Դժվար է այստեղից անտարբեր դուրս գալ. Լեհաստանի Սենատի պատվիրակությունը hարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների ու Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանի, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանի և Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի ուղեկցությամբ մարտի 18-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների և Եվրոպական միության հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Մարեկ Ռոցկին և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Լեհաստանի Սենատի անունից ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել հուշամատյանում:
Մարեկ Ռոցկին, ցավակցություն հայտնելով հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանության համար, նշել է, որ հայ և լեհ ժողովուրդների նկատմամբ նախորդ դարում իրականացվել են դաժան ոճրագործություններ և հավելել, որ ամեն ինչ պետք է անել, որ երկու երկրների նոր սերունդը խաղաղ ճանապարհով կերտի իր ապագան:

Delegation of Senate of Poland Pays Tribute in Tsitsernakaberd Memorial Complex
On March 18, the delegation of the Foreign and European Union Affairs Committee of the Senate of the Republic of Poland accompanied by the Head of the RA NA Armenia-Poland Friendship Group Vahan Harutyunyan, the member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Shirak Torosyan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Poland to Armenia Paweł Cieplak visited Tsitsernakaberd memorial Complex, official page of RA National Assembly reports.
The Chairman of the Foreign and European Union Affairs Committee of the Senate of the Republic of Poland Marek Rocki and the members of the delegation led by him laid a wreath and flowers at 1915 Armenian Genocide Memorial Complex and at eternal fire and honoured in silence the memory of Holy Martyrs on behalf of the Senate of Poland.
The guests had also been in the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents proving the Armenian Genocide, observed the exhibits and left a note in the Book of Honorable Guests.
Offering his condolences for the Genocide committed towards the Armenian people Marek Rocki noted that severe crimes had been towards the Armenian and Polish peoples in the previous century and added we should do our best that the new generation of the two countries build its future through peaceful means.