Նոր Սահմանադրություն, նոր նախագահ, նոր իրողություններ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի թվով 7-րդ ընտրությունների (այս անգամ՝ ԱԺ կողմից) նախօրեին նախագահի պաշտոնի միակ թեկնածու Արմեն Սարգսյանը ելույթ ունեցավ Ազգային ժողովում: Ելույթի ընթացքում նա ներկայացրեց պետության ղեկավարման իր տեսլականը՝ անդրադառնալով մի քանի ոլորտների:
ՀՀ Ազգային ժողովում ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում Արմեն Սարգսյանը, մասնավորապես, ընդգծեց, որ Հայաստանում վերջին տարիների ձեռքբերումներից մեկը քաղաքացիական հասարակության ստեղծումն է: Նա իր ելույթում կարևորեց պայքարն անընդունելի երևույթների դեմ, ինչպիսին է, օրինակ, կոռուպցիան: Նրա խոսքով՝ այդ երևույթն ավերիչ ազդեցություն ունի կյանքի բոլոր ոլորտների վրա:
Արմեն Սարգսյանը կարևորեց նաև այն, որ Հայաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որ ճիշտ հարաբերություններ ունի Եվրամիության հետ և ուղղակի սերտ հարաբերություններ Ռուսաստանի, ԵԱՏՄ անդամ այլ պետությունների հետ:
Խոսելով արտերկրյա ներդրողներին գրավելու մասին, նա նշեց, որ այդ նպատակով անհրաժշետ է նախևառաջ զարգացնել ներքին շուկան:
ՀՀ 4-րդ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը խոստացավ, որ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում իր ողջ եռանդը, երկար տարիների փորձն ի սպաս է դնելու Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի ազգային խնդիրների լուծմանը՝ իր գործունեությունն իրականացնելով Սահմանադրության սահմաններում: Նա հավելեց, որ Ազգային ժողովի կողմից ընտրված նախագահը Հայաստանի Հանրապետության նախագահն է, ոչ թե այս կամ այն կուսակցության: Արմեն Սարգսյանն առանձնահատուկ կերպով ընդգծեց, որ փորձելու է ներկայացնել նաև արցախահայության և սփյուռքահայության շահերը և ինչ-որ իմաստով լինել նաև նրանց բարոյական աջակցությունը կրող նախագահ: Արմեն Սարգսյանը վստահություն հայտնեց, որ «եթե մենք մեր քայլերը ճիշտ կատարենք՝ 21-րդ դարը մերն է լինելու»:
Սարգսյանի կարծիքով՝ հետագա տարիները հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի կառուցել՝ հիշելով և չմոռանալով այն հաջողությունների բանալին, որ ինքն է բացահայտել և չմոռանալով դասեր քաղել թույլ տված սխալներից, որպեսզի դրանք չկրկնվեն:
Ինչ վերաբերվում է այս օրերին շատերին հուզող այն հարցին, թե արդյոք Արմեն Սարգսյանը չի հանդիսանում Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի (ըստ ՀՀ նոր Սահմանադրության՝ նախագահ կարող է դառնալ վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող անձը), նախագահի թեկնածուն վստահեցրեց, որ 2011 թվականի դեկտեմբերի 2-ից հանդիսանում է միայն ՀՀ քաղաքացի:
Հիշեցնենք, որ, համաձայն 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին անցկացված հանրաքվեի հիման վրա ընդունված ՀՀ նոր Սահամանդրության, այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի Հանրապետության նախագահը կընտրվի ոչ թե Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից՝ ուղղակի ընտրությամբ, այլ ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից՝ յոթ տարի ժամկետով։
Սահմանադրության փոփոխությունների համաձայն՝ Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել քառասուն տարին լրացած, վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին վեց տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք։ Նույն անձը Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել միայն մեկ անգամ:
Ինչպես հայտնի է, ըստ նոր Սահմանադրության, փոփոխվել է ոչ միայն նախագահի ընտրության կարգը, այլև երկրի կառավարման համակարգը: Հայաստանն այժմ անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման։ Դա նշանակում է, որ ՀՀ նախագահն այսուհետ ավելի շատ ներկայացուցչական դերակատարում է ունենալու, իսկ երկրի ղեկավարման հիմնական գործառույթներն ստանձնելու է ՀՀ վարչապետը: Բացի այդ, նոր Սահմանադրությամբ ընդլայնվում են թե՛ ընդդիմմության, թե՛ քաղհասարակական նախաձեռնությունների լծակները: Որոշակի արտոնություններ են ստանում նաև ազգային փոքրամասնություները, մասմավորապես, նրանք արդեն իսկ խորհրդարանում ունեն ներկայացուցիչ պատգամավոր:

Новый президент, новая Конституция, новые реалии
Сегодня - 7-ые по счету президентские выборы в Республике Армения. В их преддверии в Национальном Собрании РА выступил единственный кандидат на пост президента Армен Саркисян. В своей речи он представил собственное видение государственного управления страной, каснувшись разных сфер.
В ходе обсуждения вопроса о четвертом президенте РА в Национальном Собрании Армен Саркисян особо подчеркнул, что одним из достижений Армении за последние несколько лет является создание гражданского общества. В своем выступлении он также подчеркнул важность борьбы против неприемлемых явлений, каковым является, например, коррупция. По его словам, это явление имеет разрушительное воздействие на все сферы жизни.
Армен Саркисян также подчеркнул, что Армения является единственной страной в регионе, которая имеет правильные отношения с Европейским Союзом и поддерживает тесные отношения с Россией и другими государствами-членами ЕАЭС.
Говоря о привлечении иностранных инвесторов, он сказал, что для этого необходимо сначала развивать внутренний рынок.
Кандидат на пост 4-го президента Республики Армения Армен Саркисян пообещал, что, если он будет избран президентом, его энтузиазм, многолетний опыт будут направлены на решение национальных проблем Армении, Арцаха и Диаспоры, конечно же, в рамках Конституции РА. Он выразил уверенность, что “если мы будем действовать правильно, 21-ый век будет нашим”.
По мнению Саркисяна, армянский народ должен строить будущее, не забывая тот ключ к успеху, который он приобрел, и не забывая учиться на ошибках, делая так, чтобы они не повторялись. И хотя Армен Саркисян считает, что за последние годы Армения сделала правильные шаги и принимала точные политические решения, он мечтает, чтобы Армения стала динамично развивающейся и интеллектуальной страной.
Что касается вопроса, который в эти дни интересует многих граждан РА и касается того, является ли Армен Саркисян гражданином Великобритании (согласно новой Конституции РА, президентом может быть избран каждый, кто последние шесть лет являлся только гражданином Армении),  то Армен Саркисян констатирова, что со 2-ого декабря 2011 года не является гражданином Великобритании.
Согласно поправкам к Конституции, президентом может быть избран каждый, достигший возраста сорока лет, являющийся только гражданином Армении последние шесть лет, проживающий постоянно в Республике Армения последние шесть лет, имеющий избирательное право и владеющий армянским языком. Любое лицо может быть избрано президентом Армении только один раз.
Как известно, согласно новой Конституции, изменился не только порядок президентских выборов, но и система управления страной. Сейчас Армения переходит к парламентской системе. Это означает, что отныне президент Армении будет играть более представительную роль, а на премьер-министра перейдут основные функции руководства страны. Кроме того, новая Конституция расширяет возможности как оппозиции, так и гражданского общества. Определенные привилегии получают также национальные меньшинства, в частности, у них уже есть представитель в парламенте.