղղակիորեն ընդունում է, որ հրադադարը խախտում են հենց իրենք: Մյուս կողմից, ներդնելով այս մեխանիզմները, նա կապում է իր իսկ ձեռքերը: Հայաստանը ներկայումս խիստ շահեկան դիրքում է. այն, ինչ մենք բազմիցս հայտարարել ենք, հիմա ուղղակիորեն հաստատվում է:
Եվ երրորդ կարևոր կետը՝ կոչն է զերծ մնալ բորբոքիչ հայտարարություններից և սադրիչ գործողություններից: Փաստորեն, համանախագահները, քաջ ծանոթ լինելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանը, նախընտրական այս շրջանում փորձում են զերծ պահել նրան նմանատիպ կոչերից:
Ինձ համար այս հայտարարության առանձնահատկությունն այն էր, որ այն ամբողջովին ուղղված էր Ադրբեջանին զսպելուն:
Երևանը «հետ վերադարձնելու» վերաբերյալ Ալիևի հայտարարությունը որոշ մարդկանց կողմից մեկնաբանվում է որպես նախընտրական քարոզարշավի մի մաս, որին շատ ուշադրություն պետք չէ դարձնել: Արդյո՞ք նման մեկնաբանությունները չեն նպաստում Ադրբեջանի կողմից հակայակական հռետորաբանության սրմանը: Ի՞նչ վտանգներ է պարունակում նման քաղաքականությունը:
- Բնականաբար, նման հայտարարությունները չի կարելի թողնել առանց ուշադրության: Ես իսկապես կարծում եմ, որ այն արվում է ավելի շատ ներքին լսարանի համար, սակայն Իլհամ Ալիևը իր հորից չի կարողացել ժառանգել չափի զգացողությունը: Շատ ժամանակ նրա ծայրահեղական քայլերն ու հայտարարություններն, ինչպես, օրինակ, իր կնոջը երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակելը կամ հրապարակային ճառում ողջ հայությանը դիտարկելն իբրև թշնամի, խիստ բացասական են ազդում նրա միջազգային քաղաքական կերպարի վրա:
Հայտարարությունը, որում Երևանը դիտարկվում է իբրև «պատմական ադրբեջանական տարածք» և համոզմունք է հայտնվում, որ մի օր ադրբեջանցիները այն «վերադարձնելու են», կարծում եմ՝ շատ ուժեղ խաղաքարտ է մեզ համար, որ չգիտակված կերպով մատուցվել է Ալիևի կողմից: Արձագանքը, հավատացե՛ք, պատշաճ է` թե’ դիվանագիտական, թե’ խորհրդարանական և թե’ հասարակական օղակներում այն հավուր պատշաճի մատուցվում է և դեռ մատուցվելու է:
Վտանգը մեկն է` հարևանին պետք է սաստել, քանի դեռ վերջնականապես չի թունավորել իր իսկ ժողովրդին. Ալիևների կլանը մի օր կգնա, լինի դա 10, 20, 30, թե 50 տարուց, բայց ադրբեջանական հասարակության գիտակցությունը մաքրելու և սթափեցնելու համար դեռ շատ ու շատ ջանքեր կպահանջվեն:
Սեփական երկրում անպատժելիությունը կուրացրել է դիկտատորին. Ալիևն այլևս չի ընկալում իր խոսքերի կշիռն ու հետադարձ ուժը:
- Նման պարագայում որո՞նք պետք է լինեն հայկական կողմերի քայլերը, այդ թվում՝ ուղղված միջազգային հանրութանը՝ Բաքվի առավելապաշտական ձգտումները դատապարտելու և զսպելու համար:
- Պատասխանը, կարծում եմ, շատ կարճ է` հետևողականորեն օգտագործել բոլոր միջազգային հարթակները և շարունակել ի ցույց աշխարհի ներկայացնել ագրեսոր Ադրբեջանի և նրա դիկտատոր ղեկավարի իրական կերպարը: Միասնական և հետևողական աշխատանքը միշտ էլ տալիս է իր պտուղները:

Impunity in His Own Country Blinded the Dictator: Aliyev Does Not Perceive the Sense and Meaning of His Own Words: Naira Karapetyan (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with the Secretary of the United Liberal National Party (MIAK), Member of the National Assembly's 5th Convocation, Naira Karapetyan on the statement of the OSCE MG Co-Chairs and Aliyev's rhetoric.
- Mrs. Karapetyan, after the visit to the region, the OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a statement. What important points would you emphasize?
- I should highlight a few key points in the last statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. First, after the April war of 2016 the necessity of fulfilling, in good faith, the agreements reached in Vienna, St. Petersburg and later in Geneva. This is a tool that will block the aggression of the neighboring state, as any attempt to violate the ceasefire will become more visible, and the international community will get the answer who violates that ceasefire.
The second thing that I would like to mention is linked to the first one and is related to the losses on the contact line. In the same statement, they referred to Geneva agreement twice which put Azerbaijan in a deadlock: it should not hinder the expansion of the opportunities of Kasperchik Office, as well as the introduction of investigative mechanisms, otherwise the country indirectly acknowledges that it violates the ceasefire itself. On the other hand, by introducing these mechanisms, he ties his own hands. Armenia is currently in a very favorable position. What we have stated many times is now confirmed.
And the third important point is the call to refrain from inflammatory statements and provocative actions. In fact, the Co-Chairs are well aware of Azerbaijan's rhetoric. For me, the peculiarity of this statement was that it was completely aimed at restraining Azerbaijan.
- Aliyev's statement on "returning Yerevan" is interpreted by some as part of the pre-election campaign, to which not so much attention should be paid. Do not such comments contribute to the escalation of anti-Armenian rhetoric by Azerbaijan? What is the danger of such a policy?
- Naturally, such statements should not be left without any attention. I really think it is made for more domestic audience, but Ilham Aliyev did not inherit the sense of tact and adequacy from his father. His extreme steps and statements, such as appointing his wife as the country's first vice president or viewing the entire Armenian nation as an enemy, have a profound impact on his international political image.
The statement in which Yerevan is viewed as a "historical Azerbaijani territory" and convinction that one day the Azerbaijanis will "bring it back", I think, is a very good card for us that was unveiled by Aliyev. The response, believe me, is quite appropriate - both in diplomatic, parliamentary and public circles.
The danger is one: the neighbor must be restrained unless it has not poisoned its own people. Aliyev's clan will be gone one day, let it be 10, 20, 30, or 50 years later, but still much effort will be required to clean up and awaken the consciousness of the Azerbaijani society.
The impunity in his own country blinded the dictator. Aliyev does not perceive the sense and meaning of his own words anymore.
- In this case, what should be the steps of the Armenian sides, including directed towards the international community, in order to condemn and restrain Baku's ambitious aspirations?
- The answer, I think, is very short: just to use all the international platforms and continue to show the world the real image of aggressor and its dictator. United and consistent work always gives its results.