Վարչապետը Լիբանանի գործարարների հետ քննարկել է ներդրումային ծրագրերի հեռանկարները
Լիբանան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Բեյրութում հանդիպել է Լիբանանի մի խումբ գործարարների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում ներդրումային ծրագրեր կատարելու հնարավորությունները: «The EuroMena Funds» ընկերության պատվիրակության անդամները` ընկերության համահիմնադիր Ռոմեն Մաթյոի (Romen Mathieu) գլխավորությամբ, ներկայացրել են կազմակերպության գործունեության ուղղությունները, կուտակած փորձը և նշել, որ ընկերությունը հետաքրքրված է ապահովագրության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, սպասարկման և շինարարության ոլորտներում համագործակցությամբ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներկայիս տնտեսական իրավիճակը՝ նշելով, որ անցնող տարի երկրում արձանագրվել է 7.5 տոկոս տնտեսական աճ, և մյուս մակրոտնտեսական ցուցանիշների մասով ևս դրական արդյունքներ են գրանցվել: Այս առումով, կառավարության ղեկավարի խոսքով, հիմա Հայաստանում ներդրումներ կատարելու համար լավ ժամանակ է՝ հաշվի առնելով նաև տարբեր առևտրային արտոնյալ ռեժիմներից Հայաստանի օգտվելու հնարավորությունները: Վարչապետը ողջունել է «The EuroMena Funds»-ի՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալելու ցանկությունը և կառավարության անունից պատրաստակամություն հայտնել մանրամասն քննարկել հետագա քայլերը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի նաև հանդիպել է «Future Group» կոնցեռնի նախագահ Ֆուադ Մախզումիի (Fouad M. Makhzoumi) հետ, որի ընթացքում ևս քննարկվել են ներդրումային համագործակցության հնարավորությունները: Ֆուադ Մախզումին ներկայացրել է իր ընկերության աշխարհի մի շարք երկրներում ծավալվող գործունեությունը: Վարչապետը հրավիրել է ընկերության ղեկավարին այցելել Հայաստան` տեղում ծանոթանալու մեր երկրի հնարավորություններին և նշել, որ հայկական կողմը պատրաստ է քննարկել փոխշահավետ համագործակցության հնարավորությունները:
Տեղեկանք. The EuroMena Fund-ը գործունեություն է ծավալում արագ զարգացող միջին բիզնեսի ընկերությունների ոլորտում: Հիմնադրամը ներդրումներ է կատարում բանկային և ապահովագրության, տեխնիկական սպասարկման և ծառայությունների, դեղագործության, առողջապահության, քիմիական և կոսմետիկ արտադրության, սննդամթերքի և խմիչքի արտադրության ոլորտներում: Այն հիմնականում ներդրումներ է կատարում Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի (MENA) և Միջերկրածովյան երկրներում:
Future Group-ը հիմնադրվել է 1981 թվականին և վերջին տասնամյակների ընթացքում տարածաշրջանային կոնցեռնից վերածվել է գլոբալ կազմակերպության: Գլխամասային գրասենյակը Դուբայում է, գրասենյակներ են գործում նաև Լոնդոնում և Նյու Յորքում, գործարար կենտրոններ ունի աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Future Group-ը, որն ընդգրկում է 30 մասնավոր ընկերություն հինգ մայրացամաքներում, մասնաճյուղերի և դուստր ընկերությունների միջոցով գործունեություն է ծավալում արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում՝ արտադրական և ինժեներական ծառայություններից սկսած մինչև անշարժ գույքի ոլորտ:

Prime Minister Discusses Prospects of Investment Programs with Lebanese Businessmen
In the frame of his official visit to Lebanon, today Prime Minister Karen Karapetyan met with Lebanese businessmen in Beirut.
The prospects of investing in Armenia were discussed at the meeting. Headed by Company Co-founder Romen Mathieu, the members of the EuroMena Funds’ delegation presented the areas of their company’s activities and the wealth of know-how they had built up. They noted that the Company is keen to cooperate with Armenia in the fields of insurance, information technology, services and construction.
Prime Minister Karapetyan presented Armenia’s current economic position, stressing that a 7.5% economic growth was recorded in 2017. The other macroeconomic indicators, too, were positive last year. Karen Karapetyan noted that it is now the right time to invest in Armenia which benefits from different preferential trade regimes.
Welcoming the EuroMena Funds’ willingness to get involved in Armenia, the Premier expressed readiness on behalf of his government to discuss the future steps in all detail.
Prime Minister Karapetyan next met with President of Future Group Concern Fouad M. Makhzoumi to discuss issues of investment cooperation. Fouad M. Makhzoumi presented his company’s activities in a number of countries around the globe. The Premier invited him to visit Armenia in order to get acquainted with our country’s opportunities, noting that the Armenian side is prepared to discuss the prospects of mutually beneficial cooperation.
Reference Note: The EuroMena Fund, L.P. specializes in high growth mid-market private companies. The fund typically invests in banking and insurance; maintenance and services; pharmaceutical, healthcare services, chemicals, and cosmetics; production of food and beverages; and retail and consumer products. It mainly invests in Middle East and North Africa (MENA) countries and the Mediterranean countries.
Future Group was established in 1981 and over the past decades has evolved from a regional concern to a truly global entity. Headquartered in Dubai with offices in London and New York and business hubs worldwide, Future Group today is a holding company that oversees 30 privately held companies across four core sectors spanning five continents. The Future Group has divisions and subsidiaries in a wide range of different industries ranging from manufacturing and engineering services to real estate development.