Հայտնի է ամենաշատը որ երկրներից են զբոսաշրջիկներ ժամանել Հայաստան
Նախորդ տարի Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների 23.4 տոկոսն ԱՊՀ երկրներից են եղել, 21.3 տոկոսը` ԵՄ երկրներից, 55.3-ն` այլ երկրներից:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, Ռուսաստանից այցելած զբոսաշրջիկների մասնաբաժինն ամբողջի մեջ կազմել է 20.3 տոկոս, Ուկրաինայինը` 1.7: Գերմանիայից այցելածների մասնաբաժինը 4.7 տոկոս է, Ֆրանսիայից` 4.1, Միացյալ Թագավորությունից` 2.1, Նիդեռլանդներից` 0.7, Իրանից` 14.2, Միացյալ Նահանգներից` 13.6, Վրաստանից` 2.9, Կանադայից` 2.6, Թուրքիայից` 0.7 տոկոս:
2016-ի համեմատ 2017-ի 12 ամիսներին 2.2 անգամ աճել է ԱՄՆ-ից Հայաստան եկող զբոսաշրջիկների թիվը, 95.6 տոկոսով` Թուրքիայից ժամանածների, 84.2 տոկոսով` Կանադայից, 53.3 տոկոսով` Նիդեռլանդներից, 41.4 տոկոսով`Ռուսաստանից:
2017 թվականի հունվար-դեկտեմբերին Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 494 հազար 779 զբոսաշրջիկ, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմռլ է 18.7 տոկոս:

Most of the Tourists that Visited Armenia Were from Russia, Iran and the USA
23,4% of tourists who visited Armenia in 2017 were from CIS countries, 21,3% were from European countries and 55,3% from other countries. According to Armenpress, this was announced by the national statistical service.
It is noted that 20,3% of tourists came from Russia, 1,7% from Ukraine.
4,7% of visitors were from Germany, 4,1% tourists visited from France, 2,1% from UK, 0,7% from the Netherlands, 14,2% from Iran, 13,6 from the US, 2,9% from Georgia, 2,6% from Canada, 0,7% from Turkey.
The number of tourists from the United States grew 2,2 times against 2016.
Visits from Turkey grew 95,6%, visits from Canada grew 84,2%, while tourism visits from the Netherlands and Russia grew 53,3% and 41,4% respectively.
52,8% of the foreign visits were leisure travels, 23,9% were business trips, while 0,2% sought medical tourism and 23,1% mentioned "other" upon arrival.