Նոր Հարավային Ուելս նահանգի հայ-ավստրալական խորհրդարանական բարեկամության խումբն Արցախի հետ կապերի ամրապնդման բանաձև է ընդունել
Նոր Հարավային Ուելս նահանգի հայ-ավստրալական խորհրդարանական բարեկամության խումբը բանաձև է ընդունել՝ իր համերաշխությունը հայտնելով Արցախի Հանրապետությանն ու վերջինիս ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը: Բանաձևն ընդունվել է Նոր Հարավային Ուելս նահանգի հայ-ավստրալական խորհրդարանական բարեկամության խմբի և Արցախի պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի միջև կայացած հանդիպման արդյունքներով:
Բանաձևում, մասնավորապես, նշվում է, որ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանը 2012 թվականին ընդունել է բոլոր ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի և կոչ արել երկրի կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ-ի անկախությունն ու ամրապնդել Ավստրալիայի ու ԼՂՀ-ի և նրա քաղաքացիների միջև կապերը:
Խումբն իր համերաշխությունն է հայտնում 2012-ին ընդունված բանաձևին, այդ թվում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման հետ կապված:

Армяно-австралийская парламентская группа дружбы штата Новый Южный Уэллс приняла резолюцию об укреплении связей с Арцахом
Армяно-австралийская парламентская группа дружбы штата Новый Южный Уэллс приняла резолюцию об укреплении связей с  Арцахом, тем самым выразив солидарность с народом Арцаха в его праве  на самоопределение.
Как  передает ''Арменпресс'', об этом сообщает комитет Ай Дата  Австралии. Резолюция  принята  по итогам встречи членов Армяно-австралийской парламентской группы дружбы штата Новый Южный Уэллс и госминистром Арцаха Араиком Арутюняном.
В  частности, в резолюции отмечается, что парламент штата Новый Южный Уэллс в 2012г. признал право на самоопределение всех народов – в том числе и Нагорного Карабаха, призвав правительство страны официально признать независимость НКР и укрепить связи между  Австралией и НКР.
Группа заявила о своей солидарности с резолюцией 2012г., в том числе  и с правом народа Арцаха на самоопределение.