ԱՄՆ քաղաքականությունը Մերձավոր Արևելքում արդյոք կդառնա՞ առավել ագրեսիվ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերթական անգամ անակնկալի բերեց ողջ աշխարհին, հատկապես երկրի արդեն նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին: Ուշագրավ է, որ ինչպես և ողջ աշխարհը, այնպես էլ անձամբ Թիլերսոնն իր պաշտոնանկության մասին տեղեկացավ Twitter-ից: Իսկ այն բանից հետո, երբ Թիլերսոնի տեղակալ Սթիվի Գոլդշթեյնը հայտարարեց, որ պետքարտուղարը չի խոսել նախագահի հետ և իրեն ոչինչ հայտնի չէ նման որոշման պատճառների մասին, Գոլդշթեյնին ևս հեռացրին աշխատանքից:
ԱՄՆ նախագահը երկրի պետքարտուղարի պաշտոնի համար առաջադրել է 54-ամյա Մայք Պոմպեոյի թեկնածությունը, ով մինչ այժմ մեկ տարուց ավել ղեկավարել է ԿՀՎ-ն: Այժմ, եթե Կոնգրեսն ապրիլին հաստատի նրա թեկնածությունը, ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնը կստանձնի մարդ, ով արդարացնում է Գուանտանամո բանտում իրականացվող բռնությունները և իսլամն անվանում է սպառնալիք ԱՄՆ-ի համար: Տվյալ պահին կարելի է ասել՝ կասկած չկա, որ Կոնգրեսը կհաստատի նրան ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում:
Ինչևէ, Թրամփն արդեն կատարել է իր որոշումը և հիմնավորել այն որոշ հարցերի, այդ թվում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Թիլերսոնի հետ ունեցած տարաձայնություններով:
Դժվար է հստակ ասել, թե ինչ քայլերի կդիմի Պոմպեոն՝ կապված մի շարք միջազգային կարևոր խնդիրների հետ, ինչպիսին են Սիրիական հակամարտությունը, Իրանի միջուկային ծրագիրը և այլն: Դատողություններ առայժմ կարելի է անել՝ հիմնվելով նրա նախկին հարցազրույցների վրա:
Ակնհայտ է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի հարցում նա շատ ավելի ծայրահեղական հայացքներ ունի, քան Ռեքս Թիլերսոնը: Խոսելով 2015 թվականին Իրանի հետ կնքված միջուկային պայմանագրի մասին՝ Պոմպեոն ասել է, որ անհամբերությամբ սպասում է հնարավորության, երբ հնարավոր կլինի չեղարկել «ահաբեկչության համար աշխարհի խոշորագույն հովանավոր հանդիսացողի» հետ կնքված գործարքը: Դեռևս 2014 թվականին նա հայտարարել էր, որ իրանական միջուկային օբյեկտների ուղղությամբ ռազմական հարվածները շատ ավելի արդյունավետ կարող են լինել, քան ցանկացած դիվանագիտական քայլ: 2017 թվականին իր հարցազրույցներից մեկի ընթացքում նա նշել է, որ Իրանը պատասխանատու է Իրաքի, Եմենի և որոշ այլ երկրների քաոսի համար, և այդ ամենին պետք է վերջ տալ: Նա բազիմցս քննադատել է Իրանի և Ռուսաստանի ներկայությունը Սիրիայում: Պոմպեոն հայտարարել է, որ Իրանը կապ ունի «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ, որին, ի դեպ,  լուրջ սպառնալիք է անվանել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի համար: 2016 թվականին Պոմպեոն պահանջեց, որպեսզի ԱՄՆ նահանգներից մեկում գտնվող մզկիթը չեղյալ հայտարարի իմամի ելույթը, ով տասնամյակներ առաջ գովաբանել էր ՀԱՄԱՍ-ը: Արդյունքում միջոցառումը չեղյալ էր հայտարարվել:
Իր հարցազրույցներում անդրադառնալով Սիրիական հակամարտությանը՝ Պոմպեոն նշել էր, որ չի կարող պատկերացնել «կայուն Սիրիա» Բաշար Ասադի նախագահությամբ: Նրա խոսքով, Ասադն Իրանի խամաճիկն է: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ չի բացառվում, որ վերոնշյալ հարցերում Պոմպեոն կորդեգրի առավել ագրեսիվ դիրքորոշում, քան ԱՄՆ վարչակազմն ուներ մինչ այժմ:
Ինչ վերաբերում է Իսրայելին, ապա վերջինս առանձնապես ուշադրության չարժանացրեց ԱՄՆ նոր պետքարտուղարի նշանակումը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Պոմպեոն հանդիսանում է Իսրայելի մեծ բարեկամ: Ո՛չ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, ո՛չ երկրի ԱԳՆ-ն պաշտոնական շնորհավորանք չեն հղել Պոմպեոյին՝ կապված իր նշանակման հետ: Պոմպեոյին Իսրայելից շնորհավորել է միայն նրա հետ նախկինում մի քանի հանդիպում ունեցած Իսրայելի տրանսպորտի և հետախուզության նախարար Իսրաել Կացը՝ գրառում կատարելով իր թվիթերյան էջում և շնորհակալություն հայտնելով Իսրայելին ցուցաբերած աջակցության համար:
Պամպեոն Իսրայելում եղել է 2015 թվականին, երբ դեռ սենատոր էր Կանզասից: Նա այն ժամանակ հայտարարեց, որ իրանական միջուկային գործարքին դիմակայելու Նեթանյահուի ջանքերը գերազանց են և արժանի են բարձր գովասանքի: Միգուցե Պոմպեոն կդառնա վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենից իսրայելամետ պետքարտուղարը:
Նշենք, որ սա պատմության մեջ առաջին դեպքն է, երբ ԱՄՆ ԿՀՎ նախկին ղեկավարը նշանակվում է պետքարտուղարի պաշտոնում: Նա արդեն հայտարարել է, որ աշխատելու է ի շահ իր երկրի:

New Secretary of State: Will the US Foreign Policy Become More Agressive?
President of the United States Donald Trump once again surprised the whole world, by firing the Secretary of State, Rex Tillerson. It is interesting that, like the whole world, Tillerson himself learned about his resignation from the "Twitter" post.  And after Tillerson’s Deputy Steve Goldstein said that the Secretary of State did not speak with the president and he did not know anything about the reasons for this decision, he was also fired from his job.
Instead, the US president nominated the secretary of state 54-year-old Mike Pompeo, who was the head of the CIA for over a year. Now, if Congress approves his candidacy in April, the post of foreign minister will be occupied by a man, who opposes the closure of the prison at Guantanamo and considers Islam a threat to the United States. At the moment, it can be said that Congress will without doubt confirm Pompeo in this position.
Whatever it was, Trump had already made a decision and explained it with some of the disagreements that existed between them, concerning, for example, Iran's nuclear program.
It is difficult to say exactly which position Pompeo will take on a number of important international problems, such as the Syrian conflict, Iran's nuclear program, etc. Assumptions so far can only be done according to his previous interviews.
It is obvious that in the issue of Iran's nuclear program, he has more radical views than Rex Tillerson had. Speaking about Iran's nuclear agreement in 2015, Pompeo said in an interview that he was looking forward to the possibility of canceling a deal with "the world's largest sponsor of terrorism." Back in 2014, he said that military operations against Iranian nuclear facilities could be much more effective than any diplomatic initiatives. In 2017, in an interview, Pompeo noted that Iran is responsible for the chaos in Iraq, Yemen and other countries, and all this must be stopped. He repeatedly condemned Iran and Russia for their presence in Syria. Pompeo said that Iran is connected with the "Islamic state", which, by the way, he considers a threat to the US and Europe.
Referring to the issue of Syria, Pompeo noted in his interviews that he cannot imagine a "stable Syria" led by Bashar Assad. According to him, Assad is a puppet of Iran. Given the above-mentioned, it is possible that on these matters Pompeo will take a more aggressive stance than the US administration has had until now.
As for Israel, the latter did not pay much attention to the appointment of a new US Secretary of State, despite the fact that Pompeo is a great friend of Israel. Neither Prime Minister Benjamin Netanyahu nor Foreign Minister Tzipi Livni officially congratulated Pompeo on his appointment. From Israel Pompeo was congratulated only by the Minister of Transport and Intelligence Israel Katz, who had previously met him several times. He congratulated Pompeo on his "Twitter" and thanked him for his support to Israel.
Pompeo was in Israel in 2015, when he was still a senator from Kansas. He then stated that Netanyahu's efforts to counter Iran's nuclear program are excellent and deserve praise. It is possible that Pompeo will become the most pro-Israeli secretary of state in the last ten years.
It should be noted that this is the first time in the history of the United States that the former head of the CIA is appointed as Secretary of State. He has already said that he will work for the good of his country.