ԱՄՆ - Ռուսաստան. պայքար Սաուդյան Արաբիայի համար
Դոնալդ Թրամփի հետ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպումով մեկնարկեց Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Մուհամմադ իբն Սալման ալ-Սաուդի մոտ երկշաբաթյա այցն ԱՄՆ: Նշենք, որ սա արաբական թագավորության թագաժառանգ արքայազնի կարգավիճակում Մուհամմադ իբն Սալմանի առաջին այցն է ԱՄՆ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համագործակցությունը ռազմական և պաշտպանական ոլորտներում, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում սաուդական ներդրումները:
Ուշագրավ է, որ իբն Սալմանի այցից առաջ Վաշինգտոնում ներկայացվել է Սաուդյան Արաբիային ամերիկյան զենքի վաճառքի ծավալը: Թրամփը պատմել է 12,5 միլիարդ դոլարի գործարքներ կնքելու մասին՝ նշելով, որ ապագայում նախատեսվում են ավելի մեծ թվով ևս մի քանի միլիարդ դոլարի հասնող նման պայմանագրեր: Թրամփը նշել էր, որ Սաուդյան Արաբիան հարուստ երկիր է՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս պատրաստվում է կիսել իր հարստության մի մասն ԱՄՆ-ի հետ աշխատատեղերի ստեղծման, աշխարհում լավագույն ռազմական տեխնիկայի գնման միջոցով: Հիշեցնենք, որ ռազմական պայմանագրերի փաթեթի վերաբերյալ հուշագիրը կողմերի միջև ստորագրվել է նախորդ տարի փետրվարին՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում Թրամփի առաջին արտասահմանյան այցի ընթացքում:
Թրամփի հետ բանակցություններից հետո Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնը հայտարարել է, որ իր երկիրը Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ-ի ամենահին գործընկերն է, «և այդ հարաբերությունների հիմքն իսկապես ահռելի է և խորը»: Նա հավելել է, որ կողմերն ընդհանուր շահեր ունեն ոչ միայն քաղաքական և ռազմական ոլորտներում, այլև տնտեսական:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի գարնանը Թրամփը և ալ-Սաուդը պայմանավորվել էին ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի կողմից 200 միլիարդ դոլարի ներդրումների մասին, որոնք պետք է իրականցվեին առաջիկա 4 տարիների ընթացքում, սակայն արքայազնը հայտարարել է, որ ծրագիրը գերազանցել է սպասելիքները, և Էր-Ռիադն ամերիկյան տնտեսության մեջ միայն 1 տարում կկատարի 400 միլիարդ դոլարի ներդրում:
Այցի շրջանակներում Սաուդյան Արաբիայի արքայազնը հանդիպել է նաև ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսի հետ: Հանդիպումից հետո ԱՄՆ Պետդեպը հաստատել է Սաուդյան Արաբիային 670 միլիոն դոլարի BGM-71 TOW հակատանկային հրթիռային համակարգերի վաճառքը: Բացի այդ, Սաուդյան Արաբիան ԱՄՆ-ից կգնի նաև ռազմական ուղղաթիռների սարքավորումներ (106 միլիոն դոլար), ինչպես նաև զրահապատ տրանսպորտային միջոցների և այլ ծանր ռազմական տեխնիկայի պահեստամասեր (300 միլիոն դոլար):
Թրամփի և ալ-Սաուդի հանդիպման առանցքային թեմաներից են եղել նաև Իրանից բխող հնարավոր սպառնալիքները և վերջինիս միջուկային զենքը: Ինչպես հայտնի է, Սաուդյան Արաբիան ի դեմս Իրանի սպառնալիք է տեսնում ոչ միայն իր, այլև ողջ Մերձավոր Արևելքի համար: Դա բացատրվում է նրանով, որ Սաուդյան Արաբիան և Իրանը մշտապես պայքար են մղում՝ տարածաշրջանում առաջնորդի դերն ստանձնելու համար: Նախորդ տարի իր հարցազրույցներից մեկում գահաժառանգ արքայազնը Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա ալի Խոմեյնիին անվանել  էր «Մերձավոր Արևելքի Հիտլեր»: Իսկ ԱՄՆ-ում օրերս տված հարցազրույցում նա նշել է, որ եթե Իրանին հաջողվի միջուկային զենք ստեղծել, ապա Սաուդյան Արաբիան կհետևի նրա օրինակ:
Նշենք, որ Սաուդյան Արաբիայի արքայազնի այցն ԱՄՆ բնավ ինքնանպատակ չէ. նա ցանկանում է ստանալ ԱՄՆ աջակցությունն ավելի շատ հարցերում, նախևառաջ, Իրանի և Կատարի հետ հարաբերություններում: Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Սաուդյան Արաբիան Եգիպտոսի, Բահրեյնի, ԱՄԷ-ի և արաբական ևս մի քանի երկրի հետ միասին շրջափակում հայտարարեցին Կատարի նկատմամբ՝ խզելով վերջինիս հետ դիվանագիտական հարաբերությունները և մեղադրելով այլ երկրների գործերին միջամտելու, ահաբեկչությունը հովանավորելու, ինչպես նաև Իրանի հետ համագործակցելու մեջ, որին, ի դեպ, նույնպես համարում են ահաբեկչության հովանավոր:
Չի բացառվում, որ Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄՆ-ի համագործակցությունը կարող է սպառնալ Ռուսաստանի շահերին: Դեռևս նախքան արքայազնի այցն ԱՄՆ, մի շարք փորձագետներ նշում էին, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր են համոզել գահաժառանգ արքայազնին զենք չգնել Ռուսաստանից՝ ի պատասխան Մերձավոր Արևելքում նրա իրականացրած քաղաքականության և Իրանի միջուկային գործարքին աջակցելուն:
Ի դեպ, Ռուսաստանն արդեն իսկ արձագանքել է թե՛ արքայազնի այցին, թե՛ այդ կանխատեսումներին: Մասնավորապես, ՌԴ նախագահի մամլո քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիայի արքայազնի այցը Վաշինգտոն երրորդ երկրների հարաբերությունների շրջանակ է, որը Մոսկվան հարգում է, սակայն Ռուսաստանի համար շարունակում է առաջնահերթ հանդիսանալ Թագավորության հետ հետագա հարաբերությունների կառուցումը և ավելի վաղ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը:

США - Россия: борьба за Саудовскую Аравию
Встречей с Дональдом Трампом в Белом доме стартовал почти двухнедельный визит принца Саудовской Аравии Мухаммада ибн Салман аль-Сауда в США. Отметим, что это первый визит Мухаммада ибн Салмана в США в качестве наследного принца арабского королевства. В ходе встречи стороны обсудили сотрудничество в военной и оборонной сферах, а также саудовские инвестиции в США.
Примечательно, что перед визитом ибн Салмана в Вашингтоне был представлен объем продаж американского оружия Саудовской Аравии. Трамп рассказал о заключении сделок размером в12,5 млрд долларов, отметив, что в будущем планируется еще большее количество таких договоров на несколько миллиардов долларов. Трамп отметил, что Саудовская Аравия - богатая страна, выразив надежду, что последняя собирается разделить часть своих богатств с США посредством создания рабочих мест совместно и покупки лучшей в мире военной техники. Напомним, что меморандум о пакете военных контрактов между сторонами был подписан в феврале прошлого года, во время первого иностранного визита Трампа в качестве президента США.
После переговоров с Трампом принц Саудовской Аравии заявил, что его страна - самый давний партнер США на Ближнем Востоке, ''и основа этих отношений является действительно огромной и глубокой''. Он добавил, что стороны имеют общие интересы не только в политической и военной сферах, но и в экономической.
Напомним, что весной прошлого года Трамп и аль-Сауд договорились об инвестициях Саудовской Аравии в США в 200 млрд долларов, которые должны были быть осуществлены в ближайшие 4 года. Но принц заявил, что проект превзошел ожидания, и Эр Рияд только за год инвестирует 400 млрд долларов в американскую экономику.
В рамках визита принц Саудовской Аравии встретился также с министром обороны США Джеймсом Меттисом. После встречи госдеп США подтвердил продажу Саудовской Аравии противотанковых ракетных систем BGM-71 TOW в размере 670 млн долларов. Кроме того, Саудовская Аравия купит у США оборудование для военных вертолетов (106 млн долларов), а также бронетехнику и другую тяжелую военную технику (300 млн долларов).
Ключевыми темами встречи Трампа и аль-Сауда были также возможные угрозы со стороны Ирана и его ядерное оружие. Как известно, Саудовская Аравия в лице Ирана видит угрозу не только для себя, но и для всего Ближнего Востока. Это объясняется тем, что Саудовская Аравия и Иран постоянно ведут борьбу за роль лидера в регионе. В прошлом году в одном из своих интервью принц назвал духовного лидера Ирана Аятоллу али Хомейни ''Гитлером Ближнего Востока''. А на днях в интервью в США он сказал, что, если Ирану удастся создать ядерное оружие, то Саудовская Аравия последует его примеру.
Отметим, что визит принца Саудовской Аравии в США ничуть не самоцелен: он хочет получить поддержку США в еще больших вопросах, прежде всего, в отношениях с Ираном и Катаром. Напомним, что в прошлом году Саудовская Аравия вместе с Египтом, Бахрейном, ОАЭ и еще несколькими арабскими странами заявила о блокаде Катара, разорвав с ним дипломатические отношения и обвинив во вмешательстве в дела других стран, спонсировании терроризма, а также а сотрудничестве с Ираном, что, кстати, также считается спонсорством терроризму.
Не исключено, что сотрудничество Саудовской Аравии и США может угрожать интересам России. Еще до визита принца в США ряд экспертов отмечал, что Соединенные Штаты намерены переубедить принца в решении о покупке оружия у России в ответ на ее политику на Ближнем Востоке и поддержку ядерной сделки Ирана.
Кстати, Россия уже отреагировала и на визит принца, и на эти прогнозы. В частности, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что визит принца Саудовской Аравии в Вашингтон - круг отношений третьих стран, который Москва уважает, но для России по-прежнему является приоритетным строительство дальнейших отношений с Королевством и воплощение в жизнь ранее достигнутых договоренностей.