Եվրահանձնաժողովը Թուրքիայից պահանջել է հարգել ԵՄ երկրների ինքնիշխանությունը
Եվրոպական հանձնաժողովն ուշադիր հետևում է Էգեյան ծովում լարված իրավիճակի զարգացումներին, որտեղ թուրքական ռազմա–ծովային ուժերի նավերը խոչընդոտում են Կիպրոսի Հանրապետության բացարձակ տնտեսական գոտիում գտնվող  գազի ծովային հանքավայրում հորատման աշխատանքների իրականացմանը:  Այս մասին փետրվարի 13-ին հայտարարել է ԵՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարգարիտիս Սխինասը:
«Մենք պնդում ենք, որ Թուրքիան պետք է միանշանակորեն կատարի բարիդրացիության պարտավորությունները և զերծ մնա ԵՄ անդամ երկրների հետ ցանկացած միջադեպերից։ Մենք նաև ցանկանում ենք ընդգծել անդամ–պետությունների՝ իրենց տարածքում, ներառյալ ծովային և օդային տարածքներն, ինքնիշխանությունը հարգելու անհրաժեշտությունը ։ Պետք է նաև խուսափել բացասական հայտարարություններից, որոնք վտանգում են բարիդրացիական հարաբերություները»,– ընդգծել է նա։
Փետրվարի 13-ի գիշերը բախում է տեղի ունեցել հունական և թուրքական ափային պահակախմբի նավերի միջև Էգեյան ծովում վիճելի Իմիա (Քարդակ) կղզիների մոտ։ Միջադեպի արդյունքում նավաստիներից ոչ ոք չի տուժել։

Еврокомиссия потребовала от Турции уважать суверенитет стран ЕС
Европейская комиссия самым внимательным образом следит за развитием напряженной ситуации в Эгейском море, где корабли турецких ВМС препятствуют проведению буровых работ на морском газовом месторождении, расположенном в исключительной экономической зоне Республики Кипр. Об этом, как передает Deutsche Welle, заявил официальный представитель ЕК Маргаритис Схинас.
"Мы подтверждаем необходимость того, чтобы Турция недвусмысленно выполняла обязательства по добрососедским отношениям и воздерживалась от любых инцидентов с государствами-членами ЕС. Мы также хотели бы подчеркнуть необходимость уважения суверенитета государств-членов на их территории, включая также морское и воздушное пространство. Следует также избегать негативных заявлений, которые наносят ущерб добрососедским отношениям", - подчеркнул он.
В ночь на 13 февраля произошло столкновение судов греческой и турецкой береговой охраны у спорных островов Имиа (Кардак) в Эгейском море. В результате инцидента никто из моряков не пострадал.