Հենշտեյն. Ղարաբաղի խնդիրն առաջացել է այն ժամանակ, երբ այն միացրել են Ադրբեջանին
Ռուս լրագրող, Պետդումայի նախկին պատգամավոր, իսկ այժմ Ռոսգվադիայի տնօրենի խորհրդական Ալեքսանդր Հենշտեյնը ներկայացրել է իր «Ատլանտիդայի ավարտը: Ինչու Պուտինը երբեք չի դառնա Գորբաչով» գիրքը, որում վերլուծել է ԽՍՀՄ փլուզման պատճառները և փորձել է պատկերացնել Պուտինին ԽՍՀՄ առաջին և վերջին նախագահ Միխաիլ Գորբաչովի փոխարեն, փոխանցում է «Ռուսարմինֆո»-ն:
Լրագրողը նշել է, որ հետխորհրդային տարածքում աշխարհաքաղաքական հակամարտությունների մեծամասնության՝ այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության  առաջացման պատճառը խորհրդային իշխանությունների անհեռատեսությունն է:
«80-ականների վերջին բոլոր «թեժ կետերը» ստալինյան քաղաքականության սխալ հաշվարկների հետևանք են, երբ որևէ մեկը չէր մտածում բացասական հետևանքների մասին: Այդպես էլ առաջացավ Ղարաբաղի խնդիրը, երբ քրիստոնյա հայերով բնակեցված տարածքը միացվեց մուսուլման Ադրբեջանին»,- ասել է Ալեքսանդր Հենշտեյնը:
Նա նշել է նաև, որ 1991թ. ԽՍՀՄ-ը կազմալուծվեց արհեստական սահմաններով՝ առանց հաշվի առնելու պատմական հանգամանքները:

Хинштейн: проблема Карабаха возникла, когда его присоединили к Азербайджану
Российский журналист, бывший депутат Государственной думы, а ныне советник директора Росгвардии Александр Хинштейн презентовал свою книгу ''Конец Атлантиды. Почему Путин никогда не станет Горбачевым'', в которой проанализировал причины развала СССР и попытался  представить Владимира Путина на месте первого и последнего президента СССР Михаила Горбачева, передает ''Русарминфо''.
Журналист рассказал, что большинство геополитических конфликтов на территории бывшего СССР, в том числе и карабахский конфликт, стали следствием недальновидности советского руководства.
''Все горячие точки конца 80-х годов являлись следствием просчетов национальной сталинской политики, когда никто не продумывал негативных последствий. Так возникла проблема Карабаха, когда населенная христианами-армянами территория была присоединена к мусульманскому Азербайджану'', - рассказал Александр Хинштейн.
Журналист добавил, что в 1991 году СССР был разделен по искусственно сделанным перегородкам, без учета исторических обстоятельств.