Ի՞նչ կտեսնենք դիտորդների զեկույցներում Ադրբեջանի ընտրություններից հետո
Ադրբեջանը հետևողական աշխատանք է տանում միջազգային հանրության հետ՝ երկրում սպասվող նախագահական ընտրությունները լեգիտմացնելու ուղղությամբ: Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն ուղարկելու պատրաստակամություն են հայտնել որոշ խոշոր միջազգային կազմակերպություններ՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը և ԱՊՀ ՄԽՎ-ն:
Սակայն այս ընտրություններն արդեն իսկ մի շարք խնդիրներ ունեն, որոնք, անկախ Ադրբեջանի ջանքերից, իրենց արտացոլումն են գտնելու միջազգային զեկույցներում: Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանություններն այդպես էլ հիմնավոր պատճառներ ու իրավական հիմքեր չներկայացրին՝ արտահերթ ընտրություններ նշանակելու համար: Իսկ այդ փոփոխությունն իր ուղղակի ազդեցությունն ունեցավ ընտրական գործընթացի կազմակերպման վրա, ինչը կարտացոլվի նաև արդյունքների վրա: Զգալիորեն կրճատվեց ընդդիմության կոնսոլիդացիայի համար անհրաժեշտ ժամանակը, միջազգային դիտորդական առաքելությունները՝ մասնավորապես ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, ժամանակ և հնարավորություն չունեցան երկարաժամկետ դիտարկում անցկացնել՝ բացահայտելու համար հնարավոր խախտումների համար պատրաստվող հիմքերը:
Արդյունքում, ապրիլի ընտրություններին ընդդիմությունը կգնա, կարելի է ասել, հանպատրաստից, իսկ միջնորդներն էլ լեգալ հիմքեր չեն ունենա ապացուցելու նույնիսկ ակնհայտ մի շարք սահմանափակումները:
Կարևոր է, որ այս ամենը տեղ գտնի միջազգային կառույցների զեկույցներում և չմնա միայն մնա թղթի վրա, այլև միջազգային հանրության կողմից հստակ գործողությունների հանգեցնի, որոնք կստիպեն Ադրբեջանի իշխանություններին վերջ տալ օրենքների ու պետության հետ կամայական վերաբերմունքին:

Что мы увидим после выборов в Азербайджане в докладах наблюдателей?
Азербайджан проводит последовательную работу с международным сообществом, чтобы легитимизировать предстоящие президентские выборы в стране. Готовность отправить в Азербайджан миссии наблюдателей выразили некоторые крупные международные организации - ОБСЕ/БДИПЧ и МПА СНГ.
Однако эти выборы уже имеют ряд проблем, которые, независимо от усилий Азербайджана, будут отражены в международных докладах. В частности, власти Азербайджана так и не представили обоснованные причины и правовые основания для назначения внеочередных выборов. А это изменение имело прямое влияние на избирательный процесс, что отразится также на его результаты. Значительно сократилось время, необходимое для консолидации оппозиции; международные наблюдательные миссии, в частности, ОБСЕ/БДИПЧ, не имели времени и возможности для проведения долгосрочного мониторинга в целях выявления процесса подготовки к возможным нарушениям избирательного процесса.
В результате, на апрельские выборы оппозиция Азербайджана пойдет, можно сказать, спонтанно, а наблюдатели не будут иметь легальных оснований для доказательства даже ряда очевидных ограничений.
Важно, чтобы все это нашло место в докладах международных структур и не только оставалось на бумаге, но и привело бы к конкретным действиям со стороны международного сообщества, которые заставят власти Азербайджана положить конец произвольному отношению к законам и к собственному государству.