Հայաստանը Ճապոնիայի կարևոր գործընկերներից է. Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը փետրվարի 16-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական հարցերով  տեղակալ Մանաբու Հորիին:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ վերջին տարիներին հայ-ճապոնական հարաբերությունները զարգացել են ու ընդլայնվել տարբեր ոլորտներում, հայտնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի, հատկապես խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության դերը հայ-ճապոնական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանականների փոխայցերն ու փորձի փոխանակումը:
Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Ճապոնիայի ունեցած հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Ազգային ժողովի նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը տարիներ շարունակ մեր երկրին աջակցելու և օժանդակության ծրագրեր իրականացնելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել այսուհետ ևս նպաստելու հայ-ճապոնական համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական հարցերով  տեղակալ Մանաբու Հորիին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, հույս է հայտնել, որ իր այցը նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու խորացմանը: Բարձր գնահատելով Ճապոնիայի և Հայաստանի միջև առկա հարաբերությունների մակարդակը` նա փաստել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի կարևոր գործընկերներից մեկն է: Ընդգծելով երկու երկրների խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ գործունեության դերը՝ Մանաբու Հորիին պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու միջպետական հարաբերությունների խորացմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տնտեսական, առևտրային և մշակութային ոլորտներում համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս:

Parliamentary Vice-Minister of Japan: Armenia Is One of the Important Counterparts of Japan
On February 16, the RA NA President Ara Babloyan received Manabu Horii, Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan, official page of National Assembly of Armenia reports.
Ara Babloyan noted that the Armenian-Japanese relations had been developed and expanded in the last years.
The Head of the parliament highlighted the role of the inter-parliamentary ties, especially the active cooperation of the parliamentary Friendship Groups in the development of the Armenian-Japanese bilateral relations. In this context the RA NA President considered necessary the parliamentarians’ mutual visits and the exchange of experience.
Ara Babloyan highly assessed the balanced position of Japan in the settlement of Nagorno Karabakh conflict.
The President of the National Assembly expressed his gratitude to the government of Japan for supporting our country and implementing assistance programmes for many years.
The RA NA President expressed readiness to promote the implementation of the Armenian-Japanese joint programmes from now on.
Thanking for the warm reception, the Parliamentary Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan Manabu Horii expressed hope that his visit would be a new impetus for further development and deepening of the two countries’ relations. Highly assessing the level of the relations existing between Japan and Armenia, he has documented that Armenia is one of the important counterparts of Japan. Underlining the role of the activities of the Parliamentary Friendship Groups of the two countries, Manabu Horii expressed willingness to contribute to the deepening of the inter-state relations.
At the meeting the steps aimed at strengthening of cooperation in the economic, trade and cultural spheres and other issues of bilateral interest were discussed.