Սիրիայում կրկին բախվում են ԱՄՆ և ՌԴ շահերը
Սիրիական Աֆրին քաղաքի խաղաղ բնակչությունը շարունակում է կրել պատերազմի դժվարությունները: Պատճառը, ինչպես հայտնի է, դեռևս հունվարի 20-ին Սիրիայի քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության դեմ, որին Անկարան Քրդական բանվորական կուսակցության նման համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն, Թուրքիայի սկսած ռազմական գործողություններն են:
Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբն արդեն հայտարարել է Աֆրինի կենտրոնական հատվածի շրջափակման և ռազմավարական կարևոր շրջաններն իր վերահսկողության տակ վերցնելու մասին: Նշվում է, որ Թուրքիայի զինված ուժերն այժմ պատրաստվում են գործողություններ իրականացնել Աֆրինի կենտրոնական հատվածում:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեփեջ Թայիփ Էրդողանը ևս հայտարարել էր, որ Աֆրինի կենտրոնը շրջափակված է, և թուրքական զինված ուժերը կարող են ցանկացած պահի մտնել այնտեղ: Իսկ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն իր հերթին հայտարարել էր, որ Թուրքիան նախատեսում է Աֆրինի ռազմական գործողություններն ավարտել մինչև ընթացիկ տարվա մայիս:
Նշենք, որ դիտորդներն արդեն սկսել են խոսել քրդական աշխարհազորայինների պաշտպանության խոցված լինելու մասին: Պաշտոնական Դամասկոսն իր հերթին թուրքական ներխուժումն անվանել է ագրեսիայի դրսևորում:
Այս ֆոնին Աֆրինի բնակիչներն սկսել են հեռանալ քաղաքից, սակայն դա ևս նրանց հեշտությամբ չի հաջողվում: Պատճառն այն է, որ թուրքական զորքերը ռմբակոծում են Հալեպ տանող միակ ճանապարհը: Նշենք, որ Աֆրինի բնակիչներին սարսափ են ներշնչում ոչ միայն թուրքական բանակը, այլև Թուրքիայի կողմից քրդերի դեմ պայքարող զինված իսլամիստները:
Ինչևէ, ի տարբերություն խաղաղ բնակչության, Աֆրինից հրաժարվում են հեռանալ քրդական ինքնապաշտպանական ուժերը: Նրանք մերժել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու դիմաց քաղաքից  հեռանալու թուրքական զինվորականների առաջարկը: Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի ներկայացուցիչները նշել են, որ իրենք պաշտպանում են սիրիական հողերը և չեն կարող հեռանալ:
Աֆրինում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին ԱՄՆ-ն՝ ի դեմս ՄԱԿ-ում իր մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլի, հայտարարել է, որ պատրաստ է Սիրիայում նոր գործողություններ սկսել, եթե ՄԱԿ-ն ի վիճակի չլինի վերջ դնել Դամասկոսի մոտ գտնվող Արևելյան Ղուտայում ընթացող ռազմական գործողություններին: Ռուսաստանն արդեն արձագանքել է այս հայտարարությանը՝ նշելով, որ հարվածելու է ԱՄՆ հրթիռներին և ինքնաթիռներին, եթե ամերիկյան զորքերը փորձեն հարվածել Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի ուղղությամբ և եթե ԱՄՆ գործողություններն սպառնալիք հանդիսանան այդ քաղաքում գտնվող ռուս զինվորականների համար:
Ինչևէ, ըստ որոշ փորձագետների, նման հայտարարությամբ ԱՄՆ-ն պարզապես փորձում է ստուգել Ռուսաստանի արձագանքը՝ հասկանալու՝ արդյոք վերջինս պատրաստ է այս պայքարում գնալ մինև վերջ:

US and Russian Interests are Clashing Again in Syria
The civilian population of the Syrian city of Afrin continues to suffer from the war. The reason for this is the "Operation Olive Branch" launched by Turkey against the PYG militants in Syria, which Ankara considers as a terrorist organization like the Kurdish Workers' Party (PKK).
The General Staff of the Turkish Armed Forces has already announced the blockade of the central Afrin and its taking control of key strategic areas. It is noted that the Turkish Armed Forces are now preparing to take action in the central part of Afrin.
Earlier, Turkish President Recep Tayip Erdogan also said that the center of Afrin is encircled and the Turkish armed forces can enter there any time. Meanwhile, Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavusoglu said that Turkey plans to finish the Afrin military operations by May.
It should be noted that the observers have already begun talking about the vulnerability of the Kurdish militants. Official Damascus, in its turn, called the Turkish invasion a manifestation of aggression.
Against this background, Afrin people began to leave the city, but they did not manage to do it so easily. The reason is that Turkish troops are bombing the only way to Aleppo. It is worth mentioning that Afrin residents are not only afraid of the Turkish army but also the armed Islamists fighting against the Kurds on behalf of Turkey.
However, unlike the civilian population, the Kurdish self-defense forces refuse to leave Afrin. They rejected the proposal of the Turkish military to leave the city in exchange for stopping the military actions. Representatives of the Kurdish self-defense forces said they are defending the Syrian lands and cannot leave.
On the background of the developments in Afrin, the United States Representative in the UN, Nicky Hale, said that the US is ready to launch new operations in Syria if the United Nations is unable to put an end to hostilities near Damascus. Russia has already responded to this statement, pointing out that it will strike US missiles and planes if American forces try to hit Damascus, and if US actions threaten Russian soldiers in the city.
However, according to some experts, in such a statement, the US simply tries to check Russia's reaction to understand whether the latter is ready to go even further.