ՌԴ նախագահական ընտրություններն արդյունավետ էին կազմակերպված, սակայն մրցակցություն գրեթե չկար. ԵԱՀԿ
ՌԴ նախագահական ընտրություններն արդյունավետ էին կազմակերպված, սակայն ազատությունների մի շարք սահմանափակումներ կրճատել էին մրցակցության հնարավորությունները, նշված է ԵԱՀԿ (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության հայտարարության մեջ։
«Մարտի 18-ի ՌԴ նախագահական ընտրություններն անցել են չափազանց վերահսկվող իրավական եւ քաղաքական միջավայրում եւ ուղեկցվել են քննադատության կանոնավոր ճնշմամբ։ Միաժամանակ, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն անցկացրել է արդյունավետ եւ բաց ընտրություններ, հատկապես տեխնիկական կողմն արժանի է դրական գնահատականի»,–ասել է նա։
Դիտորդական առաքելության բյուրոյի ղեկավար Յան Պետերսենը հայտարարել է, որ դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույցը պատրաստ կլինի մոտ 2 ամսից։

OSCE: Russia's Presidential Election was Marred by Lack of Genuine Competition
Russia's presidential election was marred by a lack of genuine competition, even if the vote itself was generally well-conducted, the OSCE said on Monday, CNNreported.
According to the statement, read out by Michael Georg Link, who led a team of observers from OSCE, restrictions on fundamental freedoms "have limited the space for political engagement and resulted in a lack of genuine political competition.”
“A choice without a real competition, as we have seen in this election, unfortunately is not a real choice,” noted Link.
Jan Petersen, OSCE Ambassador and head of OSCE/ODIHR Election Observation Mission, said that the final report on election observation will be published in about two months.