Նոր փուլ ՌԴ-ԱՄՆ «պատժամիջոցների պատերազմ»-ում
Փետրվարի 27-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը հայտարարեց, որ Թրամփի վարչակարգը 30 օրվա ընթացքում Ռուսաստանի դեմ կսահմանի նոր պատժամիջոցներ: ՌԴ դեմ ԱՄՆ նոր պատժամիջոցների «անհրաժեշտությունն» առաջացել է դեռևս նախորդ տարվա ամռանից, երբ ԱՄՆ կոնգրեսը գրեթե միաձայն ընդունեց օրենք, որը պահանջում էր նոր պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ ԱՄՆ վերջին նախագահական ընտրություններին միջամտելու, ինչպես նաև Ուկրաինայի հարցում ՌԴ գործողությունների համար:
Օրենքը սահմանում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի այն երկրների կառավարությունների և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք Ռուսաստանի հետ կհամագործակցեն  ռազմական կամ հետախուզական ոլորտներում:  Բացի այդ, օրենքով սահմանվում է, որ ԱՄՆ կառավարությունը պետք է հրապարակի անձանց ցուցակ՝ այսպես կոչված "Kremlin list", որում տեղ կգտնեն այն ազդեցիկ անձանց անունները, ովքեր կապ ունեն Կրեմլի հետ: Ցուցակը հրապարակվել է այս տարվա սկզբին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կողմից:
Թեպետ օրենքն ուժի մեջ է մտել դեռևս տարեսկզբին, Թրամփի վարչակարգը մինչև վերջերս չէր շտապում ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանել, ինչն էլ Թրամփի դեմ բողոքի նոր ալիքի պատճառ էր դարձել: Թրամփին մեղադրում են, որ նա ՌԴ հանդեպ շարունակում է մեղմ քաղաքականություն վարել: Իր հերթին, Թրամփի թիմը պնդում էր, որ օրենքի ուժի մեջ մտնելն ինքնին արդեն զսպիչ գործոն է հանդիսանում նրանց համար, ովքեր Ռուսաստանի հետ ցանկանում են մեծ գործարքի մեջ մտնել և նոր պատժամիջոցների կարիք չի զգացվում:
Համաձայն ԱՄՆ պետդեպարտամենտի աղբյուրների՝ միայն ԱՄՆ հնարավոր պատժամիջոցների սպառնալիքն արդեն իսկ Մոսկվային արժեցել է 3 միլիարդ դոլարին համարժեք կորուստ պաշտպանության ոլորտում: Ըստ նույն աղբյուրի՝ մի շարք «մեծ երկրներ» արդեն իսկ վերանայել են պաշտպանության ոլորտում Ռուսաստանից իրականացվող իրենց գնումները, այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը հրատարակել է ռուսական հետախուզական և ռազմական ընկերությունների ցանկը, որոնք կարող են հայտնվել ԱՄՆ հնարավոր պատժամիջոցների թիրախում: Նշենք, որ այսպես կոչված «մեծ երկրների» շարքում, առավել հաճախ շրջանառվում է Թուրքիայի անունը, քանի որ վերջինս ՌԴ-ի հետ ունի համաձայնություն S-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր ձեռք բերելու շուրջ:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ չնայած Թրամփի թիմի այս հարցում ունեցած ոչ միանշանակ դիրքորոշմանը, դատելով ԱՄՆ պաշտոնական հայտարարություններից՝ մոտ ապագայում ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների հավանականությունը բավական բարձր է: Ավելին՝ հաշվի առնելով, որ այդ շրջանում ՌԴ ընտրական գործընթացն ավարտված, իսկ հիմնական ֆավորիտը՝ գործող նախագահ Վ. Պուտինը, վերընտրված կլինի, բավական մեծ է հավանականությունը, որ վերջինս ևս դիմի կոշտ քայլերի՝ ի պատասխան ամերիկյան նոր պատժամիջոցների, ինչն առավել կմեծացնի լարվածությունը: Հաշվի առնելով այս «պատժամիջոցների պատերազմի» հնարավոր անուղղակի ազդեցությունը Հայաստանի վրա, անհրաժեշտ է առավել ակտիվացնել աշխատանքները հնարավոր մարտահրավերների կանխարգելման և նվազեցման ուղղությամբ:

Новый этап в "войне санкций" Россия - США
Министр финансов США Стивен Мнучин 27 февраля заявил, что администрация Трампа в течение 30 дней введет новые санкции против России. ''Необходимость'' новых санкций США против РФ возникла еще с лета прошлого года, когда конгресс США почти единогласно принял закон, который требовал ввести новые санкции в отношении России по поводу вмешательства в последние президентские выборы США, а также по поводу действий в вопросе Украины.
Закон устанавливает, что США должны применять санкции в отношении правительств и организаций тех стран, которые будут сотрудничать с Россией в военной или разведывательной сферах. Кроме того, законом устанавливается, что правительство США опубликует список лиц, так называемый "кремлевский список", в котором найдут место имена влиятельных лиц, имеющих отношение к Кремлю. Список был опубликован в начале этого года министерством финансов США.
Хотя закон вступил в силу еще в начале года, администрация Трампа до последнего времени не спешила вводить новые санкции против РФ, что и стало причиной новой волны протеста против Трампа. Его обвиняют в том, что он продолжает осуществлять мягкую политику против России. В свою очередь команда Трампа утверждает, что вступление закона в силу само по себе уже является сдерживающим фактором для тех, кто хочет заключить большую сделку с Россией, и нет необходимости для новых санкций.
Согласно данным Госдепартамента США, только угроза со стороны США о возможных санкциях стоилa Москве потери в сфере обороны, эквивалентные 3 млрд $. По данным того же источника, ряд ''больших стран'' уже пересмотрел осуществляемые покупки у России в оборонной сфере после того, как США опубликовали список российских военных и разведывательных компаний, которые могут оказаться в мишени возможных санкций США. Отметим, что среди ''больших стран'' наиболее часто упоминается Турция, поскольку она имеет соглашение с Россией о покупкe противоракетной системы обороны S-400.
Подводя итоги, можем констатировать, что, несмотря на то, что команда Трампа в этом вопросе придерживается неоднозначной позиции, судя по официальным заявлениям США, в ближайшее время вероятность новых санкций против России достаточно высока. Более того, учитывая, что в этот период в России избирательный процесс будет завершен, а главный фаворит - действующий президент В. Путин - вновь избран, достаточно велика вероятность того, что он тоже пойдет на жесткие шаги в ответ на новые американские санкции, что еще более усилит напряженность. Учитывая возможное косвенное влияние этой ''войны санкций'' на Армению, необходимо активизировать работу для профилактики и снижения возможных вызовов.