Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների դիմանկարները ներկայացված են ՌԴ ցուցահանդեսում
ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը բացել է «Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ոսկե էջերը» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են ականավոր հետախույզների գեղարվեստական դիմանկարները՝ կատարված տպագրական ոսկու մշակման արդիական տեխնոլոգիաների միջոցով:
Ինչպես փոխանցում է PanArmenian-ը՝ ցուցահանդեսում ներկայացված են նաև Խորհրդային Միության հերոսներ Գևորգ և Գոհար Վարդանյանների դիմանկարները:
Ցուցադրությունն ընդգրկում է 29 դիմանկար: Ներկայացված են նաև Խորհրդային Միության հերոս Նիկոլայ Կուզնեցովի, Ռուսաստանի հերոս Ալեքսեյ Կոզլովի, ինչպես նաև այլ հետախույզներ՝ Պավել Ֆիտնի, Քիմ Ֆիլբիի, Յուրի Դրոզդովի, Ալեքսեյ Բոտյանի, Ջորջ Բլեյքի և այլոց դիմանկարները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նարիշկինը ներկայացրել է նաև ականավոր հետախույզների մասին պատմող «Լեգենդար հետախույզները-2» ժողովածուն, որի հեղինակն է «Ռոսիյսկայա գազետայի» գլխավոր խմբագրի տեղակալ Նիկոլայ Դոլգոպոլովը:

Портреты разведчиков Геворка и Гоар Вартанян представлены на выставке в РФ
Директор Службы внешней разведки РФ Сергей Нарышкин открыл выставку "Золотые страницы истории российской внешней разведки", представляющую собой галерею художественных портретов выдающихся отечественных разведчиков, выполненных с помощью современных технологий обработки полиграфического золота.
На выставке в числе прочих представлены также портреты Героев Советского Союза армянского происхождения Геворка и Гоар Вартанян.
На данный момент экспозиция насчитывает в общей сложности 29 работ. В ней представлены также портреты Героя Советского Союза Николая Кузнецова, Героя России Алексея Козлова, а также других выдающихся разведчиков - Павла Фитина, Исхака Ахмерова, Александра Феклисова, Кима Филби, Джорджа Блейка, Юрия Дроздова, Дмитрия Быстролетова, Алексея Ботяна и других, передает PanArmenian, ссылаясь на РИА Новости.
Нарышкин презентовал также новый сборник о выдающихся разведчиках ''Легендарные разведчики-2'', вышедший в серии ''Жизнь замечательных людей'' издательства ''Молодая гвардия''. Автором книги стал заместитель главного редактора ''Российской газеты'', дважды лауреат премии СВР Николай Долгополов.
На презентации присутствовали родственники и коллеги героев нового сборника, бывшие руководители и ветераны СВР.