Եվրոպայի անտարբերությունը և թուրքական շահերը
Սիրիական Աֆրինում տիրող իրավիճակը գնալով ավելի է սրվում: Թուրքիան ոչ միայն աստիճանաբար էլ ավելի է ակտիվացնում իր ռազմական գործողությունները Սիրիայում, այլ նաև բավականին սուր է արձագանքում «Ձիթենու ճյուղ» գործողության վերաբերյալ հնչած ցանկացած քննադատության: Օրերս Եվրախորհրդարանն ընդունեց բանաձև, որում իր մտահոգությունն էր հայտնում «քրդերի կողմից վերահսկվող տարածքներում Թուրքիայի միջամտության» վերաբերյալ՝ կոչ անելով Թուրքիային զորքերը դուրս բերել Աֆրինից: Իրավական որևէ ուժ չունեցող այս բանաձևում նաև նշվում է, որ Թուրքիայի գործողությունները սրում են իրավիճակը Սիրիայում և բացասաբար են ազդում սիրիական ճգնաժամի կարգավորման շուրջ խաղաղ բանակցությունների վրա:
Ինչպես և ակնկալվում էր Թուրքիայի իշխանությունների արձագանքն այս բանաձևին բավականին կոշտ էր և կտրուկ: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը ոչ միայն հայտարարեց, որ Եվրախորհրդարանի բանաձևը որևէ նշանակություն չունի իրենց համար, այլ նաև «զգուշացրեց», որ Եվրախորհրդարանը «որևէ իրավունք չունի սովորեցնել Թուրքիային»: Իր հերթին երկրի վարչապետ Յըլդըրըմը հայտարարեց, թե Աֆրինում իր գործողություններով «Թուրքիան պաշտպանում է Եվրոպային ահաբեկչությունից, և նման բանաձևեր ընդունելու փոխարեն Եվրոպան պետք է Թուրքիայի համար ամեն օր աղոթի»:
Թուրքիայի կողմից նման ակնհայտ ցինիզմի պատճառները գուցե շատ են, սակայն, առանձնացնենք դրանցից հիմնականները:
Նախ, աշխարհագրական իր դիրքի և ունեցած ռեսուրսների շնորհիվ Թուրքիան կարողանում է առաջ մղել իր շահերն ինչպես սեփական երկրում, այնպես էլ տարածաշրջանում: Երկրում տիրող բռնատիրական կարգերի (մարդիկ հետապնդումների են ենթարկվում անգամ սոցկայքերում իշխանություններին քննադատելու համար), մարդու իրավունքների խախտումների, քրդերի դեմ իրականացվող գործողությունների մասին տեղյակ է ողջ աշխարհը: Այնումենայնիվ, քչերն են այդ մասին խոսում, իսկ հնչած խոսքերն էլ պարզապես քննադատություններ են, որոնք որևէ գործողություն չեն ենթադրում: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է ժողովրդավարական արժեքներ քարոզող Արևմուտքին, որի համար, սակայն, տարածաշրջանում գործընկերոջը չկորցնելն ու նրա հետ լավ հարաբերություններ ունենալն այսօր առաջնային է ցանկացած արժեքից:
Երկրորդ, Թուրքիային հաջողվել է «վստահեցնել» Եվրոպային, որ արդյունավետորեն իրականացնում է ԵՄ հետ կնքած միգրանտների գործարքը: Սրա մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ ընդամենը օրեր առաջ ԵՄ-ն հայտարարեց, որ Թուրքիային կտրամադրի գործարքով սահմանված 3 միլիարդ եվրոյի երկրորդ տրանշը: ԵՄ կողմից նման քայլի իրականացումը, չնայած Թուրքիայի իշխանությունների կողմից սեփական երկրում և Սիրիայում իրականացվող գործողություններին, ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն իսկապես հավատացած է, որ Թուրքիան կկարողանա օգնել ազատվել այդ «գլխացավանքից»: Իսկ Թուրքիայի այդ «մեծահոգությանն» իբրև փոխհատուցում ԵՄ-ն սահմանափակվում է միայն ժամանակ առ ժամանակ քննադատական հայտարարություններ անելով:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ կարող ենք փաստել, որ քանի դեռ Արևմուտքը շարունակում է Թուրքիայի նկատմամբ վարել առավել քան մեղմ քաղաքականություն՝ հանդես գալով միայն պասիվ քննադատողի դիրքերից, Թուրքիան էլ ավելի շատ է սկսելու բռնի ուժով և կրակոցներով առաջ տանել սեփական շահերը՝ չխնայելով անգամ անմեղ կանանց և երեխաների կյանքը: Պատահական չէ, որ այսօր Աֆրինում Թուրքիայի կողմից հիվանդանոց է ռմբակոծվել, որի արդյունքում նախնական տվյալներով զոհվել է 16 քաղաքացիական անձ:

Europe's Indifference and Turkey's Interests
The situation over Afrin is becoming much tenser. Turkey not only gradually activates its military operations in Syria, but also reacts harshly to any criticism to the "Operation Olive Branch". Recently, the European Parliament adopted a resolution expressing its concernս over Turkey's intervention in the Kurdish-controlled areas calling on Turkey to withdraw its troops from Afrin. This resolution, which has no legal force, also points out that Turkey's actions aggravate the situation in Syria and negatively affect peaceful negotiations on the Syrian crisis.
As it was expected, the reaction of the Turkish authorities to this resolution was rather tough and sharp. Turkish President Erdogan not only stated that the European Parliament's resolution did not matter to them, but also "warned" that the European Parliament "has no right to teach Turkey." In his turn, Prime Minister Yildirim stated that with its actions in Afrin "Turkey protects Europe from terrorism, and instead of adopting such resolutions, Europe should pray for Turkey every day."
The reasons for Turkey's apparent cynicism may be many, but let's refer to the main ones.
First, due to its geographical position and resources, Turkey is able to push its interests both in its own country and in the region. The world is aware of the dictatorship in the country (people are being persecuted even for criticizing the authorities in social networks), human rights violations and activities against the Kurds. However, few are talking about it, and the statements are just criticisms that do not consider any action. In particular, it refers to the West that advocates democratic values, for which, however, losing its partner in the region and having good relations with it is a priority today.
Second, Turkey has succeeded in "assuring" Europe that it effectively implements the migrant deal signed with the EU. This is evidenced by the fact that just a few days ago the EU declared that Turkey will provide the second tranche of the 3 billion euros fixed by the deal. This step by the EU, despite the actions of the Turkish government in its own country and in Syria shows that the EU really believes that Turkey will be able to help get rid of this "headache." And as compensation Turkey's "generosity” is limited only by making critical statements from time to time.
Taking into account the above-mentioned, we can state that while the West continues to pursue a milder policy towards Turkey, acting only from the position of a passive critic, Turkey will start with more intensity and with shooting pursuing its own interests, not sparing even the lives of innocent women and children. It is no coincidence that a day before Turkey bombarded a hospital in Afrin, living 16 civilians dead.