ՄԱԿ. վերջին 10 տարում հակամարտությունների կարգավորման համար ծախսվել է 233 մլրդ դոլար
Միջազգային հանրությունը մարդասիրական և խաղաղասիրական գործունեության նպատակով վերջին 10 տարիների ընթացքում 233 մլրդ դոլար է ծախսել այն երկրներում, որտեղ ճգնաժամ է, ինչպես նաև փախստականներին ընդունելու համար: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այսպիսի տվյալներ հրապարակել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը:
Համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել երկրներին հակամարտություններին արձագանքելու ռազմավարությունից անցնել նոր մոտեցման, որը նախատեսում է ճիշտ ժամանակին քայլերի ձեռնարկում՝ կանխելու ճգնաժամերը: Նա հիշեցրել է 2005 թվականին խաղաղաշինության նպատակով ստեղծված ՄԱԿ հիմնադրամի մասին, որը ֆինանսավորում է ճգնաժամի եզրին կանգնած երկրների կայունացմանն ուղղված ջանքերը: Ներկա պահին հիմնադրամի կապիտալը կազմում է 250 միլիոն դոլար, և Գուտերեշը կոչ է արել պետություններին կրկնապատկել այդ գումարը:
Նրա խոսքով, խաղաղաշինական ծրագրերը ֆինանսավորելու հարցում պետությունների անկարողությունը «խափանում է կյանքեր փրկելուն, երկրների կայունացմանը, մարդկանց տառապանքները մեղմելուն և բնակչության խոցելի խմբերի պաշտպանությանն ուղղված ջանքերը: Վերջին 10 տարիների ընթացքում միջազգային հանրությունը մարդասիրական և խաղաղասիրական գործունեության նպատակով 233 մլրդ դոլար է ծախսել այն երկրներում, որտեղ ճգնաժամ է, ինչպես նաև փախստականներին ընդունելու համար», - հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը:

ООН: расходы на урегулирование кризисов за последние 10 лет составили $233 млрд
Международное сообщество за последние 10 лет потратило $233 млрд на гуманитарную и миротворческую деятельность в странах, охваченных кризисами, а также прием беженцев. Как передает ТАСС, такие данные озвучил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
Административный глава всемирной организации призвал страны перейти от тактики реагирования на конфликты к новому подходу, который предусматривает принятие своевременных шагов по предотвращению кризисных ситуаций. Он напомнил о созданном в 2005 году Фонде ООН по миростроительству, который финансирует усилия по стабилизации стран, стоящих на пороге кризисов. В настоящий момент уставной капитал фонда составляет $250 млн, и Гутерриш призвал государства удвоить эту сумму.
По его словам, неспособность стран обеспечить достаточное финансирование программ миростроительства "подрывает усилия по спасению жизней, стабилизации стран, облегчению страданий людей и защите уязвимых групп населения". "Мы становимся свидетелями необязательных человеческих страданий в немыслимых масштабах. За последние десять лет международное сообщество потратило $233 миллиарда на гуманитарное реагирование, миротворческие операции и прием беженцев", - заявил генеральный секретарь ООН.