Եվրոպայի անտարբերությունը և թուրքական շահերը
Սիրիական Աֆրինում տիրող իրավիճակը գնալով ավելի է սրվում: Թուրքիան ոչ միայն աստիճանաբար էլ ավելի է ակտիվացնում իր ռազմական գործողությունները Սիրիայում, այլ նաև բավականին սուր է արձագանքում «Ձիթենու ճյուղ» գործողության վերաբերյալ հնչած ցանկացած քննադատության: Օրերս Եվրախորհրդարանն ընդունեց բանաձև, որում իր մտահոգությունն էր հայտնում «քրդերի կողմից վերահսկվող տարածքներում Թուրքիայի միջամտության» վերաբերյալ՝ կոչ անելով Թուրքիային զորքերը դուրս բերել Աֆրինից: Իրավական որևէ ուժ չունեցող այս բանաձևում նաև նշվում է, որ Թուրքիայի գործողությունները սրում են իրավիճակը Սիրիայում և բացասաբար են ազդում սիրիական ճգնաժամի կարգավորման շուրջ խաղաղ բանակցությունների վրա:
Ինչպես և ակնկալվում էր Թուրքիայի իշխանությունների արձագանքն այս բանաձևին բավականին կոշտ էր և կտրուկ: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը ոչ միայն հայտարարեց, որ Եվրախորհրդարանի բանաձևը որևէ նշանակություն չունի իրենց համար, այլ նաև «զգուշացրեց», որ Եվրախորհրդարանը «որևէ իրավունք չունի սովորեցնել Թուրքիային»: Իր հերթին երկրի վարչապետ Յըլդըրըմը հայտարարեց, թե Աֆրինում իր գործողություններով «Թուրքիան պաշտպանում է Եվրոպային ահաբեկչությունից, և նման բանաձևեր ընդունելու փոխարեն Եվրոպան պետք է Թուրքիայի համար ամեն օր աղոթի»:
Թուրքիայի կողմից նման ակնհայտ ցինիզմի պատճառները գուցե շատ են, սակայն, առանձնացնենք դրանցից հիմնականները:
Նախ, աշխարհագրական իր դիրքի և ունեցած ռեսուրսների շնորհիվ Թուրքիան կարողանում է առաջ մղել իր շահերն ինչպես սեփական երկրում, այնպես էլ տարածաշրջանում: Երկրում տիրող բռնատիրական կարգերի (մարդիկ հետապնդումների են ենթարկվում անգամ սոցկայքերում իշխանություններին քննադատելու համար), մարդու իրավունքների խախտումների, քրդերի դեմ իրականացվող գործողությունների մասին տեղյակ է ողջ աշխարհը: Այնումենայնիվ, քչերն են այդ մասին խոսում, իսկ հնչած խոսքերն էլ պարզապես քննադատություններ են, որոնք որևէ գործողություն չեն ենթադրում: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է ժողովրդավարական արժեքներ քարոզող Արևմուտքին, որի համար, սակայն, տարածաշրջանում գործընկերոջը չկորցնելն ու նրա հետ լավ հարաբերություններ ունենալն այսօր առաջնային է ցանկացած արժեքից:
Երկրորդ, Թուրքիային հաջողվել է «վստահեցնել» Եվրոպային, որ արդյունավետորեն իրականացնում է ԵՄ հետ կնքած միգրանտների գործարքը: Սրա մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ ընդամենը օրեր առաջ ԵՄ-ն հայտարարեց, որ Թուրքիային կտրամադրի գործարքով սահմանված 3 միլիարդ եվրոյի երկրորդ տրանշը: ԵՄ կողմից նման քայլի իրականացումը, չնայած Թուրքիայի իշխանությունների կողմից սեփական երկրում և Սիրիայում իրականացվող գործողություններին, ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն իսկապես հավատացած է, որ Թուրքիան կկարողանա օգնել ազատվել այդ «գլխացավանքից»: Իսկ Թուրքիայի այդ «մեծահոգությանն» իբրև փոխհատուցում ԵՄ-ն սահմանափակվում է միայն ժամանակ առ ժամանակ քննադատական հայտարարություններ անելով:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ կարող ենք փաստել, որ քանի դեռ Արևմուտքը շարունակում է Թուրքիայի նկատմամբ վարել առավել քան մեղմ քաղաքականություն՝ հանդես գալով միայն պասիվ քննադատողի դիրքերից, Թուրքիան էլ ավելի շատ է սկսելու բռնի ուժով և կրակոցներով առաջ տանել սեփական շահերը՝ չխնայելով անգամ անմեղ կանանց և երեխաների կյանքը: Պատահական չէ, որ այսօր Աֆրինում Թուրքիայի կողմից հիվանդանոց է ռմբակոծվել, որի արդյունքում նախնական տվյալներով զոհվել է 16 քաղաքացիական անձ:

Турецкие интересы и безразличие Европы
Ситуация в сирийском Африне все более усугубляется. Турция не только еще более активизирует свои военные действия в Сирии, но и довольно остро реагирует на любую критику, звучащую в отношении операции ''Оливковая ветвь''. На днях Европарламент принял резолюцию, в которой выражает свою озабоченность по отношению к ''действиям Турции на  территориях, контролируемых курдами'', призвав Турцию вывести войска из Африна. В этой резолюции, не имеющей юридической силы, также отмечается, что действия Турции обостряют ситуацию в Сирии и негативно влияют на ход мирных переговоров по урегулированию сирийского кризиса.
Как и ожидалось, реакция властей Турции на резолюцию была достаточно жесткой и резкой. Президент Турции Эрдоган не только заявил, что резолюция Европарламента не имеет никакого значения для них, но также ''предупредил'', что Европарламент ''не имеет права учить Турцию''. В свою очередь премьер-министр Йылдырым заявил, что своими действиями в Африне ''Турция защищает Европу от терроризма, и вместо принятия таких резолюций Европа должна каждый день молиться за Турцию''...
Причин такого явного цинизма со стороны Турции может быть много, но выделим основные из них.
Во-первых, благодаря своему географическому положению и имеющимся ресурсам Турции удается продвигать свои интересы как в собственной стране, так и в регионе. О диктаторском устое страны (люди подвергаются преследованиям даже из-за критики властей в социальных сетях), нарушениях прав человека, о действиях, осуществляемых против курдов, знает весь мир. Тем не менее, мало кто говорит об этом, а прозвучавшие слова - лишь критика, которая не предполагает никаких действий. Речь, в частности, идет о Западe, пропагандирующем демократические ценности, для которого, тем не менее, не потерять партнера в регионе и поддерживать хорошие отношения с ним сегодня оказывается выше любых ценностей.
Во-вторых, Турции удалось ''заверить'' Европу, что она эффективно реализует заключенную с ЕС сделку о мигрантах. Об этом свидетельствует то обстоятельство, что всего несколько дней назад ЕС заявил, что  предоставит Турции предусмотренный сделкой второй транш в 3 млрд евро. Осуществление такого шага со стороны ЕС, несмотря на действия властей Турции в своей стране и в Сирии, показывает, что ЕС действительно верит в то, что Турция сможет помочь Европе избавиться от ''головной боли'' - мигрантов. А в качестве компенсации Турции за эту ''щедрость'' ЕС ограничивает себя, время от времени выступая с критическими заявлениями.
Учитывая вышесказанное, можно констатировать, что пока Запад продолжает проводить более мягкую политику по отношению к Турции, выступая только с позиций пассивного критика, Турция еще больше нагло, используя право силы, будет продвигать собственные интересы, не щадя жизни даже невинных женщин и детей. И не случайно, что сегодня в Африне Турция обстреляла больницу, в результате чего, по предварительным данным, погибли 16 гражданских лиц.