Արա Բաբլոյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության և դարավոր ավանդույթների վրա: Նշելով, որ միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում իր ուրույն տեղն ունի խորհրդարանական գործակցությունը` ՀՀ ԱԺ նախագահն այս համատեքստում արժևորել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի, ինչպես նաև ոլորտային հանձնաժողովների դերը:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկկողմ համագործակցությանը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը մասնավորապես ընդգծել է Միջխորհրդարանական միության շրջանակում երկու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Որպես կարևոր և արդյունավետ ուղղություն` ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է միջտարածաշրջանային փոխգործակցությունը` անհրաժեշտ համարելով ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնումը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն այսուհետ ևս կզարգանան գործընկերության և փոխադարձ վստահության մթնոլորտում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ևս բարձր է գնահատել հայ-ռուսական հարաբերությունների մակարդակը` համոզմունք հայտնելով, որ երկու խորհրդարանների համագործակցության շրջանակը հետայսու ևս կընդլայնվի, փոխգործակցությունը կխորանա թե երկկողմ, թե բազմակողմ ձևաչափերով:
Մոսկվա մեկնած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշես Գեղամյանը և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:

Ара Баблоян встретился с председателем СФ ФС РФ Валентиной Матвиенко
Возглавляемая председателем НС Армении А. Баблояном делегация 14 февраля встретилась в Москве с председателем СФ ФС РФ В. Матвиенко.
Поблагодарив за теплый прием, А. Баблоян подчеркнул, что армяно-российские отношения основаны на дружбе и вековых традициях. Отметив, что в межгосударственных отношениях парламентское сотрудничество занимает особое место, спикер НС РА в этом контексте выделил роль армяно-российской межпарламентской комиссии по сотрудничеству, а также отраслевых комиссий, сообщает пресс-служба НС Армении.
Затронуто двустороннее сотрудничество на международных парламентских площадках. Глава парламента РА, в частности, подчеркнул важность эффективного взаимодействия делегаций двух стран в рамках Межпарламентского Союза.
В качестве важного и плодотворного направления председатель НС РАотметил межрегиональное взаимодействие, считая необходимым расширение децентрализованного сотрудничества.
Глава парламента РА выразил уверенность, что отношения между двумя странами и впредь будут развиваться в атмосфере партнерства и взаимного доверия.
Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко также высоко оценила уровень армяно-российских отношений, выразив уверенность, что рамки сотрудничества двух парламентов и далее будут расширяться, взаимодействие углубится как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
В составе прибывшей в Москву делегации депутаты НС РА Э. Нагдалян, А. Гегамян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян. На встрече присутствовал посол РА в РФ В.Тоганян.