Սկրիպալի գործը. կհաջողվի՞ ՌԴ-ին խուսափել տնտեսական նոր պատժամիջոցներից
Եվրոպական երկրների առաջնորդները պաշտոնապես համաձայնեցին Մեծ Բրիտանիայի հետ, որ ամենայն հավանականությամբ բրիտանական Սոլսբերիում նյարդակաթվածային նյութով հարձակման պատասխանատվությունը կրում է Ռուսաստանը: «Մենք անվերապահորեն աջակցում եք Միացյալ Թագավորությանը մեր ընդհանուր անվտանգությանն ուղղված այդ հանդուգն սպառնալիքի առաջ», - ասվում է Բրյուսելում մարտի 22-ին կայացած բանակցությունների արդյունքում ԵՄ առաջնորդների համատեղ հայտարարությունում: Նշվում է, որ Ռուսաստանում ԵՄ մշտական ներկայացուցիչը հետ է կանչվում խորհրդակցությունների համար:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյին հաջողվել է հասնել նրան, որ ԵՄ երկրների դիրքորոշումը Սոլսբերիի միջադեպի վերաբերյալ լինի շատ ավելի կոշտ, քան մինչ գագաթաժողովը: «Մենք վճռական ենք համատեղ արձագանքելու ոչ միայն կիրառված կոշտ ձևակերպումներով, այլ նաև հավանական է հավելյալ այլ միջոցներով», - գագաթաժողովից հետո հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
ԵՄ մի քանի երկիր արդեն դիտարկում են ռուս դիվանագետներին արտաքսելու կամ Մոսկվայից իրենց դեսպաններին հետ կանչելու հավանականությունը: Առայժմ նման հնարավորության մասին հայտարարել են Խորվաթիան, Լատվիան, Սլովակիան, Չեխիան: Թեև դեսպաններին հետ կանչելը նվազեցնում է քաղաքական երկխոսության շանսերը, սակայն պետք է նկատել, որ այս հարցում կողմերը լուրջ դժվարություններ ունեին նաև նախկինում: Միևնույն ժամանակ հռետորաբանության կոշտացումը հնարավորություն է տալիս խուսափելու տնտեսական նոր պատժամիջոցներ սահմանելուց: Նշենք, որ Ռուսաստանի դեմ արդեն իսկ գործող պատժամիջոցները լուրջ դժգոհություն են առաջացնում եվրոպական առանձին երկրներում, ինչի մասին վկայում է նաև տարբեր ընտրություններում ռուսամետ ուժերի հաղթանակը:
Ինչ վերաբերում է այս ամենին Ռուսաստանի արձագանքին, նշենք, որ Մոսկվայում ափսոսանք են հայտնել Բրյուսելի որոշման հետ կապված: ՌԴ նախագահի մամուլի խոսանկ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրելում չգիտեն, թե ինչ փաստարկներով է Լոնդոնը համոզել ԵՄ մյուս երկրներին: Միևնույն ժամանակ Մոսկվայում արդեն հայտարարել են, որ եվրոպական երկրների կողմից ռուս դիվանագետներին արտաքսելու յուրաքանչյուր դեպքին պատրաստվում են համարժեք պատասխան տալ:

Skripal Case: Will Russia Succeed in Avoiding New Economic Sanctions
The European leaders have officially agreed with the UK that Russia is likely to be responsible for the attack on a neurotoxic material in British Salisbury. In the joint statement made on March 22 the EU leaders said that they support the United Kingdom in the face of the blatant threat to their common security. It should be noted that the EU permanent representative in Russia is recalled for consultations.
It can be stated that British Prime Minister Theresa May succeeded in achieving that the EU's position on the Salisbury incident be much tougher than before the summit. "Germany and France agree that additional steps, on top of the recall of the ambassador, are necessary," Merkel said after the adoption of the joint statement.
Several EU countries are already considering the likelihood of deporting Russian diplomats or recalling their ambassadors from Moscow. Croatia, Latvia, Slovakia and the Czech Republic have announced such a probability. While recalling ambassadors reduces the chances of political dialogue, however, it should be noted that the parties had serious difficulties in the past as well.
At the same time, toughened rhetoric can help prevent new economic sanctions. It should be noted that the already existing sanctions against Russia cause serious dissatisfaction in some European countries, as evidenced by the victory of pro-Russian forces in different elections.
As for Russia's reaction to all this, let's note that Moscow expressed regrets to Brussels decision. Dmitry Peskov, a spokesman for the Russian president, said that the Kremlin does not know with what arguments London has convinced other EU countries. At the same time, Moscow has already stated that they are going to give an adequate response to each case of deportation of Russian diplomats by European countries.