ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման հարցում լուրջ խոչընդոտներ չկան. ԵՄ
Նոյեմբերին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման հարցում լուրջ խոչընդոտներ չկան։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության (DG NEAR) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան, փոխանցում է NEWS.am-ի թղթակիցը Բրյուսելից:
«Չգիտեմ, կվավերացվի արդյոք համաձայնագիրն այս տարի, բայց ես լուրջ խոչընդոտներ չեմ տեսնում։ Վավերացումը բարդ չեմ համարում, ինչպես Ուկրաինայի պարագայում էր, քանի որ այն ժամանակ Նիդերլանդներում հանրաքվե էր ընթանում, ուստի զգալիորեն երկարձգվեց գործընթացը։ Բացի այդ, այն ավելի խորը համաձայնագիր էր»,- նշել է նա։
«Ինչ վերաբերում է ձեր՝ հայկական կողմին, ապա ձեզ մոտ սահմանադրական փոփոխություններ եղան, դուք նոր վարչապետ եք ունենալու, այդ պատճառով, կարծես թե, ձեր կողմից ամեն ինչ հարթ կընթանա»,- ընդգծել է նա։

ЕС: "Нет серьезных препятствий для ратификации соглашения с Арменией"
Нет серьезных препятствий для ратификации соглашения между ЕС и Арменией, которое было подписано в ноябре прошлого года в Брюсселе. Об этом заявила заместитель главы Генерального директора Еврокомиссии по политике соседства и переговорам о расширении Катарина Матернова, передает News.am.
''Я не знаю, будет ли соглашение ратифицировано в этом году, но я не вижу серьезных препятствий. Я не считаю ратификацию сложной, как в случае с Украиной, так как тогда проходил референдудм в Нидерландах, который значительно удлинил этот процесс. Кроме того, это было гораздо более глубокое соглашение'', - заявила она.
''Что касается вашей стороны, то у вас произошли конституционные изменения, у вас будет новый премьер-министр, поэтому, по-видимому, все пройдет гладко и с вашей стороны'', - подчеркнула она.