Աֆրին. Էրդողանը՝ վատ ճանապարհային ոստիկան
Սիրիական ազգային ուժերի շարասյունը բարեհաջող հասել է Աֆրին: Այս մասին, РИА Новости-ի հաղորդմամբ, հայտնել է քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռեյզան Հեդուն: Սիրիական ազգային ուժերի նպատակը քրդերի դեմ ուղղված թուրքական ագրեսիայի կախումն է:
«Էրդողանն այսօր հանդես եկավ որպես վատ ճանապարհային ոստիկան, հայտարարելով, որ կանգնեցրել է դեպի Աֆրին շարժվող սիրիական ուժերը: Այդ խոսքերը չեն համապատասխանում իրականությանը. այդ ուժերն արդեն Աֆրինում են», - ասել է Հեդուն: Վերջինիս այս խոսքերը կապված էին նրա հետ, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ աշխարհազորայինները նահանջել են թուրքական հրետանու կրակոցներից հետո:
Հեդուն հավելել է, որ տասնյակ լրագրողներ, ովքեր լուսաբանել են Սիրիական ազգային ուժերի շարասյան տեղաշարժը, հայտնվել են թուրքական զորքերի կրակոցների տակ: Նրա խոսքով՝ քրդերը մշապես կապ են պահում սիրիական բանակի, Դամասկոսի և Աֆրինի իշխանությունների հետ:
«Մենք 32 օր դիմակայում ենք թուրքական ագրեսիային … Նրանք, հնարավոր է, առաջ են շարժվել, սակայն ընդհանուր առմամբ ռազմական գործողություններն անօգուտ են», - հավելել է Հեդուն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տեղեկություն էր տարածվել, որ քրդերը Դամասկոսի հետ պայմանավորվել են Աֆրին սիրիական կառավարական զորքեր մտցնելու մասին: Անկարայում այդ տվյալները հերքել էին՝ դրանք անվանելով ապատեղեկատվություն: Ընդ որում, Էրդողանը հայտարարել էր, որ թուրքական զորքերն «առաջիկա օրերին» կշրջափակեն քաղաքը:
Ուզբեկստանում Թուրքիայի դեսպան Ահմեթ Բաշար Շենն իր հերթին հայտարարել էր, որ Սիրիայի տարածքում Թուրքիայի կողմից իրականացված «Ձիթենու ճյուղ» օպերացիան շարունակվելու է, քանի դեռ երկիրն ամբողջությամբ չի մաքրվել ահաբեկիչներից:
Միևնույն ժամանակ, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը հայտարարել է, որ ռազմական գործողությունները սիրիական Աֆրինում պետք է դադարեցվեն՝ տեղի բնակչությանը վտանգի չենթարկելու և տարածաշրջանում իրավիճակը չսրելու համար:
Աֆրինում մարտերը դադարեցնելու կոչով ավելի վաղ հանդես էր եկել նաև Գերմանիայի ԱԳՆ-ն: Վերջինս մտահոգություն էր հայտնել, որ Թուրքիայի գործողությունները կարող են վատթարացնել Սիրիայում տիրող առանց այն էլ լարված իրավիճակը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան հունվարի 20-ին սիրիական Աֆրինում սկսեց «Ձիթենու ճյուղ» անունը ստացած ռազմական գործողություններն՝ ուղղված քրդական խմբավորումների դեմ, որոնց Անկարան ահաբեկչական է համարում: Դամասկոսը քննադատել է Թուրքիայի գործողությունները՝ դրանք անվանելով «ագրեսիվ»:
Պաշտոնական Մոսկվան կոչ է արել կողմերին զսպվածություն դրսևորել և հարգել Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը: ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը կարծիք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակի պատճառ հանդիսանում են ԱՄՆ գործողությունները, քանի որ վերջինս զենք էր մատակարարում պրոամերիկյան խմբավորումներին: Վաշինգտոնում, իրենց հերթին, մտահոգություն են հայտնել՝ կապված Թուրքիայի գործողությունների և ծրագրերի հետ:
Եվ չնայած Աֆրինի զարգացումների վերաբերյալ միջազգային արձագանքին, իրավիճակն այնտեղ գնալով ավելի է սրվում՝ հասնելով կարմիր գծի:

Afrin: Erdogan - a Bad Policeman
The column of the Syrian national forces safely reached Afrin. According to Ria.ru, this was stated by the representative of Kurdish self-defense forces Reyzan Hedu. He noted that their goal is to denounce the Turkish aggression directed against the Kurds.
"Today Erdogan turned out to be bad policeman, saying that he stopped the progress of Syrian forces heading to Afrin. These words are incorrect - the forces are already in Afrin," Hedu said. His words were related to the fact that earlier the president of Turkey announced that the militias retreated after they fell under the fire of Turkish artillery.
Hedu also said that dozens of journalists, who covered the progress of the Syrian national forces column, fell under artillery fire. He added that however the Kurds are in constant contact with the Syrian army, Damascus and the authorities in Afrin.
"We confront the Turkish aggression for 32 days. … They may have advanced to a number of positions, but on the whole the military campaign has been unsuccessful," Hedu added.
It should be noted that earlier some media reported, that the Kurds agreed with Damascus on the introduction of Syrian government troops in Afrin. Ankara refuted this, calling it misinformation. At the same time Erdogan said that Turkish troops will surround the city "in the coming days."
The Ambassador of Turkey to Uzbekistan Ahmet Bashar Shen said in his turn that Turkey's military operation "Olive branch" in Syria will continue until the country is completely cleared of terrorists.
Meanwhile, the official representative of the UN Secretary-General Stefan Dujarrik stated that the clashes in Syrian Afrin should be stopped so as not to put the local population at risk and not aggravate the situation in the region.
Earlier German Foreign Ministry also called to stop the fights in Afrin. They expressed concern that the actions of Turkey can aggravate the situation in Syria.
It should be reminded that on January 20 Turkey began "Olive Branch" operation in Afrin against Kurdish military groups, which Ankara considers terrorists.