Սխալմամբ 31 տարի բանտ նստած ամերիկացին միլիոնատեր է դարձել
Ամերիկացին, որը սխալմամբ 31 տարի բանտ է նստել, ստացել է 1 մլն դոլարի փոխհատուցում: Այս մասին հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ հղում կատարելով Fox 17 նորությունների պորտալին: Թենեսիի նահանգի բնակիչ Լոուրենս Մաքքինիին 2009 թվականին ազատ էին արձակել, քանի որ նրա գործով նոր հանցանշաններ էին հայտնվել:
61 տարեկան տղամարդու վրայից հանել են բռնաբարության և գողություն անելու մեղադրանքները և որպես փոխհատուցում վճարել ընդամենը 75 դոլար:
«Իմ քսան, երեսուն և նույնիսկ քառասուն տարիները խլել է կառավարությունը: Ես իմ կյանքը դասավորելու ոչ մի հնարավորություն չեմ ունեցել»,- ասել Է Մաքքինին:
Նա հնարավորություն է ստացել փոխհատուցման ավելացում պահանջել միայն ութ տարի անց՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 20-ին, երբ նահանգի նահանգապետը վերականգնել է նրա իրավունքները:
Նշվում է, որ նահանգի բողոքների քննման հանձնաժողովը մարտի 21-ին պարտավորվել է 1 մլն դոլարի չափով առավելագույն փոխհատուցում վճարել։ Մաքքինիին անմիջապես կվճարեն 353 հազար դոլար, որպեսզի նա վճարի փաստաբանի ծառայությունների դիմաց և մարի պարտքերը, իսկ մնացած 647 հազարը կբաժանեն 3350 դոլարի չափով ամսական վճարումների համար:
Պետությունը երաշխավորում Է վճարումներն ապահովել առնվազն տասը տարվա ընթացքում, նրա մահվան դեպքում փողը կվճարեն կնոջն ու ժառանգներին:

Отсидевший в тюрьме по ошибке 31 год американец стал миллионером
Американец, по ошибке отсидевший в тюрьме 31 год, получил компенсацию в один миллион долларов. Об этом сообщил новостной портал Fox 17, передает Lenta.ru.
Лоуренса МакКинни из штата Теннесси (Lawrence McKinney) освободили в 2009 году, так как по его делу появились новые улики. С 61-летнего мужчины сняли обвинения в изнасиловании и краже со взломом и выдали 75 долларов в качестве компенсации.
"Мои двадцать, тридцать и даже сорок лет отняло правительство. У меня не было ни единого шанса устроить свою жизнь", - пожаловался МакКинни.
Он получил возможность потребовать увеличения компенсации только спустя восемь лет 20 декабря 2017 года, когда губернатор штата реабилитировал его.
Комиссия по рассмотрению жалоб штата в среду 21 марта обязалась выплатить максимальную компенсацию, которая полагается в случае заключения в тюрьму по ошибке - один миллион долларов.
МакКинни сразу же выплатят 353 тысячи долларов, чтобы он смог оплатить услуги адвоката и погасить долги, а оставшиеся 647 тысяч разделят на месячные выплаты в 3350 долларов. Государство гарантирует обеспечивать выплаты в течение не менее десяти лет, в случае его смерти деньги будут выплачивать жене и наследникам.