ՌԴ նախագահական ընտրություններն արդյունավետ էին կազմակերպված, սակայն մրցակցություն գրեթե չկար. ԵԱՀԿ
ՌԴ նախագահական ընտրություններն արդյունավետ էին կազմակերպված, սակայն ազատությունների մի շարք սահմանափակումներ կրճատել էին մրցակցության հնարավորությունները, նշված է ԵԱՀԿ (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության հայտարարության մեջ։
«Մարտի 18-ի ՌԴ նախագահական ընտրություններն անցել են չափազանց վերահսկվող իրավական եւ քաղաքական միջավայրում եւ ուղեկցվել են քննադատության կանոնավոր ճնշմամբ։ Միաժամանակ, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն անցկացրել է արդյունավետ եւ բաց ընտրություններ, հատկապես տեխնիկական կողմն արժանի է դրական գնահատականի»,–ասել է նա։
Դիտորդական առաքելության բյուրոյի ղեկավար Յան Պետերսենը հայտարարել է, որ դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցը պատրաստ կլինի մոտ 2 ամսից։

ОБСЕ: выборы президента РФ были проведены эффективно, но при недостаточной конкуренции
Выборы президента РФ 18 марта были организованы эффективно, однако ограничения ряда свобод снизили возможности для конкуренции. Общее заявление наблюдательной миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ и Парламентской ассамблеи ОБСЕ зачитал спецкоординатор ОБСЕ Михаэль Георг Линк, передает ТАСС
«Выборы президента РФ 18 марта прошли в избыточно контролируемом юридическом и политическом окружении и сопровождались регулярным подавлением критики, - сказал он. - В то же время ЦИК проводил выборы эффективно и открыто, организация технической стороны выборов заслуживает позитивной оценки», - сказал он.
Между тем, по его словам, «ограничения на фундаментальные свободы - собраний, выражения мнений - ограничили пространство для политического взаимодействия и привели к недостаточному уровню конкуренции»