Վարչապետը Լիբանանի գործարարների հետ քննարկել է ներդրումային ծրագրերի հեռանկարները
Լիբանան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Բեյրութում հանդիպել է Լիբանանի մի խումբ գործարարների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում ներդրումային ծրագրեր կատարելու հնարավորությունները: «The EuroMena Funds» ընկերության պատվիրակության անդամները` ընկերության համահիմնադիր Ռոմեն Մաթյոի (Romen Mathieu) գլխավորությամբ, ներկայացրել են կազմակերպության գործունեության ուղղությունները, կուտակած փորձը և նշել, որ ընկերությունը հետաքրքրված է ապահովագրության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, սպասարկման և շինարարության ոլորտներում համագործակցությամբ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներկայիս տնտեսական իրավիճակը՝ նշելով, որ անցնող տարի երկրում արձանագրվել է 7.5 տոկոս տնտեսական աճ, և մյուս մակրոտնտեսական ցուցանիշների մասով ևս դրական արդյունքներ են գրանցվել: Այս առումով, կառավարության ղեկավարի խոսքով, հիմա Հայաստանում ներդրումներ կատարելու համար լավ ժամանակ է՝ հաշվի առնելով նաև տարբեր առևտրային արտոնյալ ռեժիմներից Հայաստանի օգտվելու հնարավորությունները: Վարչապետը ողջունել է «The EuroMena Funds»-ի՝ Հայաստանում գործունեություն ծավալելու ցանկությունը և կառավարության անունից պատրաստակամություն հայտնել մանրամասն քննարկել հետագա քայլերը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի նաև հանդիպել է «Future Group» կոնցեռնի նախագահ Ֆուադ Մախզումիի (Fouad M. Makhzoumi) հետ, որի ընթացքում ևս քննարկվել են ներդրումային համագործակցության հնարավորությունները: Ֆուադ Մախզումին ներկայացրել է իր ընկերության աշխարհի մի շարք երկրներում ծավալվող գործունեությունը: Վարչապետը հրավիրել է ընկերության ղեկավարին այցելել Հայաստան` տեղում ծանոթանալու մեր երկրի հնարավորություններին և նշել, որ հայկական կողմը պատրաստ է քննարկել փոխշահավետ համագործակցության հնարավորությունները:
Տեղեկանք. The EuroMena Fund-ը գործունեություն է ծավալում արագ զարգացող միջին բիզնեսի ընկերությունների ոլորտում: Հիմնադրամը ներդրումներ է կատարում բանկային և ապահովագրության, տեխնիկական սպասարկման և ծառայությունների, դեղագործության, առողջապահության, քիմիական և կոսմետիկ արտադրության, սննդամթերքի և խմիչքի արտադրության ոլորտներում: Այն հիմնականում ներդրումներ է կատարում Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի (MENA) և Միջերկրածովյան երկրներում:
Future Group-ը հիմնադրվել է 1981 թվականին և վերջին տասնամյակների ընթացքում տարածաշրջանային կոնցեռնից վերածվել է գլոբալ կազմակերպության: Գլխամասային գրասենյակը Դուբայում է, գրասենյակներ են գործում նաև Լոնդոնում և Նյու Յորքում, գործարար կենտրոններ ունի աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Future Group-ը, որն ընդգրկում է 30 մասնավոր ընկերություն հինգ մայրացամաքներում, մասնաճյուղերի և դուստր ընկերությունների միջոցով գործունեություն է ծավալում արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում՝ արտադրական և ինժեներական ծառայություններից սկսած մինչև անշարժ գույքի ոլորտ:

Премьер Армении обсудил с ливанскими бизнесменами перспективы инвестиционных программ
В рамках официального визита в Ливан премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня в Бейруте встретился с группой ливанских бизнесменов, сообщает пресс-служба правительства РА.
На встрече были обсуждены возможности осуществления инвестиционных программ в Армении.
Члены делегации компании "The EuroMena Funds" - во главе с соучредителем компании Роменом Матье (Romen Mathieu) представили направления деятельности организации, накопленный опыт и отметили, что компания заинтересована в сотрудничестве в сферах страхования, информационных технологий, обслуживания и строительства.
Премьер-министр Карен Карапетян представил нынешнюю экономическую ситуацию в Армении, отметив, что в прошлом году в стране был зафиксирован 7,5-процентный экономический рост, положительные результаты зафиксированы и в части других макроэкономических показателей. В этом плане, по словам главы правительства, сейчас хорошее время для осуществления инвестиций в Армении, учитывая также возможность Армении пользоваться различными преференциальными торговыми режимами. Премьер-министр приветствовал желание "The EuroMena Funds" осуществлять деятельность в Армении и от имени правительства выразил готовность детально обсудить дальнейшие шаги.
Премьер-министр Карен Карапетян также провел встречу с президентом концерна "Future Group" Фуадом Махзумри (Fouad M. Makhzoumi), в ходе которой также были обсуждены возможности инвестиционного сотрудничества. Фуад Махзумри представил деятельность, осуществляемую его компанией в ряде стран мира. Премьер-министр пригласил главу компании посетить Армению, чтобы на месте ознакомиться с возможностями нашей страны и отметил, что армянская сторона готова обсудить возможности взаимовыгодного сотрудничества.
Справка: "The EuroMena Funds" осуществляет деятельность в сфере компаний быстро развивающегося среднего бизнеса. Фонд осуществляет инвестиции в банковской и страховой сферах, в сферах технического обслуживания и услуг, фармацевтики, здравоохранения, химической промышленности, изготовления косметики, производства пищевых продуктов и напитков. Он в основном осуществляет инвестиции в странах Ближнего Востока, Северной Африки (MENA) и в странах Средиземноморья.
Концерн "Future Group" основан в 1981 году и в течение последних десятилетий из регионального концерна превратился в глобальную организацию. Головной офис концерна находится в Дубае, есть также офисы в Лондоне и Нью-Йорке, во многих странах действуют бизнес-центры. «Future Group» включает в себя 30 частных компаний на пяти континентах, посредством филиалов и дочерних компаний осуществляет деятельность в различных отраслях промышленности: от производственных и инженерных услуг до сферы недвижимости.