ԱՄՆ քաղաքականությունը Մերձավոր Արևելքում արդյոք կդառնա՞ առավել ագրեսիվ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերթական անգամ անակնկալի բերեց ողջ աշխարհին, հատկապես երկրի արդեն նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին: Ուշագրավ է, որ ինչպես և ողջ աշխարհը, այնպես էլ անձամբ Թիլերսոնն իր պաշտոնանկության մասին տեղեկացավ Twitter-ից: Իսկ այն բանից հետո, երբ Թիլերսոնի տեղակալ Սթիվի Գոլդշթեյնը հայտարարեց, որ պետքարտուղարը չի խոսել նախագահի հետ և իրեն ոչինչ հայտնի չէ նման որոշման պատճառների մասին, Գոլդշթեյնին ևս հեռացրին աշխատանքից:
ԱՄՆ նախագահը երկրի պետքարտուղարի պաշտոնի համար առաջադրել է 54-ամյա Մայք Պոմպեոյի թեկնածությունը, ով մինչ այժմ մեկ տարուց ավել ղեկավարել է ԿՀՎ-ն: Այժմ, եթե Կոնգրեսն ապրիլին հաստատի նրա թեկնածությունը, ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնը կստանձնի մարդ, ով արդարացնում է Գուանտանամո բանտում իրականացվող բռնությունները և իսլամն անվանում է սպառնալիք ԱՄՆ-ի համար: Տվյալ պահին կարելի է ասել՝ կասկած չկա, որ Կոնգրեսը կհաստատի նրան ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում:
Ինչևէ, Թրամփն արդեն կատարել է իր որոշումը և հիմնավորել այն որոշ հարցերի, այդ թվում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Թիլերսոնի հետ ունեցած տարաձայնություններով:
Դժվար է հստակ ասել, թե ինչ քայլերի կդիմի Պոմպեոն՝ կապված մի շարք միջազգային կարևոր խնդիրների հետ, ինչպիսին են Սիրիական հակամարտությունը, Իրանի միջուկային ծրագիրը և այլն: Դատողություններ առայժմ կարելի է անել՝ հիմնվելով նրա նախկին հարցազրույցների վրա:
Ակնհայտ է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի հարցում նա շատ ավելի ծայրահեղական հայացքներ ունի, քան Ռեքս Թիլերսոնը: Խոսելով 2015 թվականին Իրանի հետ կնքված միջուկային պայմանագրի մասին՝ Պոմպեոն ասել է, որ անհամբերությամբ սպասում է հնարավորության, երբ հնարավոր կլինի չեղարկել «ահաբեկչության համար աշխարհի խոշորագույն հովանավոր հանդիսացողի» հետ կնքված գործարքը: Դեռևս 2014 թվականին նա հայտարարել էր, որ իրանական միջուկային օբյեկտների ուղղությամբ ռազմական հարվածները շատ ավելի արդյունավետ կարող են լինել, քան ցանկացած դիվանագիտական քայլ: 2017 թվականին իր հարցազրույցներից մեկի ընթացքում նա նշել է, որ Իրանը պատասխանատու է Իրաքի, Եմենի և որոշ այլ երկրների քաոսի համար, և այդ ամենին պետք է վերջ տալ: Նա բազիմցս քննադատել է Իրանի և Ռուսաստանի ներկայությունը Սիրիայում: Պոմպեոն հայտարարել է, որ Իրանը կապ ունի «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ, որին, ի դեպ,  լուրջ սպառնալիք է անվանել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի համար: 2016 թվականին Պոմպեոն պահանջեց, որպեսզի ԱՄՆ նահանգներից մեկում գտնվող մզկիթը չեղյալ հայտարարի իմամի ելույթը, ով տասնամյակներ առաջ գովաբանել էր ՀԱՄԱՍ-ը: Արդյունքում միջոցառումը չեղյալ էր հայտարարվել:
Իր հարցազրույցներում անդրադառնալով Սիրիական հակամարտությանը՝ Պոմպեոն նշել էր, որ չի կարող պատկերացնել «կայուն Սիրիա» Բաշար Ասադի նախագահությամբ: Նրա խոսքով, Ասադն Իրանի խամաճիկն է: Հաշվի առնելով այս ամենը՝ չի բացառվում, որ վերոնշյալ հարցերում Պոմպեոն կորդեգրի առավել ագրեսիվ դիրքորոշում, քան ԱՄՆ վարչակազմն ուներ մինչ այժմ:
Ինչ վերաբերում է Իսրայելին, ապա վերջինս առանձնապես ուշադրության չարժանացրեց ԱՄՆ նոր պետքարտուղարի նշանակումը՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Պոմպեոն հանդիսանում է Իսրայելի մեծ բարեկամ: Ո՛չ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, ո՛չ երկրի ԱԳՆ-ն պաշտոնական շնորհավորանք չեն հղել Պոմպեոյին՝ կապված իր նշանակման հետ: Պոմպեոյին Իսրայելից շնորհավորել է միայն նրա հետ նախկինում մի քանի հանդիպում ունեցած Իսրայելի տրանսպորտի և հետախուզության նախարար Իսրաել Կացը՝ գրառում կատարելով իր թվիթերյան էջում և շնորհակալություն հայտնելով Իսրայելին ցուցաբերած աջակցության համար:
Պամպեոն Իսրայելում եղել է 2015 թվականին, երբ դեռ սենատոր էր Կանզասից: Նա այն ժամանակ հայտարարեց, որ իրանական միջուկային գործարքին դիմակայելու Նեթանյահուի ջանքերը գերազանց են և արժանի են բարձր գովասանքի: Միգուցե Պոմպեոն կդառնա վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենից իսրայելամետ պետքարտուղարը:
Նշենք, որ սա պատմության մեջ առաջին դեպքն է, երբ ԱՄՆ ԿՀՎ նախկին ղեկավարը նշանակվում է պետքարտուղարի պաշտոնում: Նա արդեն հայտարարել է, որ աշխատելու է ի շահ իր երկրի:

Новый госсекретарь: станет ли внешняя политика США более агрессивной?
Президент США Дональд Трамп в очередной раз преподнес сюрприз всему миру, особенно - уже бывшему госсекретарю страны Рексу Тиллерсону.  Интересно, что как и весь мир, так и сам Тиллерсон узнал о своей отставке из поста в "Твиттере". А после того, как заместитель Тиллерсона Стив Голдштейн заявил, что госсекретарь не говорил с президентом и ему ничего не известно о причинах подобного решения, его тоже уволили с работы.
Президент США выдвинул на должность госсекретаря кандидатуру 54-летнего Майка Помпео, который уже более года был главой ЦРУ. Теперь, если Конгресс в апреле утвердит его кандидатуру, то должность главы внешнеполитического ведомства займет человек, который выступает против закрытия тюрьмы в Гуантанамо и считает ислам угрозой для США. На данный момент можно сказать, что Конгресс без сомнений утвердит Помпео на этом посту.
Как бы то не было, Трамп уже принял решение и объяснил его некоторыми разногласиями, которые были между ними и касались, например, ядерной программы Ирана.
Трудно точно сказать, какую позицию примет Помпео по ряду важных международных проблем, таких как сирийский конфликт, ядерная программа Ирана и т.д. Предположения пока что можно делать только судя по его прежним интервью.
Очевидно, что в вопросе ядерной программы Ирана он имеет более радикальные взгляды, чем Рекс Тиллерсон. Говоря о ядерном соглашении Ирана 2015 года, Помпео в одном из своих интервью отметил, что с нетерпением ждет возможности, когда можно будет отменить сделку с "крупнейшим в мире спонсором терроризма". Еще в 2014 году он заявил, что военные удары по иранским ядерным объектам могут быть намного эффективнее любых дипломатических инициатив. В 2017 году в одном из своих интервью Помпео отметил, что Иран носит ответственность за хаос в Ираке, Йемене и других странах, и всему этому надо поставить конец. Он неоднократно осуждал Иран и Россию за присутствие в Сирии. Помпео заявлял, что Иран связан с "Исламским государством", которое, кстати, он считает угрозой для США и Европы.
Касаясь вопроса Сирии, Помпео в своих интервью отмечал, что не может представить "стабильную Сирию" во главе с Башаром Асадом. По его словам, Асад является марионеткой Ирана. Учитывая вышеперечисленное, не исключено, что в этих вопросах Помпео примет более агрессивную позицию, чем до сих было у администрации США.
Что касается Израиля, то последний не обратил особого внимания на назначение нового госсекретаря США, несмотря на то, что Помпео является большим другом Израиля. Ни премьер министр Израиля Беньямин Нетаньяху, ни глава МИД Ципи Ливни официально не поздравили Помпео с его назначением. Из Израиля Помпео поздравил только министр транспорта и разведки Исраэль Кац, который прежде несколько раз встречался ним. Он поздравил Помпео в своем "Твиттере" и поблагодарил его за поддержку Израилю.
Помпео был в Израиле в 2015 году, когда был еще сенатором из Канзаса. Он тогда заявил, что усилия Нетаньяху по противодействию ядерной программе Ирана превосходны и заслуживают высокой оценки. Не исключено, что Помпео станет самым произраильским госсекретарем за последние десять лет.
Отметим, что это первый в истории США случай, когда бывшего главу ЦРУ назначают госсекретарем. Он уже заявил, что будет работать во благо своей страны.