2018 թվականին Հայաստանը մի շարք երկրների քաղաքացիների համար կազատականացնի վիզային ռեժիմը. Վ. Կարմիրշալյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ՀՀ ԱԳՆ հյուպատոսական վարչության պետ Վլադիմիր Կարմիրշալյան
- Պարո՛ն Կարմիրշալյան, վերջին շրջանում Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում զբոսաշրջության զարգացման վրա: Ո՞ր երկրների քաղաքացիներն են առավել շատ դիմում ՀՀ վիզա ստանալու համար:
Դուք իրավացի եք: ՀՀ կառավարությունը նպակատադրել է 2017-2022 թվականների ընթացքում իրականացվելիք միջոցառումների արդյունքում տարեկան կտրվածքով Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել առնվազն 3 միլիոնի: ՀՀ Կառավարության կողմից հաստատված ծրագրի իրականացման արդյունքում կկատարելագործվի զբոսաշրջության ոլորտը կարգավորող իրավական դաշտը, զբոսաշրջային ծառայությունների նկատմամբ որակական նոր պահանջներ կսահմանվեն և կներդրվեն դրանց ապահովման մեխանիզմները: Կարևոր նշանակություն կունենան մի շարք նպատակային շուկա հանդիսացող երկրների քաղաքացիներին Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի արտոնագրի պահանջից ազատելու, կամ մուտքի արտոնագրի տրամադրման կարգի դյուրացմանն ուղղված քայլերը:
Տեղեկացնեմ, որ դեռևս 2016 թվականի օգոստոսին ուժի մեջ է մտել Հայաստանի և Իրանի միջև ստորագրված առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին փոխըմբռնման հուշագիրը, որով վերացվել է երկու երկրների քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջը: Ի դեպ, եթե 2016 թվականին զբոսաշրջության նպատակներով Հայաստան մուտք են գործել շուրջ 190.000 Իրանի քաղաքացի, ապա 2017 թվականի ընթացքում` մոտ 221.000,  այսինքն` 31.000 քաղաքացիներով ավելի:
Նույն թվականին ՀՀ Կառավարության որոշմամբ Չինաստանի քաղաքացիները հնարավորություն են ստացել ՀՀ մուտքի արտոնագիր ձեռք բերել ՀՀ սահմանային անցակետերում կամ էլեկտրոնային վիզա համակարգի միջոցով:
2017 թվականին ՀՀ Կառավարության մի շարք որոշումներով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Քաթարի, Ճապոնիայի քաղաքացիների համար սահմանվել է միակողմանի առանց մուտքի արտոնագրի վիզային ռեժիմ, իսկ Հնդկաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն է ընձեռնվել ՀՀ մուտքի արտոնագիր ստանալ նաև ՀՀ սահմանը հատելիս:
2018 թվականին նախատեսվում է, որ վիզայի պահանջից ազատելու մասին որոշումներ կընդունվեն մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների համար, մասնավորապես` Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի, Հարավային Կորեայի:
Դա պայմանավորված է վերոհիշյալ երկրների քաղաքացիների` տարեցտարի Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրության և մեր երկիր այցելելու ցանկության աճով:
- Ո՞րոնք են ՀՀ մուտքի արտոնագրի տրամադրման մերժման հիմնական պատճառները և ո՞ր երկրների քաղաքացիներն են առավել շատ բարդություններ հանդիպում ՀՀ մուտքի արտոնագիր ստանալու հարցում:
- «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված են մի շարք հանգամանքներ, երբ օտարերկրացիների մուտքի արտոնագրի տրամադրումը, կամ դրա ժամկետի երկարաձգումը մերժվում է, կամ տրամադրված մուտքի արտոնագիրն ուժը կորցրած է համարվում, կամ մուտքը ՀՀ տարածք արգելվում է:
Այս օրենքի համաձայն, ՀՀ մուտքի արտոնագիր չի տրամադրվում, եթե օտարերկրացին մուտքի թույլտվություն հայցելիս ներկայացրել է իր մասին կեղծ տեղեկություններ կամ չի ներկայացրել անհրաժեշտ փաստաթղթեր, կամ գոյություն ունեն տվյալներ այն մասին, որ նրա մուտքը կամ գտնվելը Հայաստանում ունի այլ նպատակ, քան հայտարարվել է, կամ գոյություն ունեն նրա կողմից ՀՀ պետական անվտանգությանը կամ հասարակական կարգին այլ լուրջ սպառնալիքներ և այլն:
Այսօրվա դրությամբ, աշխարհի 55 պետությունների քաղաքացիներ կարող են Հայաստան այցելել առանց մուտքի արտոնագրի, 77 պետությունների քաղաքացիներ ՀՀ մուտքի արտոնագիր կարող են ստանալ ՀՀ սահմանային անցակետերում կամ էլեկտրոնային վիզա համակարգի միջոցով: Սակայն գոյություն ունի նաև 63 երկրների ցանկ, որոնց քաղաքացիները ՀՀ Կառավարության որոշմամբ Հայաստան կարող են այցելել միայն հրավերով և միայն ՀՀ մուտքի արտոնագիրը ստանալով օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում կամ հյուպատոսական հիմնարկներում: Այդ ցանկում ընդգրկված են, հիմնականում, մի շարք ոչ կայուն քաղաքական իրավիճակում գտնվող կամ Հայաստանի հետ ոչ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող աֆրիկական, արաբական, ասիական երկրներ, ինչպիսիք են, օրինակ, Աֆղանստանը, Պակիստանը, Սաուդյան Արաբիան, Սուդանը, Նիգերիան և այլն:
- Հաշվի առնելով արտերկրում մեծաթիվ հայերի առկայությունը և ՀՀ քաղաքացիների զբոսաշրջային նախընտրությունների աշխարհագրության ընդլայնումը՝ ո՞րքանով են ՀՀ քաղաքացիների համար հասանելի ՀՀ կողմից տրամադրվող հյուպատոսական ծառայությունները: ՀՀ քաղաքացիներն առավել շատ հյուպատոսական ո՞ր ծառայությունների համար են դիմում:
Հայաստանի Հանրապետությունն ունի 51 դիվանագիտական ներկայացուցչություններ և հյուպատոսական հիմնարկներ 41 օտարերկրյա պետություններում: Նրանցից շատերը հավատարմագրված են ոչ միայն դեսպանընկալ երկրում, այլև` փոխադարձ համաձայնությամբ, ՀՀ շահերն են ներկայացնում նաև հարևան պետություններում: Բոլոր ՀՀ դեսպանությունների և հյուպատոսությունների ուղղակի պարտականությունների մեջ է մտնում օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության, ՀՀ քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանությունը:
Նշեմ, որ 2017 թվականի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ հյուպատոսական վարչության և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դեսպանությունների և հյուպատոսությունների աշխատակազմի կողմից սպասարկվել է ավելի քան 150.000 քաղաքացի:
Որպես կանոն՝ օտարերկրյա պետություններում բնակվող ՀՀ քաղաքացիներն առավելապես դիմում են ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու, անձնագիրը փոխանակելու, անձնագրի օտարերկրյա պետություններում վավերականության ժամկետը երկարաձգելու, ինչպես նաև՝ դեպի Հայաստան վերադարձի վկայական ստանալու խնդրանքով: Նման հարցերով 2017թ. ընթացքում սպասարկվել է ավելի քան 50.000 ՀՀ քաղաքացի: Շատ են դիմումները քաղաքացիության հարցերով: Գրանցվում են ծնունդներ, ամուսնություններ, և այլ քաղաքացիական կացության ակտեր: Քիչ չեն դիմումները կապված օտարերկրյա պետություններում ՀՀ քաղաքացիների խախտված իրավունքները վերականգնելու, նրանց օրինական շահերը պաշտպանելու խնդրանքով: Այս առումով ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները և հյուպատոսական հիմնարկները 2017 թ. ընթացքում աջակցություն են ցուցաբերել շուրջ 660 ՀՀ քաղաքացիների:
Վերջին տարիներին որոշ ՀՀ քաղաքացիներ իրենց արձակուրդները նախընտրում են անցկանցնել էկզոտիկ աֆրիկյան կամ ասիական երկրներում, Ավստրալիայում, որտեղ Հայաստանն առայժմ չունի դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ, և երբեմն այնպիսի իրավիճակներում են հայտնվում, երբ իրավաբանական խորհրդատվություն, հյուպատոսական աջակցություն ստանալու հրատապ անհրաժեշտություն է առաջանում: Այս դեպքերում նրանց օգնության է գալիս ՀՀ ԱԳՆ թեժ գիծը: Ստանալով ՀՀ քաղաքացիների դիմումները ՀՀ ԱԳՆ հյուպատոսական վարչության աշխատակիցները հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների միջոցով անհրաժեշտ խորհրդատվություն և աջակցություն են ցուցաբերում նրանց, այն դեպքերում, երբ քաղաքացին կորցրած է լինում իր բոլոր փաստաթղթերը` օգնում նրան Հայաստան վերադառնալու հարցում:

Владимир Кармиршалян: "На сегодняшний день граждане 55 стран мира могут посещать Армению без визы" (эксклюзив)
Владимир Кармиршалян, руководитель Консульского департамента МИД РА
- Г-н Кармиршалян, в последнее время Армения уделяет большое внимание развитию туризма. Граждане каких стран чаще всего обращаются за армянской визой?
- Вы правы. Правительство Республики Армения нацелено на то, чтобы число туристов, посещающих Армению, составило не менее 3 миллионов человек - в результате мероприятий, которые должны быть проведены в 2017-2022 гг. В результате утвержденной правительством РА программы будет усовершенствована правовая область, регулирующая сектор туризма, будут предъявлены качественно новые требования к туристическим услугам и будут внедрены механизмы их предоставления. Принимаются меры для освобождения от виз РА или содействия упрощению визового режима для граждан ряда стран, являющихся целевыми рынками.
Отметим, что в августе 2016 года вступил в силу Меморандум о взаимопонимании о безвизовых поездках, подписанный между Арменией и Ираном, которым было отменено требование визы для граждан двух стран. Кстати, если в 2016 году в Армению приехали около 190 000 иранских граждан, то в 2017 году – около 221 000 человек, т.е. на 31 000 граждан больше.
В том же году правительство Республики Армения предоставило китайским гражданам возможность получать визу на пограничных контрольно-пропускных пунктах РА или через электронную систему выдачи виз.
В 2017 году по ряду постановлений правительства РА был установлен односторонний безвизовый режим для граждан Объединенных Арабских Эмиратов, Катара и Японии, а гражданам Индии была предоставлена возможность получать визу РА также при пересечении границы.
Ожидается, что в 2018 году будут приняты решения об освобождении от визового требования для ряда других стран, в частности Австралии, Новой Зеландии, Сингапура и Южной Кореи. Это обусловлено повышением интереса к Армении и желанием граждан вышеупомянутых государств посетить нашу страну.
- Каковы основные причины отказа в выдаче виз в Армению, граждане каких стран имеют наибольшие трудности в получении визы РА?
- Закон РА "Об иностранцах" предусматривает ряд обстоятельств, исходя из которых иностранцы получают отказ в выдаче или продлении визы, или выдаваемая въездная виза считается недействительной, или въезд в РА запрещается.
В соответствии с этим законом въездная виза не выдается иностранцу в случае, если он представил ложную информацию о себе или не представил необходимые документы, или имеются данные о том, что его въезд или пребывание в Армении имеет другую цель, чем было заявлено, или существует другие серьезные угрозы государственной безопасности или общественному порядку РА с его стороны и т. п.
На сегодняшний день граждане 55 стран мира могут посещать Армению без визы, граждане 77 стран могут получить визы на въезд в Армению на пограничных контрольно-пропускных пунктах РА или через систему электронной визы. Есть также список из 63 стран, граждане которых по решению правительства Армении могут посетить Армению по приглашению и только получая въездные визы в зарубежных дипломатических представительствах или консульских учреждениях Армении.
В этот список входит в основном ряд африканских, арабских и азиатских стран, в которых политическая ситуация нестабильная или которые имеют недружественные отношения с Арменией - такие как Афганистан, Пакистан, Саудовская Аравия, Судан, Нигерия и т. д.
- Принимая во внимание присутствие большого числа армян за рубежом и расширение географии туристических предпочтений граждан Армении, насколько доступны консульские услуги для граждан Армении? За какими консульскими услугами больше всего обращаются граждане Армении?
Республика Армения имеет 51 дипломатическое представительство и консульские учреждения в 41 зарубежном государстве. Многие из них аккредитованы не только в принимающей стране, но и по обоюдному согласию, представляют интересы Армении в соседних странах. В прямые обязанности всех посольств и консульств РА входит защита прав и законных интересов Республики Армения, граждан и юридических лиц РА в зарубежных странах.
Должен отметить, что в 2017 году Консульским департаментом МИД РА, посольствами и консульствами в зарубежных странах были обслужены более 150 000 граждан Армении.
Как правило, граждане Армении, проживающие в зарубежных странах, в основном подают заявку на получение паспорта, паспортного обмена, продления паспорта в зарубежных странах, а также запрос на получение справки о возврате в Армению. По этим вопросам в течение 2017 года были обслужены более 50 000 граждан Армении. Существует много заявок на получение гражданства. Регистрируются акты рождения, браки и другие акты гражданского состояния. Немало заявок, связанных с восстановлением нарушенных прав граждан РА и защитой их законных интересов в зарубежных странах. В этой связи дипломатическими представительствами и консульскими учреждениям Армении в 2017 году была оказана помощь более 660 гражданам Армении.
В последние годы некоторые граждане Армении предпочитают проводить свои отпуска в экзотических африканских или азиатских странах, в Австралии, где у Армении пока нет посольства или консульства, и иногда попадают в такие ситуации, когда возникает срочная потребность в юридической консультации и в консульской помощи. В этих случаях на их помощь приходит горячая линия МИД Армении. Получая заявки граждан РА, сотрудники Консульского отдела МИД РА предоставляют необходимые консультации и поддержку через телекоммуникационные технологии; в случаях, когда гражданин потерял все свои документы, помогают ему вернуться в Армению.