Զորավարժություններ Ադրբեջանում. որո՞նք են հիմնական խնդիրները
Ադրբեջանում մեկնարկած խոշորամասշտաբ զորավարժությունները բավական մեծ քննարկումների առարկա են դարձել: Ինչպես արդեն արձանագրել է ՀՀ ԱԳՆ-ն, տվյալ զորվարժության կազմակերպման մասին ԵԱՀԿ-ին նախապես չի տեղեկացվել: Ըստ ԵԱՀԿ Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի, որը ստորագրել է թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը, զորավարժությունների մասին անհրաժեշտ է նախապես հայտարարել, եթե դրանցում ընդգրկված են ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերը, ամենաքիչը 250 մարտական տանկ, ամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենա, ամենաքիչը 250 հրետանային միջոց: Չնայած փաստաթղթով սահմանված չափորոշիչներին` Ադրբեջանը հերթական անգամ չի կատարել ԵԱՀԿ առջև ստանձնած հանձնառությունը, ինչը, կարծես թե, դառնում է արդեն ձեռագիր և հանդիսանում է միջազգային հանրության կողմից կոշտ արձագանքների բացակայության արդյունք:
Ինչ վերաբերում է բուն զորավարժություններին և դրանց նպատակին, ապա պետք է ընդգծել, որ լայնամասշտաբ զորավարժություններ Ադրբեջանում սկսել են կազմակերպվել վերջին մի քանի տարիներին: Նման զորավարժությունների միջոցով Ադրբեջանը փորձում է լուծել տարաբնույթ խնդիրներ՝ ռազմական, քաղաքական և քարոզչական:
Ռազմական առումով, իհարկե, նման զորավարժությունները նախևառաջ բավական կարևոր փորձ են: Ավելին, ըստ տարբեր աղբյուրների, նախնական շրջանում նման զորավարժությունների կազմակերպման գործում ադրբեջանական ուժերին որոշակի աջակցություն են ցուցաբերել Թուրքիայից ժամանակից ռազմական հրահանգիչները: Բավական կարևոր են նաև տվյալ զորավարժությունների սցենարները, որոնք բավական մանրամասն վերլուծության են ենթարկվում նաև հայկական զինված ուժերի կողմից:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանում ապրիլի 11-ին նշանակված արտահերթ նախագահական ընտրությունների գործոնը՝ միանշանակ կարելի է պնդել, որ լայնամասշտաբ զորավարժությունների կազմակերպումը նպատակ ունի այն ծառայեցնել նախագահ Ալիևի նախընտրական արշավի օգտին: Թեև Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների արդյունքում Ալիևի հաղթանակն ակնհայտ է, այնուամենայնիվ քաղտեխնոլոգները կրկին սկսել են շահարկել տարիներ շարունակ ձևավորված միֆերը: Դրանցից է «տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակի» միֆը, որը ներկայացվում է որպես նախագահ Ալիևի անմիջական նախաձեռնության և ռազմական ոլորտում կատարված աննախադեպ հատկացումների արդյունք: Իրականում նույն ադրբեջանական ընդդիմադիրները մեկ անգամ չէ, որ  բացահայտել են այն կոռուպցիոն սխեմաները, թե ինչպես են բյուջետային հատկացումները հայտնվում ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց մերձավորների օֆշորային հաշիվներում:
Ինչ վերաբերում է խնդիրների երրորդ խմբին, ապա գաղտնիք չէ, որ զորավարժությունները, ռազմական շքերթներն արդեն վաղուց դարձել են նաև հայ-ադրբեջանական քարոզչական պատերազմի անբաժան մաս: Ադրբեջանի կողմից «մկանների ցուցադրումը» մի կողմից նպատակ ունի սեփական հանրության շրջանում ամրապնդել սեփական «անպարտելիության» թեզը, մյուս կողմից պարտվողական տրամադրություններ տարածել Հայաստանի և Արցախի հանրային շրջանակներում: Վերջինիս հետ կապված պետք է ընդգծել, որ չնայած տարիների ընթացքում մեր հանրության մոտ ձևավորված «իմունիտետին», երբեմն հայկական որոշ ոչ պրոֆեսիոնալ ԶԼՄ-ներ դառնում են ադրբեջանական քարոզչության տարածողներ՝ թողնելով բավական բացասական ազդեցություն:
Ամփոփելով կարելի է նշել, որ Ադրբեջանում կազմակերպվող զորախաղերի հետ կապված գնահատականներում ցանկալի է ապահովել սթափ և օբյեկտիվ հայացք՝ խուսափելով դրանք թերագնահատելուց կամ գերագնահատելուց: Միևնույն ժամանակ Բաքվի նման քայլերը ևս մեկ անգամ վկայում են, որ զգոնությունը թուլացնելու իրավունք չունենք, քանզի հակառակորդն անկանխատեսելի է, իսկ միջազգային հանձնառությունները՝ նրա համար տասներորդական են:

Военные учения в Азербайджане: каковы их основные задачи?
Крупномасштабные военные учения в Азербайджане стали довольно активной темой для обсуждений. Как уже констатировал МИД РА, об организации вышеупомянутых учений ОБСЕ заранее не была предупреждена. Согласно Венскому документу ОБСЕ 2011 года, который был подписан как Арменией, так и Азербайджаном, об учениях необходимо заранее заявлять, если в них будет участвовать как минимум 9000 человек, включая поддерживающие войска, по меньшей мере 250 боевых танков, как минимум 500 боевых бронированных машин, как минимум 250 единиц артиллерийского оборудования. Несмотря на стандарты, установленные документом, Азербайджан в очередной раз не выполнил обязательства перед ОБСЕ, что, кажется, становится уже почерком и является результатом отсутствия жесткой реакции со стороны международного сообщества.
Что же касается самих учений и их цели, то следует подчеркнуть, что широкомасштабные военные учения в Азербайджане начали организовываться в последние несколько лет. Посредством таких учений Азербайджан пытается решить разнообразные задачи: военные, политические и пропагандистские.
В военном плане, конечно, такие учения, прежде всего, являются весьма важным опытом. Более того, по данным различных источников, в первоначальный период в деле организации таких учений азербайджанские силы получали некоторую поддержку со стороны военных инструкторов Турции. Довольно важны также сценарии данных учений, которые достаточно подробно анализируются также и армянскими вооруженными силами.
Учитывая фактор назначенных в Азербайджане на 11 апреля внеочередных президентских выборов, однозначно можно утверждать, что организация широкомасштабных учений имеет цель использовать их в пользу предвыборной кампании президента Алиева. Хотя победа Алиева в результате президентских выборов в Азербайджане очевидна, тем не менее политтехнологи вновь начали спекулировать многолетними мифами. Один из них – это миф о "самой боеспособной армии в регионе", который преподносится в качестве результата непосредственной инициативы президента Алиева и беспрецедентных инвестиций в военной области. На самом деле те же азербайджанские оппозиционеры не раз выявляли коррупционные схемы того, как бюджетные выделения появляются в оффшорных счетах высокопоставленных азербайджанских чиновников и их родственников.
Что касается третьей группы задач, то не секрет, что военные учения, военные парады уже давно стали неотъемлемой частью армяно-азербайджанской пропагандистской войны. "Игра мускулами" со стороны Азербайджана имеет цель укрепить тезис собственной "неуязвимости" среди собственного общества, с другой стороны - распространять пораженческие настроения в среде общественности Армении и Арцаха (несмотря на "иммунитет", сформировавшийся в нашем обществе за многие годы).
Подводя итоги, можно отметить, что в связи с оценками об организованных в Азербайджане военных учениях желательно иметь трезвый и объективный взгляд на них, избегая их недооценки или переоценки. В то же время подобные действия Баку в очередной раз свидетельствуют о том, что мы не имеем права ослаблять бдительность, так как противник непредсказуем, а международные обязательства для него находятся на десятом месте.