ԱՄՆ-ը մերժել Է Մերձավոր Արևելքին նվիրված խորհրդաժողով անցկացնելու Պաղեստինի առաջարկը
ԱՄՆ-ը դեմ է արտահայտվել Մերձավոր Արևելքին նվիրված նոր միջազգային խորհրդաժողով անցկացնելու վերաբերյալ Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասի առաջարկությանը: Այդ մասին գրում է Jerusalem Post իսրայելական թերթը՝ իրադրությանը ծանոթ իր աղբյուրներին հղումով:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ի կողմից մշակվող մերձավորարևելյան կարգավորման պլանի շուրջ կայացած դռնփակ խորհրդակցությունների ընթացքում Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչները՝ Դոնալդ Թրամփի փեսան՝ Ջերադ Քուշները, միջազգային պայմանագրերում ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյսոն Գրինբլաթը և ՄԱԿ-ին առընթեր ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ Նիքի Հեյլին, ի պատասխան դիվանագետների հարցերի, հայտնել են, որ նման խորհրդաժողովի նախապատարստումը առնվազն մեկ տարի կպահանջի: Մինչդեռ կարգավորման ամերիկյան պլանը կարող է իրականացվել կարճ ժամանակում:
Ամերիկյան այդ պլանի մանրամասները չեն հաղորդվում, միայն նշվում է, որ «երկու կողմին Էլդրա մի քանի պահեր դուր կգան, իսկ մի քանիսը դուր չեն գա»

США отказали Палестине в проведении международной конференции по Ближнему Востоку
Американская сторона выступила против предложенного главой Палестинской национальной администрации (ПНА) Махмудом Аббасом проведения новой международной конференции по Ближнему Востоку, сообщает Интерфакс со ссылкой на израильскую газету Jerusalem Post.
В ходе состоявшихся за закрытыми дверями консультаций по разрабатываемому США плану ближневосточного урегулирования американские представители - зять Дональда Трампа Джерад Кушнер, спецпредставитель США на международных переговорах Джейсон Гринблатт и постпред США при ООН Никки Хейли - в ответ на вопросы дипломатов сообщили, что подготовка такой конференции займет не менее года.
В то же время, американский план урегулирования может быть реализован в короткое время, отказавшись назвать конкретные сроки, пишет издание, ссылаясь на источники, знакомые с ситуацией на консультациях.
В сообщении издания нет конкретных деталей плана, указывается лишь, что американские представители заявили, что "обеим сторонам (Палестине и Израилю - ИФ) понравятся некоторые его моменты, а некоторые не понравятся".