Կատալոնիայում բախումներ են սկսվել կատալոնական առաջնորդների ձերբակալությունից հետո
Ցուցարարների բազմությունը Կատալոնիյում բախվել է ոստիկանության հետ այն բանից հետո, երբ Գերագույն Դատարանը իրավաբանական գործողություններ է սկսել կատալոնական առաջնորդների դեմ, հաղորդում է BBC-ն:
Ավելի քան 20 մարդ վիրավորվել է, երբ ոստիկանությունը մահակներ է կիրառել՝ Բարսելոնայում դաշնային շենքերից ցուցարարներին հեռու պահելու համար:
Ցույցեր են տեղի ունեցել նաև Կատալոնիայի այլ հատվածներում:
Իսպանիայի գերագույն Դատարանը վճռել է, որ  կատալոնական 25 առաջնորդներ պետք է կանգնեն դատարանի առջև՝ ապստամբության և պետությանը չհնազանդվելու մեղադրանքով: Նրանք կարող են ազատազրկվել մինչև 30 տարի ժամկետով:

Каталония: столкновения после задержания каталонских лидеров
Толпы протестующих в испанском регионе Каталония столкнулись с полицией после того, как Верховный Суд активизировал юридические действия против каталонских лидеров, сообщает BBC.
Более 20 человек получили ранения, так как полиция использовала дубинки, чтобы держать протестующих подальше от федеральных зданий в Барселоне в пятницу вечером.
Демонстрации также проходили в других частях Каталонии.
Верховный Суд Испании постановил, что 25 каталонских лидеров должны предстать перед судом за восстание, растрату или неповиновение государству. Осуждение может привести к тюремному заключению на срок до 30 лет.