«Առաքելական Հայաստան». ռուսական հեռուստաալիքի հերթական անդրադարձը Հայաստանին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ռոսսիա - Կուլտուրա» հեռուստաալիքի եթերում փետրվարի 18-ին ցուցադրվել է «Пешком…» հաղորդման երկրորդ մասը՝ նվիրված Հայաստանին: Հաղորդման երկրորդ մասը վերնագրված է «Առաքելական Հայաստան», փոխանցում է Panorama-ն
«Հայաստանին ու Ռուսաստանին կապում է պատմությունը, մշակույթը, կրոնը: Հայկական պետությունը կնքվել է IV-րդ դարի ամենասկզբում՝ դա աշխարհում առաջին քրիստոնյա պետությունն է»,- ասում է հաղորդման հեղինակն ու վարողը՝ Միխայիլ Ժեբրակը:
Ռուսական հեռուստաալիքի նկարահանող խումբը զբոսանքի ժամանակ այցելել է Վաղարշապատ, Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի, եղել Էջմիածնի վանքում, Երևան քաղաքում, սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի տաճարում: Հյուրերը եղել են Կամերային երաժշտության տանը, Գեղարդի վանքում, տեսել Կոմիտասի հուշարձանը, այցելել Սուրբ Գայանե եկեղեցի և հայտնի Մատենադարան:
«Հայաստանը պահում են հավատի մեջ վստահությունն ու Հայրենիքին նվիրվածությունը»,- այսպիսի խոսքերով իր ֆիլմն ամփոփում է Միխակիլ Ժեբրակը:

Армения апостольская: телеканал "Россия Культура" продолжает рассказывать об Армении (видео)
Телеканал "Россия Культура" выпустил второй фильм, посвященный Армении - "Пешком... Армения апостольская".
"Армению и Россию связывает история, культура, религия. Армянское государство крестилось в самом начале IV века - это самое первое христианское государство в мире. Сегодня мы отправляемся в Армению апостольскую.
За время прогулки мы посетим город Вагаршапат, Эчмиадзинский монастырь, церковь святой Рипсимэ, город Ереван, собор святого Григория Просветителя, Дом камерной музыки, горный монастырь Гегард, памятник Комитасу, церковь святой Гаянэ и знаменитый Матенадаран", - рассказывает автор и ведущий передачи "Пешком …" на телеканале "Культура" Михаил Жебрак.
Напомним, что программа "Пешком…" телеканала "Россия Культурапосвятила один из своих выпусков Еревану.