Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Փելեշյանին հոբելյանի առթիվ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 22-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանին ծննդյան 80-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մաղթելով հոբելյարին արևշատություն, երջանիկ կյանք և ստեղծագործական նոր նվաճումներ:
Այս մասին հաղորդում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, փոխանցում է «Արցախպրեսը»:
«Մեծ է Ձեր ավանդը հայ և համաշխարհային կինոյի զարգացման գործում: Դուք կինոարվեստի այն երախտավորներից եք, որի ստեղծագործությունն ու արվեստը գրանցվել է համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի տարեգրության մեջ՝ ուղենիշ դառնալով կինոռեժիսորների և արվեստագետների համար:
Ձեզ հաջողվել է կինոժապավենին հանձնել մարդկային էության և հոգեվիճակների թաքնված դրվագները, մարդու և բնության փոխառնչությունները, իսկ բացառիկ տաղանդով և վարպետությամբ ստեղծված Ձեր ֆիլմերը պատկերի և շարժման յուրօրինակ զգացողության ու մեկնաբանության, տարածական մտածողության և նոր արտահայտչաձևերի կիրառման փայլուն դրսևորումներ են»,-ասված է Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

On February 22 President Serzh Sargsyan sent a congratulatory letter to People’s Artist of Armenia, movie director Artavazd Peleshyan on the 80th birthday, wishing him happiness and new achievements in his career, the Presidential Office said, ''Artsakhpress'' reports.
''You have a great contribution to the development of Armenian and world cinema. You are one of the greatest representatives of the cinematography whose work and art were registered in the chronicle of the world cinematography becoming a guide for movie directors and artists.
You managed to show in the film the hidden episodes of human essence and psychology, human and nature relationships, and your films created by unique talent and skill are brilliant manifestations of unique sense and interpretation of image and movement, spatial thinking and use of new expression ways'', reads the President’s congratulatory letter.