ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման հարցում լուրջ խոչընդոտներ չկան. ԵՄ
Նոյեմբերին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման հարցում լուրջ խոչընդոտներ չկան։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության (DG NEAR) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան, փոխանցում է NEWS.am-ի թղթակիցը Բրյուսելից:
«Չգիտեմ, կվավերացվի արդյոք համաձայնագիրն այս տարի, բայց ես լուրջ խոչընդոտներ չեմ տեսնում։ Վավերացումը բարդ չեմ համարում, ինչպես Ուկրաինայի պարագայում էր, քանի որ այն ժամանակ Նիդերլանդներում հանրաքվե էր ընթանում, ուստի զգալիորեն երկարձգվեց գործընթացը։ Բացի այդ, այն ավելի խորը համաձայնագիր էր»,- նշել է նա։
«Ինչ վերաբերում է ձեր՝ հայկական կողմին, ապա ձեզ մոտ սահմանադրական փոփոխություններ եղան, դուք նոր վարչապետ եք ունենալու, այդ պատճառով, կարծես թե, ձեր կողմից ամեն ինչ հարթ կընթանա»,- ընդգծել է նա։

EU Official: No Major Obstacles to Ratification of EU-Armenia Agreement
There are no major obstacles to the ratification of the EU-Armenia agreement signed in November, Deputy Director General at EU's DG Neighborhood and Enlargement Negotiations Katarina Mathernova told the News.am correspondent.
"I do not know whether the agreement will be ratified this year, but I do not see major obstacles. I do not see it being as complicated as in the case of Ukraine because there was a referendum in the Netherlands that quite significantly extended the process. Plus it was a much deeper agreement," she said.
"On your side, you had constitutional changes, you will have a new prime minister, so presumably it is going to be smooth on your side," she emphasized.