Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կօծի Դնեպրի հայկական եկեղեցին
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը մարտի 16-17-ը Ուկրաինա կատարելիք այցի ժամանակ կմասնակցի հայկական սփյուռքի մի շարք նշանակալից միջոցառումների։ Այս մասին AnalitikaUA.net-ին է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմը:
Մարտի 16-ին կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը կմասնակցի Ուկրաինայի հայերի միության համաժողովին, որը տեղի կունենա «Hyatt Regency» հյուրանոցում:
Այնուհետև կաթողիկոսը կկատարի Ուկրաինայի մայրաքաղաքում կառուցվող հայկական տաճարի հիմքի օրհնությունը: Միջոցառմանը կմասնակցեն Հայ Առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Մարկոս Հովհաննիսյանը, Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, Ուկրաինայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը, տարածաշրջանային հայկական համայնքների ղեկավարներ, հոգևորականներ։
Ինչպես հայտնել է Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու քահանա Կարապետ Ղարիբյանը, Կաթողիկոսի՝ Ուկրաինա կատարած այցի շրջանակներում մարտի 17-ին Դնեպրում տեղի կունենա Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու օծման և բացման հանդիսավոր արարողությունը:

Католикос всех армян Гарегин II освятит армянскую церковь в Днепре
Католикос Всех Армян Гарегин II освятит армянскую церковь Святого Григора Лусаворича в Днепре, а также примет участие в ряде знаковых мероприятий армянской диаспоры страны, об этом AnalitikaUA.net сообщили в Украинской епархии ААЦ.
16 марта Его Святейшество Гарегин II посетит квартальную конференцию Союза армян Украины, которая пройдет в гостинице ''Hyatt Regency Kyiv''.
Также Католикос Гарегин II проведет чин освящения фундамента возводящегося в столице Украины армянского кафедрального собора. В церемонии примут участие глава Украинской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Маркос Оганесян, председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Украине Андраник Манукян, главы региональных армянских общин, входящих в состав САУ, представители духовенства.
Как отметил пресс-службе Союза армян Украины священник Киевской Часовни Србоц Наатакац Отец Карапет Гарибян, в ходе визита Гарегина Второго в Украину, в Днепре, 17 марта состоится торжественная церемония освящения и открытия Армянской Апостольской церкви Святого Григора Лусаворича.